Szerokopasmowe systemy dostępowe

Szerokopasmowe systemy dostępowe

Rys. 15. Rozmieszczenie kanałów systemu LMDS w pasmie 26 GHz

Szerokopasmowe systemy dostępowe

Rys. 16. Rozmieszczenie kanałów systemu LMDS w pasmie 28 GHz

Zgodnie z zaleceniami ERC (European Radiocommunication Committee) systemy PMP (kategoria ta obejmuje również systemy LMDS) powinny korzystać z pasm częstotliwościowych podanych w tabeli 5.

Grupa Robocza ITU-FM (Frequency Management) ściśle ustaliła, a komitet ERC (European Radiocommunications Committee) zaakceptował rozkład kanałów dla systemów pracujących w pasmach 26 i 28 GHz. Rozmieszczenie kanałów dla pasm 26 GHz i 28 GHz pokazano na rysunkach 15 i 16.

W zależności od szerokości pasma kanału użytecznego, wykorzystywanego w systemie LMDS, kanał transmisyjny powinien być dopasowany do odpowiedniej organizacji kanału proponowanej w tabeli 6.

Szerokopasmowe systemy dostępowe

Tabela 5. Częstotliwościowe parametry kanałów systemu LMDS

Szerokopasmowe systemy dostępowe

Tabela 6. Organizacja kanałów transmisyjnych w systemach LMDS (kb/s)

Dla systemów przenoszących w kanale rozsiewczym sygnały telewizyjne dokonano również ustaleń dotyczących częstotliwości pośrednich, ułatwiających współpracę z istniejącymi sieciami telewizji kablowej. Ustalenia te nie są jednak obowiązujące. Kanał sterowania do użytkownika może korzystać z pasma częstotliwości od 950 do 2150 MHz.

Kanał sterowania od użytkownika można zorganizować w dwojaki sposób:

Szerokopasmowe systemy dostępowe

Rys. 17. Preferowane zakresy częstotliwości pośredniej dla systemów LMDS z zewnętrznym kanałem sygnalizacyjnym do użytkownika (OOB)

Szerokopasmowe systemy dostępowe

Rys. 18. Preferowane zakresy częstotliwości pośredniej dla systemów LMDS z wewnętrznym kanałem sterującym od użytkownika

  • dla sterowania OOB w celu zapewnienia kompatybilności z istniejącymi sieciami telewizji kablowej (ETS 300 800) stosuje się pasma od 70 do 130 MHz w kierunku do użytkownika i od 5 do 65 MHz w kierunku od użytkownika (rys. 17);

  • dla sterowania IB, uwzględniając kompatybilność z sieciami kablowymi oraz dążąc do zapewnienia maksymalnej pojemności dla usług multimedialnych, stosuje się pasma od 400 do 700 MHz lub od 5 do 305 MHz (rys. 18).
W interaktywnym kanale OOB do użytkownika należy stosować szybkość transmisji danych 3,088 MB/s. Wymaga się, by INA i NIU były dostosowane do tej szybkości. W kanale interaktywnym IB do użytkownika jedynym wymaganiem jest, by szybkość transmisji była wielokrotnością 8 kb/s.

Szerokopasmowe systemy dostępowe

Rys. 19. Struktura łączy radiowych obsługujących jeden sektor w systemie WalkAir (Siemens)

Szerokopasmowe systemy dostępowe

Rys. 20. Struktura systemu AirStar (Lucent Technologies)

Kanał interaktywny do użytkownika OOB nadaje w sposób ciągły ramki zgodne ze strukturą łącza typu T1. Część transmitowanych danych zawiera informacje do synchronizacji strumienia danych od użytkownika. Kanał interaktywny do użytkownika IB transmituje pakiety MPEG-2 TS ze specyficznymi identyfikatorami PID służącymi do synchronizacji danych od użytkownika.

Adapter sieciowy kanału interaktywnego INA wybiera dla użytkownika jedną z prędkości transmisji: 6,176 lub 3,088 Mb/s. Wymagana jest obsługa transmisji z szybkością 3,088 Mb/s, inne szybkości są opcjonalne dla INA i NIU.

Ramka w interaktywnym kanale od użytkownika zawiera 512 bitów (256 symboli). Ramka jest wysyłana przez różnych aktywnych użytkowników w szczelinach czasowych. Dla szybkości transmisji 6,176 Mb/s mamy szybkość nadawania ramek równą 12 000 ramek na sekundę, a dla szybkości 3,088 Mb/s 6000 ramek na sekundę.


TOP 200