Szacowanie projektu

Praktyka liczbowego wyrażania różnych parametrów i charakterystyk przedmiotów, zjawisk oraz procesów ma długą tradycję w historii nauki i inżynierii. Lord Kelvin (1824-1904) podsumował te doświadczenia następująco: Jeśli potrafisz zmierzyć i wyrazić liczbowo to, o czym mówisz - możesz powiedzieć, że coś o tym wiesz.

Praktyka liczbowego wyrażania różnych parametrów i charakterystyk przedmiotów, zjawisk oraz procesów ma długą tradycję w historii nauki i inżynierii. Lord Kelvin (1824-1904) podsumował te doświadczenia następująco: Jeśli potrafisz zmierzyć i wyrazić liczbowo to, o czym mówisz - możesz powiedzieć, że coś o tym wiesz.

Metryki

Każda organizacja stawia podobne pytania: Czy osiągamy takie wyniki, jakich oczekujemy? Czy nasz klient jest zadowolony z naszych produktów? Jak możemy poprawić naszą pozycję na rynku? Jak doskonalić produkty? Jak poprawić skuteczność realizacji projektów informatycznych? Odpowiedź na te pytania leży u podstaw działalności każdej organizacji. Rodzi się ona w kontekście intensywnych zmian kulturowych, społecznych, ekonomicznych i technologicznych w konfrontacji z konkretnymi wyzwaniami, takimi jak ciągłe zmiany wymagań, nieadekwatne do rzeczywistości planowanie projektów, brak standardów pracy, niewystarczająca jakość i niezawodność produktów itd. Sprostanie tym wyzwaniom, uwieńczone pozytywną odpowiedzią na najważniejsze dla misji firmy pytania, jest bardzo trudne. Wymaga śledzenia przebiegających wewnątrz i na zewnątrz firmy procesów, gromadzenia faktów i ich analizowania oraz podejmowania decyzji zmierzających do realizacji postawionych zadań i celów.

Jednym ze sposobów pozwalających na wydzielenie z szumu informacyjnego codzienności tych informacji, które są istotne dla wypracowania decyzji projektowych, organizacyjnych lub źródłem doskonalenia procesów i produktów firmy, są metryki oprogramowania i procesów jego wytwarzania. Same w sobie nie są celem, ale środkiem umożliwiającym realizację podstawowych dla zarządzania funkcji kontroli i kierowania postępem prac. W szerszym kontekście umożliwiają skuteczne zarządzanie i doskonalenie wszystkich procesów w firmie.

Określenie metryk, czyli jakie dane i w jaki sposób zbierać, gromadzić, analizować, wynika wprost z celów, jakie organizacja chce osiągnąć. Znany paradygmat tworzenia metryk oprogramowania GQM (Goal - Question - Metric) podkreśla związek mierzonych i analizowanych parametrów produktu czy też projektu z celami firmy. Jeśli chcemy np. poprawić skuteczność testowania, to zadajemy pytanie: "Co muszę wiedzieć, aby stwierdzić, że testowanie jest rzeczywiście skuteczniejsze niż poprzednio?" lub "Co muszę wiedzieć, aby móc podjąć decyzje, które wpłyną na doskonalenie procesu testowania?" Dopiero z tak postawionych jasnych celów wynikają konkretne metryki, jak np. liczba błędów na moduł, średni czas wykrycia błędu itd.

Skuteczne zarządzanie opiera się na faktach, swoistym sprzężeniu zwrotnym decyzji z rzeczywistością, do której są adresowane. Natomiast skuteczne planowanie opiera się na przewidywaniu faktów, które zaistnieją w przyszłości. Można to zrobić tylko przez estymację charakterystyk "przyszłych faktów" na podstawie tych, które są dostępne dzisiaj. Niedeterministyczny charakter otaczającego nas świata czyni takie działania wielce podatnymi na różnorodne zakłócenia. Dlatego wiarygodność oszacowań staje się kluczem do pomyślnej realizacji projektu i wymaga systematycznego doskonalenia.

Kłopot kierownika

Kierownik projektu jest odpowiedzialny za przeprowadzenie działań, które mgliste wyobrażenie o przyszłym produkcie zamienią w jasny, przemyślany i wiarygodny plan konkretnych zadań, określonych precyzyjnie co do czasu trwania, kosztu realizacji i optymalnego wykorzystania zasobów. "Konkretyzacja" myślenia o projekcie wymaga liczbowego wyrażenia takich cech (parametrów) projektu, jak koszt działań, czas ich realizacji, pracochłonność wykonania, liczba pracowników, potrzebne zasoby itp. Już podczas realizacji projektu potrzebne są także inne informacje, które dają obraz postępów prac i zgodności produktu z wymaganiami.

Opisanie projektu informatycznego w kategoriach liczbowych jest trudne ze względu na specyficzne dla oprogramowania i procesu jego produkcji cechy, do których należą m.in.

  • bardzo duże zróżnicowanie i złożoność projektów informatycznych

  • zmienność wymagań, środowiska, organizacji, związanych z projektem

  • zmienność technologii (narzędzia, techniki itp.) podczas realizacji projektu (np. na przestrzeni 2 lat)

  • rosnący udział kosztu opracowania oprogramowania w ogólnych kosztach systemu

  • niematerialny charakter programu trudny z natury do szacowania liczbowego

  • niedojrzałość inżyniera oprogramowania - brakuje zbiorowego doświadczenia poprzednich pokoleń

  • brak doświadczenia zespołów projektowych - zwykle tworzą je młodzi ludzie

  • brak dojrzałych metryk oprogramowania dobrze skorelowanych z rzeczywistymi procesami produkcyjnymi.
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200