Systemy GIS na platformę PC

Chociaż narzędzia dołączone do pakietu ArcView nie tworzą w pełni obiektowego środowiska programowania, to ESRI wiele wykonała, by ułatwić pracę projektantom aplikacji GIS. Po pierwsze, pakiet zawiera zintegrowany, graficzny język skryptowy Avenue. Można go wykorzystać zarówno do przystosowania standardowych aplikacji ArcView do wymagań użytkowników, jak i tworzenia nowych programów od podstaw. Po drugie, ESRI oferuje dodatkowy pakiet ArcView OCX zawierający ponad 30 gotowych obiektów, które przy użyciu np. języka Visual Basic mogą znaleźć zastosowanie przy tworzeniu aplikacji udostępniających wszystkie funkcje ArcView, choć bez funkcji zawartych w rozszerzeniach pakietu.

ArcView góruje nad programami konkurencyjnymi pod względem wsparcia dla Internetu. ESRI oferuje obecnie dwa serwery Internet Map Servers: do obsługi obiektów MapObject i do pełnego wsparcia funkcji ArcView. Server MapObject może służyć do budowy prostych aplikacji GIS i jest tańszy. Oprogramowanie serwera ArcView umożliwia natomiast tworzenie interaktywnych aplikacji GIS wykonujących wszystkie funkcje klienckich wersji ArcView.

ArcView jest pakietem popularnym wśród wielu programistów i konsultantów. Dla użytkowników szukających systemu GIS będącego rozwiązaniem w skali korporacji, a jednocześnie nie przywiązujących wagi do ceny, ArcView wraz z rosnącą rodziną rozszerzeń jest bardzo dobrą propozycją.

Autodesk World 1.0

System GIS zaprojektowany przez producenta pakietu AutoCAD, firmę Autodesk, World 1.0, wyróżnia się funkcjami do zarządzania danymi i narzędziami do programowania. Ma jednak wady charakterystyczne dla pierwszych wersji aplikacji. W większości nie są one zbyt istotne, ale ogółem utrudniają obsługę pakietu. Przykładowo - paski z narzędziami są przeładowane ikonami, czasem o tajemniczych funkcjach, co znacznie wydłuża czas potrzebny do opanowania programu. Przewijanie i przesuwania obiektów graficznych na ekranie monitora nie działa efektywnie, gdyż mapa zaczyna się przesuwać dopiero po zakończeniu operacji - w efekcie czasem obraz gwałtownie przeskakuje, utrudniając wyświetlenie żądanego obszaru.

Pakiet zawiera komplet narzędzi potrzebnych do budowania skomplikowanych map, a w szczególności ma duże możliwości zatrzaskiwania linii do innych obiektów (zestaw funkcji "snap-to"). Rysując linie, koła, prostokąty, łuki lub obiekty o nieregularnych kształtach, użytkownik może wybrać opcje przyciągające budowany obiekt graficzny do najbliższego wierzchołka, punktu przecięcia, sąsiedniego obiektu lub współrzędnych. Niektóre operacje używane przy budowaniu map, stosunkowo łatwe do opanowania w konkurencyjnych pakietach, w przypadku programu World mogą sprawić pewne problemy. Przykładem jest operacja podziału rysunku i jednocześnie danych, wymagająca napisania kilku makroinstrukcji lub pracochłonnego, ręcznego przyporządkowania każdej danej. Chcąc skorzystać z digitalizatora, trzeba zainstalować dodatkowe oprogramowanie oferowane przez inne firmy.

Narzędzia do etykietowania mają duże możliwości, ale są trudno dostępne. Etykietować można dowolny obiekt, chociaż jego wybór i zdefiniowanie kolumny z danymi, którą etykieta będzie reprezentować, nie jest zadaniem łatwym. Niestety, program nie działa inteligentnie. Użytkownik może ręcznie obracać etykiety, ale World 1.0 nie wyświetla tych zmian w czasie rzeczywistym, co utrudnia pracę.

Test programów został tak zaprojektowany, że ocenę narzędzi do przeszukiwania danych przestrzennych i tabel z danymi umieszczono w tej samej kategorii. Taka metodologia krzywdzi nieco World 1.0, ponieważ ma on bardzo dobre funkcje drugiego typu, a stosunkowo słabe pierwszego i ostateczny wynik testu w tej kategorii nie wypadł najlepiej.

Podstawowe mapy tematyczne można łatwo tworzyć, a program oferuje kilkanaście sposobów ich wyświetlania. Jednak World 1.0 udostępnia tylko jedną liniową metodę określania zakresów. Zastosowanie innej wymaga pisania makropoleceń. Pakiet zawiera silne narzędzia do budowania buforów, w tym buforów sterowanych danymi, ale są one dość trudne w użyciu. Dla kontrastu, narzędzia do bezpośredniego manipulowania tabelami z danymi i budowania zapytań SQL pracują wydajnie i są łatwe w obsłudze. Co więcej, pozwalają przeszukiwać wiele plików jednocześnie, kierując zapytania bezpośrednio do najbardziej zaawansowanych baz danych, włączając w to Oracle Spatial Data.

World zawiera niewiele funkcji do formatowania i kontrolowania wyglądu dokumentów, ale Autodesk dołączył do pakietu aplikację Crystal Report, umożliwiającą tworzenie zaawansowanych raportów lub wykresów i umieszczanie ich na mapach World 1.0.

Ważną zaletą pakietu jest to, że może on służyć jako silna platforma do szybkiego tworzenia aplikacji. Jądro GIS tego programu pracuje wydajnie, a zintegrowany z World 1.0 język programowania Visual Basic for Applications 5.0 pozwala na dostosowanie aplikacji do wymagań użytkownika. Ponadto biblioteki Autodesk World API udostępniają programistom znaczną liczbę obiektów dla różnych języków programowania, takich jak Visual Basic lub C++.

World 1.0 pozwala na publikację map w Internecie, ale nie jest to możliwe bezpośrednio. Należy zakupić oprogramowanie serwera MapGuide (cena katalogowa - 20 tys. USD) i do niego wyeksportować pliki utworzone pod World 1.0.

Największy wpływ na niższą ocenę pa-kietu miała słabsza praca interfejsu. Samo jądro pakietu i dołączone do niego narzędzia programowania pracują solidnie.

Ranking systemów GIS na platformę PC

ArcView 3.0a, ESRI - 7,32

MapInfo Proffesional 4.5, MapInfo - 7,32

World 1.0, Autodesk - 6,19

<hr size=1 noshade>Na podstawie tygodnika Federal ComputerWeek wydawanego przez IDG opr. jch.


TOP 200