Test monitorów 24-calowych - jaki model wybrać

Poszerzoną funkcjonalność oferuje też jeden z modeli Acera - D241H. Ma wbudowany odtwarzacz multimedialny, który pozwala na odtwarzanie zdjęć i filmów.

Z Siecią łączy się przez interfejsy LAN i WLAN i umożliwia serfowanie po Internecie, sprawdzanie prognozy pogody, korzystanie z kalendarza i odczytywanie poczty bez uruchamiania komputera.

Zobacz również:

  • Mozilla stworzyła nową usługę, która usuwa nasze wrażliwe dane z internetu

Tu jednak pojawiają się ograniczenia: chcąc mieć dostęp do poczty, trzeba założyć konto na Gmailu lub w Yahoo!.

Nie połączysz się ze wszystkimi witrynami, tylko z wybranymi (np. Picasa, Flickr) - ale dobre i to. Nie odtworzysz natomiast plików multimedialnych dostępnych w lokalnych zasobach sieciowych (np. na serwerach NAS), bo monitor nie obsługuje technologii DLNA.

Ma za to wbudowany czytnik kart pamięci i z nich może odtwarzać pliki w popularnych formatach multimedialnych (wideo: AVI, WMV, MP4, MOV; dźwiękowe: MP3, WMA, WAV; graficzne: JPEG).

Monitory 3D

W ostatnich miesiącach pojawiły się monitory 3D. Co ciekawe, uwzględniony w niniejszym teście Acer GD245HQ był na rynku nawet wcześniej niż pierwsze trójwymiarowe telewizory.

Test monitorów 24-calowych - jaki model wybrać

Acer GD245HQ

Monitory wyświetlają trójwymiarowy obraz dzięki technologii podwyższonej częstotliwości - odświeżają obraz nie 60, lecz 120 razy na sekundę.

Przez zsynchronizowane z komputerem aktywne okulary, z migawkami, które na przemian zasłaniają raz lewe, raz prawe oko, widzisz przestrzenny obraz - do każdego oka dociera jeden "półobraz", zmieniający się z częstotliwością 60 Hz.

Możliwość wyświetlania obrazu 3D na razie przyda się głównie graczom. Na rynku jest jeszcze stosunkowo niewiele trójwymiarowych filmów.

LED to też LCD!

Od czasu, kiedy na rynku pojawiły się monitory i telewizory z diodami LED, mamy do czynienia z informacyjnym zamieszaniem. Niektórzy producenci (np. Samsung) oferują osobną kategorię: monitory lub telewizory LED. Wiele osób uważa, że jest to nowy (nowocześniejszy) typ monitorów czy odbiorników TV (tak jak panele OLED). Tymczasem monitory czy telewizory LED wykorzystują te same panele LCD.

Czas reakcji mniej istotny

Jednym z podstawowych parametrów podawanych w specyfikacjach technicznych monitorów LCD jest czas reakcji. W najnowszych konstrukcjach parametr ten waha się między 2 a 8 ms przy pomiarze "grey to grey" (GTG). W większości zastosowań (korzystanie z aplikacji biurowych czy przeglądanie Internetu) wystarczy, jeśli panel będzie reagował w 8 ms. Problem za długiego czasu reakcji staje się coraz mniej dokuczliwy - wystarczy wspomnieć, że przed kilku laty niektóre monitory odświeżały obraz zaledwie co 30 ms, a to utrudniało oglądanie filmów czy granie.

Obecnie niemal wszystkie monitory z matrycami TN i wiele z panelami VA i IPS mogą pokazywać ruch bez smużenia" (na kilkadziesiąt ostatnio testowanych przez nas modeli tylko w jednym dynamiczny obraz był mocno rozmazany).


TOP 200