Systemy płatności w Androidzie. W Europie pojawią się nowe opcje

Google pozwoli developerom na wykorzystywanie konkurencyjnych systemów płatności w Europie. Android stanie się bardziej otwarty na usługi płatnicze firm trzecich.

Systemy płatności w Androidzie będą bardziej otwarte / Fot. Denny Müller, Unsplash.com

Systemy płatności w Androidzie będą bardziej otwarte / Fot. Denny Müller, Unsplash.com

Google pozwoli twórcom aplikacji niezwiązanych z grami korzystać z konkurencyjnych systemów płatności w swoim systemie operacyjnym Android. Dotyczy to niektórych europejskich użytkowników.

Sprawdź: Lucky Patcher

Zobacz również:

  • Android 15 pomoże rozwiązać palący problem nowych smartfonów
  • Powstanie pierwsza podmorska sieć światłowodowa, która połączy ze sobą bezpośrednio Australię z Afryką

To zmiana, której firma opierała się w przeszłości i jak dotąd nie wykracza poza Europę. Do jej wprowadzenia Google została zamuszona przez Komisję Europejską, która uchwaliła ustawę o rynkach cyfrowych. To szeroki zestaw przepisów, które mają na celu ograniczenie siły rynkowej "cyfrowych strażników".

Systemy płatnicze w Androidzie w Europie

Przepisy zabraniają dużym firmom technologicznym, takim jak Google, preferowania własnych usług w stosunku do rywali, którzy polegają na sklepach z aplikacjami.

Podobne przepisy są też opracowywane w USA, ale jeszcze nie trafiły pod głosowanie w Senacie.

Google poinformowała, że nowa zmiana wejdzie w życie w Europejskim Obszarze Gospodarczym, obejmującym państwa członkowskie UE i kilka innych krajów.

Warto dodać, że inny operator sklepu z aplikacjami, Apple, wyraził obawy że zezwolenie na alternatywne systemy płatności może osłabić bezpieczeństwo użytkowników. Google natomiast podaje, że programiści korzystający z innego systemu rozliczeniowego w "będą musieli spełnić odpowiednie wymagania dotyczące ochrony użytkowników". Bardzo więc możliwe, że wdrożenie odpowiednich systemów płatności nie będzie zbyt proste.

Zobacz: Autoclicker

Trzeba zdawać sobie sprawę, że Google czy Apple, korzystając ze swoich systemów płatności, pobierają prowizje i zarabiają dzięki temu ogromne ilości pieniędzy.

Co ważne, developerzy, którzy zdecydują się na inny system rozliczeniowy, nadal będą musieli uiszczać opłaty za usługi oraz przestrzegać warunków sklepu Play. Opłaty dla programistów zostaną obniżone o 3%, gdy konsument zdecyduje się na inny system rozliczeniowy. Firma stwierdziła, że dla wielu twórców aplikacji będzie to zazwyczaj oznaczać zmianę z opłaty z 15% na 12%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200