Test 9 darmowych chmur osobistych

MediaFire: dobre rozwiązanie dla mediów strumieniowych

MediaFire wydaje się być zaprojektowane jako chmura umożliwiająca stricte dzielenie się plikami multimedialnymi. Oznacza to, przykładowo, że można odtwarzać strumieniowe pliki muzyczne i wideo bezpośrednio z jej strony internetowej. Są jednak pewne ograniczenia. Niektóre typy plików nie są obsługiwane lub w niektórych przypadkach nie są nawet rozpoznawane. Na dodatek, większe pliki ładują się nieco wolniej niż w przypadku innych testowanych usług.

Z drugiej strony, jest to jedyna usługa spośród testowanych, która pozwala na odtwarzanie plików audio i wideo bezpośrednio ze strony internetowej. MediaFire pozwala również na utworzenie publicznego linka dostępu na stronie internetowej, który pozwala innym użytkownikom na przesyłanie plików na Twoje konto MediaFire bez konieczności logowania się. A miejsca na koncie jest sporo. Pierwsze 10GB jest darmowe, ale ma włączone reklamy. 100GB kosztuje 2,49 USD miesięcznie, a jeden terabajt 24,99 USD miesięcznie.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24

Użytkownikom biznesowym spodoba się to, że MediaFire umożliwia personalizację i branding, tzn. pozwala na zamieszczenie logo na stronie z plikami oraz utworzenie widgetu FileDrop na stronie internetowej firmy. Na stronach profesjonalnych i korporacyjnych pozwala też na ładowanie całych folderów, co jest niedostępne w bezpłatnej wersji.

W rzeczywistości, darmowa wersja MediaFire jest dość niekomfortowa w użytkowaniu, ponieważ trzeba ograniczyć pojemność ładowanych plików i ładować je jako pojedyncze pliki, można jednak jednocześnie skopiować kilka, przeciągnąć je, a następnie upuścić. MediaFire obejmuje aplikacje na systemy Windows, Macintosh i Linux, jak również urządzenia z systemami Android i iOS. Aplikacja MediaFire Express dla Windows nadal była dostępna w wersji beta podczas tworzenia tego artykułu, co może wyjaśniać niektóre niespójności w działaniu usługi.

Przykładowo, nie byliśmy w stanie odtwarzać plików muzycznych MP3 za pośrednictwem przeglądarki Microsoft Internet Explorer 10, ale na Google Chrome działało to dobrze. Z kolei pliki muzyczne M4A działały dobrze w każdej przeglądarce. Pliki graficzne RAW wyświetlały miniatury, ale gdy klikaliśmy na nie, by otworzyć podgląd, pojawiała się informacja, że ten typ plików jest nieprawidłowy.

Podobnie, o ile byliśmy w stanie odtwarzać pliki wideo MP4 za pośrednictwem MediaFire bez problemu w każdej przeglądarce, pliki AVI nie działały nigdzie. To, czy takie funkcje są istotne zależy od tego, w jakim celu użytkownik chce korzystać z MediaFire. Wygląda jednak na to, że możliwość odtwarzania plików wideo z usług w chmurze jest dość ważną funkcją, zwłaszcza na urządzeniach mobilnych, gdzie pobrane pliki mogą odtwarzać się wolno, a pojemność urządzeń bywa mocno ograniczona.

Ogólnie, dobra informacja na temat MediaFire jest taka, że o ile w rzeczywistości odtwarza tylko niektóre rodzaje multimediów, to jeśli taka funkcja jest dla Ciebie ważna, wystarczy sprawdzić, czy będzie działać w przypadku Twoich multimediów.


TOP 200