Szacowanie projektu

Charakterystyka produktywności firmy

Istotą procesu szacowania jest jego intuicyjność i oparcie na doświadczeniu życiowym i zawodowym innych przeprowadzonych wcześniej projektów. Kosztorysant odnosi stojące przed nim zadania do swoich doświadczeń, mając na uwadze opinie innych oraz to, że projekt realizuje konkretny zespół, złożony z konkretnych ludzi w danym środowisku. To te "konkrety" wyznaczają rzeczywistą produktywność i dostępność środków realizacji projektu, która może być różna od doświadczeń kosztorysanta. Jego doświadczenie jest zatem ważne, ale musi być związane z danym kontekstem projektu wyrażonym charakterystyką produktywności firmy (zespołu projektowego).

Charakterystyka produktywności firmy składa się z danych i parametrów procesów wytwórczych danej firmy, zrealizowanych produktów oraz dostępnych zasobów. Jest ona specyficzna dla danej firmy, zależąc od panującej w niej kultury pracy, standardów, zaangażowania kadry, dostępnych narzędzi itd. Wraz z pozyskiwaniem i gromadzeniem danych kierownik projektu otrzymuje obraz zdolności produkcyjnych swojego zespołu. Ma więc podstawę do podejmowania decyzji opartych na faktach, nie zaś przeczuciu lub "pobożnych życzeniach".

Charakterystyka produktywności powinna być gromadzona i uaktualniana po każdym udanym lub nieudanym projekcie, realizowanym przez firmę.

Wielostronność oszacowań

Najlepsze wyniki daje niezależne prowadzenie tych samych szacunków przez różne osoby, różnymi metodami. Wielość podejść, pozwalająca spojrzeć na zagadnienie z różnych stron, wpływa na jego dokładniejsze poznanie i minimalizację ryzyka niewłaściwych obliczeń.

Minimalizacja rozrzutu szacunków

Proces oszacowywania zawsze jest obarczony błędem. Nie uda się przeprowadzić szacunków, które będą miały 100% pewność. Dlatego nie interesuje nas problem, czy nasze oszacowanie będzie prawidłowe, tzn. czy wartość rzeczywista będzie odbiegać od szacowanej (bo będzie), ale to, na ile te wartości będą różne. Dużą pomocą w planowaniu jest określenie przedziału "bezpieczeństwa" szacunków, np. analiza wymagań będzie trwała 10,2 PW (osobotygodnie). Testowanie zajmie 14,3 dni. Złożoność systemu szacujemy na 500,50 tys. linii kodu.

Wygodnym narzędziem określania szacunków z pewnym przedziałem zmienności jest rozkład beta, zaproponowany w metodzie PERT. Dla danego parametru określamy trzy wartości: średnią (naszym zdaniem najbardziej prawdopodobną), optymistyczną i pesymistyczną, a następnie obliczamy średnią ważoną i odchylenie standardowe:

gdzie Lo, Lm i Lp są wartościami odpowiednio: optymistycznego, średniego i pesymistycznego oszacowania. Rozkład ten zapewnia, że 98% wartości znajdzie się w zakresie Le (+ -) 3s.

Wspomaganie komputerowe

Zastosowanie specjalizowanego oprogramowania do zarządzania projektami lub kosztorysowania pozwala wydatnie podnieść jakość przeprowadzanych szacunków oraz skrócić czas ich pozyskiwania. Możliwość szybkich modyfikacji i przeliczania danych całego projektu dostarcza dodatkowych korzyści polegających na stałej aktualizacji danych projektowych i monitorowaniu postępów prac.

Zastosowanie komputerowo wspomaganego szacowania parametrów projektu umożliwia także zastosowanie empirycznych modeli kosztorysowania i szacowania prac, a także zintegrowanie ich z narzędziami do modelowania i projektowania oprogramowania.

Metody przeprowadzania szacunków

Spośród wielu szczegółowych metod szacowania parametrów projektu można wyróżnić:

Osąd eksperta

Niezależni eksperci oceniają poszczególne parametry stosownie do swojego doświadczenia z innych projektów. Ostateczna wartość jest uśredniana. Ocenę można prowadzić metodą delficką lub tzw. burzy mózgów.


TOP 200