Test 9 darmowych chmur osobistych

Bitcasa: nieograniczona pojemność

Bitcasa promuje się jako nieskończenie wielki dysk, na którym nigdy nie zabraknie miejsca. W rzeczywistości, użytkownik otrzymuje za darmo 10GB pamięci, ale dostęp do nieskończonej przestrzeni kosztuje 99 USD rocznie. Aplikacja Bitcasa jest dostępna dla użytkowników Windows 7 i 8, istnieją też określone aplikacje dostępne dla użytkowników Macintosh, Android, iOS, Windows Phone i Windows RT. Aplikacja dla Windows RT działa również na Windows 8. Niemniej jednak, jak twierdzi Bitcasa, można mieć dostęp do danych zapisanych na dysku o nieograniczonej pojemności z każdego urządzenia z przeglądarką internetową. Rzeczywiście, funkcja ta działała na każdym testowanym przez na urządzeniu, w tym BlackBerry Z10 z QNX.

Po pobraniu aplikacji Bitcasa, wyświetla się ona po prostu jako jeden z folderów na pulpicie. W przypadku systemu Windows pojawia się też jako dysk w Windows Explorer, jednak Windows wyświetla ją na swoich listach nie jako nieskończoną przestrzeń, ale dysk o pojemności 7,99 eksabajtów, co może stanowić dość trafne przybliżenie. Dla tych, którzy nie wiedzą, jeden eksabajt to trylion bajtów, a Windows nie jest w stanie rozpoznać już większej pojemności. Rzecznik prasowy Bitcasa twierdzi, że nie ma tutaj żadnych ograniczeń, nawet jeśli czyjś komputer nie jest w stanie tego pojąć.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24

Poza sprawianiem wrażenia dysku o nieograniczonej pojemności, Bitcasa umożliwia również synchronizację z innymi dyskami dostępnymi na komputerze. Synchronizacja ta ma miejsce w czasie rzeczywistym podczas pracy z dyskiem, a w przypadku braku połączenia z Internetem, aktualizuje się przy ponownym połączeniu. Za jej pośrednictwem można również synchronizować ze sobą wiele urządzeń.

Bitcasa promuje się jako sposób na rezygnację z istniejących narzędzi wykonujących kopie zapasowe danych, co może być w sumie prawdą. Ale szybki dysk zewnętrzny będzie mimo wszystko działał szybciej od aplikacji Bitcasa podłączonej do Internetu. I, o ile dane dość szybko są uploadowane, a usługa Bitcasa nie działa wolniej niż łącze internetowe, nadal to nie to samo co dysk eSATA albo połączenie USB 3.0.

Na dodatek, Bitcasa nie pozwala na synchronizację dysku sieciowego z chmurą, mimo, że można kopiować zawartość takiego dysku jednym kliknięciem myszy. Z aplikacją można jednak synchronizować dysk zewnętrzny, taki jak wspomniany wcześniej USB lub eSATA, co oznacza, że można szybko wykonać kopie zapasowe plików na dysku zewnętrznym, a następnie podłączyć ten dysk do chmury działającej w tle. Bitcasa nie ogranicza wyboru katalogów do automatycznej synchronizacji, jeżeli tylko są one zlokalizowane na komputerze.

Bitcasa działa tak szybko jak łącze internetowe. Pozwala na dzielenie się zawartością z innymi poprzez utworzenie linku URL, który umożliwia dostęp do folderu lub pliku i działa na wszystkich urządzeniach, niezależnie od tego, czy jest na nich zainstalowana aplikacja czy nie. Jak twierdzi firma, każdorazowo zapisywane są trzy kopie pliku, a wszystkie dane są szyfrowane przed ich załadowaniem. Umożliwia to ewentualny powrót do poprzedniej wersji pliku lub odzyskania usuniętego dokumentu. Ogólnie, Bitcasa jest przykładem szybkiej, wydajnej i wysoce elastycznej usługi za rozsądną cenę.


TOP 200