Test monitorów 24-calowych - jaki model wybrać

Różniąca między "zwykłym" LCD a "LED-owym" polega na zastosowaniu innego źródła światła do podświetlania panelu. Modele LED i CCFL różnią się dokładnie tym samym, czym dwa identyczne żyrandole, w których zastosowano inne żarówki - w pierwszym z diodami LED, w drugim świetlówkę kompaktową ("jarzeniówkę"). W monitorach i telewizorach, podobnie jak do oświetlania naszych domów, stosuje się różne źródła światła, głównie ze względu na oszczędność energii.

Zaletami podświetlenia LED jest krótki czas nagrzewania i osiągania nominalnej jasności (lampom CCFL zajmuje to w skrajnych przypadkach nawet kilkanaście minut) oraz bardzo mały pobór energii. Na przykład LED-owy Acer V243HL pobiera 17-18 W, podczas gdy świetlówkowy Dell U2410 ponad 50 W.

Zobacz również:

  • Mozilla stworzyła nową usługę, która usuwa nasze wrażliwe dane z internetu

Monitory do zdjęć

Już wielokrotnie pisaliśmy, że w zastosowaniach graficznych najlepiej sprawdzają się monitory z panelami typu IPS lub VA (PVA, S-PVA czy MVA). Są one na ogół droższe od większości paneli z matrycą TN, ale jeśli często obrabiasz zdjęcia, nie warto brać pod uwagę tańszego rozwiązania.

Test monitorów 24-calowych - jaki model wybrać

NEC MultiSync 2490 WUXi2

W ostatnich miesiącach rynkowym hitem była konstrukcja Della - 24-calowy U2410, wyposażony w najdroższy typ matrycy IPS. Ustępuje on, co prawda, profesjonalnym monitorom EIZO czy NEC, lecz jest znacznie lepszy niż modele z panelami TN i kosztuje tylko nieco ponad 2 tysiące złotych.

Jeśli to zbyt wiele, a ważne jest dla ciebie dobre odwzorowanie barw i przejść tonalnych, możesz wybrać mniejszy, np. umożliwiający sprzętową kalibrację NEC MultiSync P221W z 22-calową matrycą (ok. 1500 zł).

Przejścia tonalne i stałość temperatury barwowej

Jednym z ważniejszych elementów naszej procedury testowej jest badanie tego, jak monitor odwzorowuje przejścia tonalne. Możliwości urządzenia bardzo dobrze widać na czarno-białym przepływie (gradiencie).

Prawidłowy obraz (idealne przepływy uzyskasz wyłącznie w najdroższych, profesjonalnych konstrukcjach) charakteryzuje się płynnym przejściem między różnymi odcieniami szarości. Słabe monitory potrafią tworzyć "progi", czyli widoczne granice między niektórymi obszarami gradientu. Zdarzają się również widoczne gołym okiem przebarwienia.

Przedstawiamy także wykresy przedstawiające stałość temperatury barw przy różnych poziomach szarości. Ideał to pozioma linia prosta. Każde odchylenie w górę oznacza, że obraz w danym przedziale szarości jest za zimny, a w dół - że zbyt ciepły.


TOP 200