Technologie sieciowe roku 2000

Webowe pamięci podręczne

Pod technologią webowych pamięci podręcznych (Web cash) trudno będzie wykopać dołek. Podobnie jak duże, bardzo wydajne routery i technologia WDM/DWDM niewątpliwie webowe pamięci podręczne są bardzo ważne dla dostawców usług internetowych (IPS). Natomiast nie jest pewne, czy przedsiębiorstwa uznają tę technologię za przydatną.

Webowe pamięci podręczne gromadzą kopie często używanych stron webowych, umożliwiając użytkownikom końcowym dostęp do nich w znajdującej się blisko pamięci podręcznej, zamiast w dalekim Internecie. Dzięki temu zmniejsza się czas oczekiwania na odpowiedź i nie obciąża się pasma.

Specjaliści oceniają, że rynek produktów webowych pamięci podręcznych wzrośnie od 88 mln USD w 1998 r. do 1,6 mld w 2002 r. Nie wiadomo, jaka część tych pieniędzy spłynie od przedsiębiorstw. Są one raczej zainteresowane szerokim wykorzystaniem webowych pamięci podręcznych, pod warunkiem, że będą darmowe. Mówiąc jednak poważnie, oczekuje się, że dostawcy sprzętu będą wbudowywać pamięci podręczne do sprzętu sieciowego, na przykład routerów brzegowych, przez to dodając im nowe cechy, a w najgorszym wypadku obciążając tylko kosztem modernizacji.

Jedna rzecz dotycząca webowych pamięci podręcznych nie podlega dyskusji - rodzaj pamięci, jaki użytkownicy chcą rozmieszczać. Tak zwane urządzenie pamięci podręcznej, skrzynka, które nie robi nic poza buforowaniem stron webowych, zyskuje przewagę nad serwerami proxy i serwerami wielozadaniowymi. Takie urządzenia oferują między innymi firmy CacheFlow, Cisco, IBM, InfoLibra, Inktomi i Network Appliance.

Ceny prawdopodobnie znacznie spadną. Obecnie koszt takiego urządzenia przekracza 100 000 USD; inne firmy, w tym Novell, zapowiedziały, w cenie około 40 000 USD, oprogramowanie pamięci podręcznej, które jest wykonywane na dedykowanym komputerze Compaq lub serwerze Dell.

Portale

Idea korporacyjnych portali zrodziła się w U.S. Postal Service w grudniu 1998 r. Był to projekt zorientowany na ułatwienie dostępu do informacji 3 tysiącom pracowników działów sprzedaży i marketingu.

Pierwotnie użytkownicy otrzymywali dane - informacje na temat konkurencyjnych przedsiębiorstw i produktów lub klientów - przez tradycyjne sieci pracujące w trybie klient/serwer. Następnie usługa Postal Service wkroczyła do intranetów, wykazując zwielokrotnioną użyteczność.

Wprowadzony na rynek w pierwszym tygodniu lipca ubiegłego roku portal powinien kontynuować tendencję wzrostu zastosowań. Tendencja ta będzie stymulowana przez nowe, twórcze rozwiązania wspierane silnymi narzędziami badawczymi.

Przez portal każdy użytkownik otrzyma lepsze, niezbędne do wykonania pracy, łącza do danych - wewnętrznych i zewnętrznych. Zarządzający siecią, którzy dysponują oprogramowaniem portalu, uzyskają narzędzia ułatwiające zespolenie baz danych, serwerów aplikacji i innych zasobów w serwerach webowych.

Niektórzy specjaliści twierdzą, że portale powinny zapewnić utrzymanie strukturalizowanych danych, takich jak raporty i tabele, na równi z danymi niestrukturalizowanymi, takimi jak dokumenty. Portale muszą również mieć cechę skalowalności, to znaczy zdolność do sprostania zwiększającym się wymaganiom, takim jak równoczesne przetwarzanie w wielu serwerach.

To, czy dany portal będzie odpowiadał tym wymaganiom, w dużej mierze zależy od jego producenta. Producenci, których mocną stroną jest zarządzanie dokumentami, planowanie zasobów przedsiębiorstwa, wspomaganie wyszukiwania itp., dodają wejście webowe i raczej proste narzędzia integracyjne i dzięki temu mienią się dostawcami portalu.

Szukając idealnego producenta należy wrócić do początków, takich jak Epicentric, Plumtree Software lub Portera Systems. Przedsiębiorstwa te mają więcej motywacji do wprowadzenia narzędzi ułatwiających integrację w portalu wszystkich rodzajów danych.

Obecnie jesteśmy świadkami wstępnych rozgrywek, jednak analitycy oczekują, że w ciągu dwu, trzech lat portale będą pełnić kluczową rolę w sieciach przedsiębiorstw.

W przyszłości portal przedsiębiorstwa stanie się komputerem typu desktop i potencjalnie systemem operacyjnym dla przedsiębiorstwa.


TOP 200