Technologie sieciowe roku 2000

Stale pojawiają się sygnały o nowych technologiach sieciowych. Wywołane nimi dyskusje milkną, gdy rzetelnie zaprojektowane produkty utorują sobie drogę do sieci przedsiębiorstw.

Stale pojawiają się sygnały o nowych technologiach sieciowych. Wywołane nimi dyskusje milkną, gdy rzetelnie zaprojektowane produkty utorują sobie drogę do sieci przedsiębiorstw.

Gigabit Ethernet

Jeszcze całkiem niedawno sama idea Gigabit Ethernetu wywoływała dyskusje. Teraz technologia ta jest stosowana w praktyce. Jedynym wyzwaniem jest to, by zapewnić jej działanie na tanich i starych przewodach. Być może skrętka kategorii 5 nie zasługuje na tak negatywny opis, lecz jest zdecydowanie tańsza od światłowodu. To właśnie przyciąga użytkowników do idei transmisji gigabitowych poprzez nośnik miedziany.

Można więc wyobrazić sobie, z jaką niecierpliwością dostawcy technologii Gigabit Ethernet oczekują możliwości wprowadzenia swoich produktów na rynek. Niektórzy z nich przesunęli terminy wprowadzenia produktów, ponieważ dostawcom specjalizowanych obwodów scalonych, głównie firmom Broadcom i Level One Communications, opracowanie obwodów o odpowiednich własnościach zajęło więcej czasu niż oczekiwano.

Można jednak oczekiwać, że stały strumyk produktów Gigabit Ethernet dla nośnika miedzianego już wkrótce zacznie płynąć. Sytuacja zmieni się radykalnie z chwilą, gdy strumyk zmieni się w strumień, który zapewni obiecywane obniżenie kosztów.

Dzieje się tak, ponieważ ceny proponowane przez wytwórców obwodów scalonych nie są tak wysokie, jak tego oczekiwali producenci przełączników.

Przewidywano, że ceny produktów dla transmisji gigabitowych przez nośnik miedziany będą mniej więcej o połowę niższe od wersji światłowodowych.

Jednak koszt obwodów scalonych dostarczanych w połowie zeszłego roku wynosił około 75 USD, podczas gdy gigabitowe obwody scalone dla światłowodów kosztowały od 60 do 70 USD, a nawet 50 USD przy zamawianiu dużych ilości. Dopiero w połowie bieżącego roku ceny gigabitowych obwodów dla medium miedzianego prawdopodobnie spadną w do 45–50 USD dla dostaw w dużych ilościach.

Niemniej jednak użytkownicy wywierają presję na utrzymanie cen wyposażenia dla technologii miedzianej na niskim poziomie, dlatego na przykład firma Foundry Networks zapowiedziała dostawy przełączników dla medium miedzianego, w których koszt przypadający na jeden port będzie wynosił 650 USD, co stanowi jedną trzecią ceny gigabitowych przełączników światłowodowych tej firmy.

Nawet jeśli ceny będą spadały, to rynek gigabitowego sprzętu dla nośnika miedzianego w najbliższym czasie nie rozwinie się gwałtownie. Większość użytkowników końcowych po prostu nie potrzebuje jeszcze takiego pasma do swoich komputerów. Należy również brać pod uwagę ograniczenie długości łącza, które dla skrętki miedzianej wynosi 100 m, a dla światłowodu nawet kilometry.

Mimo tych wad gigabitowe łącza miedziane będą dobrym i tanim sposobem łączenia przełączników między sobą i z serwerami.

Nawiasem mówiąc, IEEE powołała grupę roboczą do prowadzenia badań nad siecią Ethernet pracującą z szybkością 10 Gb/s.

Bardzo szybkie routery

Jeśli gigabitowe szybkości są niezadowalające, to nie należy się martwić.

Wielu producentów już teraz oferuje terabitowe. Oczywiście, jeśli komuś przez jakiś czas wystarczą routery gigabitowe, to ma z czego wybierać.

Dostawcami rozpoczynającymi działalność i już zadomowionymi na rynku gigabitowych/terabitowych routerów są takie firmy, jak Avici Systems, Juniper Networks, Pluris, Cisco, Nortel i 3Com. Pojawiły się również nowe firmy, przejęte przez znane, takie jak Argon (Siemens), NetCore (Telbus) i Nexabit (Lucent). Bez względu na producenta jedna rzecz nie podlega dyskusji: kupującymi w ogromnej większości są towarzystwa telekomunikacyjne i dostawcy usług internetowych IPS. Sytuacja ta w najbliższej przyszłości nie ulegnie zmianie. Aby zadowolić dostawców usług internetowych, firmy dostarczają sprzęt o dużej przepustowości i zaprojektowany tak, by w przyszłości zapewnić platformę zdolną do przenoszenia głosu i danych za pośrednictwem protokołu IP.

Routerów terabitowych będą potrzebowały przedsiębiorstwa, które teraz używają połączeń OC-12. Obecnie bardziej interesują się one routerami gigabitowymi. Przedsiębiorstwa posiadające sieć kampusową z 2000 użytkownikami poważnie interesują się przełącznikami/routerami o szybkościach gigabitowych pracującymi w warstwie 3. Wśród nich, zdaniem specjalistów, taki sprzęt planuje wdrożyć 25–35 procent.

Mówiąc krótko, jeśli nie reprezentuje się dużego przedsiębiorstwa, to należy zwrócić uwagę na inne problemy, pozostawiając kwestie doboru routerów/przełączników dostawcom usług internetowych.


TOP 200