Szczęśliwe bity

Miliony złotych i miliardy liczb

"Dzięki tym danym mogę na bieżąco nadzorować pracę poszczególnych kolektur. Każdego dnia dostajemy informacje, ile wyniosła sprzedaż w każdej z nich" - mówi Marek Jakubowski, zastępca dyrektora ds. rozwoju i promocji w Totalizatorze Sportowym. Pozwala to na zachowanie stałej kontroli nad stanem finansów firmy. Wszystkie dane o kolekturach są przekazywane (drogą elektroniczną poprzez modem) do lokalnych oddziałów, które bezpośrednio rozliczają się z kolektorem. System dostarcza także innych informacji, np. dotyczących zdarzających się czasem awarii terminali.

Reakcja pracowników obsługi technicznej może być więc prawie natychmiastowa. Sieć Gryteku jest dwukierunkowa - przesyła się nią także nowe wersje oprogramowania działającego w terminalach loteryjnych i informacje o tym, ile pieniędzy z wpłat otrzymanych danego dnia poszczególny kolektor wypracował dla siebie.

Rezultaty uzyskiwane przy przetwarzaniu danych o zawartych zakładach pozwalają na tworzenie różnego rodzaju statystyk i wykresów. "Informacje o obciążeniu kolektur w ciągu dnia i miesiąca pozwalają nam na elastyczne kształtowanie polityki marketingowej. Wiemy także, gdzie powinniśmy budować kolejne kolektury" - mówi Marek Jakubowski. Niedawno zmianie uległy godziny otwarcia kolektur. "Od razu możemy zobaczyć, jak wygląda reakcja klientów" - twierdzi Marek Jakubowski.

"Nakłady inwestycyjne na nowoczesną technologię informatyczną całkowicie się już zwróciły" - mówi Barbara Wesserling. Wprowadzenie systemu online w połączeniu z bardzo intensywną i widoczną kampanią reklamową zaowocowało kilkusetprocentowym wzrostem sprzedaży rocznie (i równie wyraźnym zwiększeniem wpływów do budżetu państwa). Wewnętrzny system oparty na oprogramowaniu MacroSoftu pozwolił na znaczne uproszczenie obsługi administracyjnej przedsiębiorstwa, przyspieszenie obiegu informacji i zmniejszenie zapasów materiałowych. W br. Totalizator uruchomił własne strony w Internecie (www.lotto.pl). Publikowane są w nich wszystkie wyniki gier losowych, które można także zaprenumerować pocztą elektroniczną.

To przedsięwzięcie także zostało zrealizowane przez zewnętrzną firmę. "Klienci Totalizatora niestety starzeją się. Średni wiek graczy jest coraz wyższy. Być może młodych ludzi przyciągnęłoby wprowadzenie możliwości zawierania zakładów do Internetu, ale poza samymi niejasnościami prawnymi, na przeszkodzie stoją również twarde reguły gier liczbowych, wedle których zakład zawierany jest dopiero z chwilą opłacenia stawki" - twierdzi Andrzej Adamczyk.

W skrócie

PP Totalizator Sportowy jest nietypową firmą. Swoją działalność opiera na współpracy z kilkoma tysiącami ajentów prowadzących punkty kolektorskie, w których można zawierać zakłady w grach liczbowych.

Podpisanie umowy outsourcingowej z firmą Grytek zrewolucjonizowało sposób prowadzenia gier. Wszystkie zakłady zawierane są w trybie online, dzięki zbudowaniu własnej rozległej sieci transmisji cyfrowej. Łączy ona wszystkie kolektury na terenie Polski. Przepływające przez sieć dane zasilają wewnętrzny system wspomagający zarządzanie firmą.

Przyjęte rozwiązania techniczne

Oprogramowanie:

W centrali firmy oprogramowanie wspomagające pracę przedsiębiorstwa wytwarzane przez warszawską firmę MacroSoft. Oprócz tego własne programy, najczęściej rozwijane na bazie Excela, służące do prowadzenia analiz ekonomicznych i budowania statystyk.

Po stronie obsługiwanej przez Grytek najważniejsza jest aplikacja GOLS (Gaming On-Line Software), pracująca pod kontrolą systemu VMS, której zadaniem jest sterowanie procesem zawierania zakładów. Dane pochodzące z tej aplikacji (od 50 do 300 MB danych dziennie) przekazywane są do Totalizatora i przetwarzane w programie ICS (Internal Control System) opracowanym w Polsce.

Sprzęt:

W sieci online spinającej wszystkie kolektury - 3 komputery centralne VAX Digital 4705A (pracujące w pełnym tripleksie lub dupleksie). W każdej z kolektur specjalizowane komputery (terminale loteryjne), połączone z centralą poprzez łącza satelitarne VSAT i radiolinie.

W centrali i oddziałach Totalizatora Sportowego sieci Novell łączące komputery PC (często bezdyskowe) od 386 do Pentium. Trwa obecnie przechodzenie na system IntranetWare i sieci FastEthernet (100 Mb/s).


TOP 200