System SAS do dostarczania informacji

Przetwarzanie klient/serwer

W mieszanym środowisku sprzętowym SAS korzysta z większości popularnych protokołów komunikacyjnych. Pozwala na korzystanie z serwera danych (również z serwera danych rozproszonych) oraz serwera obliczeniowego. Klient przedstawia serwerowi danych zapytanie do bazy i otzrymuje odpowiedź na swojej stacji roboczej. Odpowiedź ta przychodzi w postaci zbioru, który następnie, już lokalnie poddawany jest dalszej obróbce - analizie, obliczeniom itd.

SAS umożliwia również inną wersję współdziałania klienta i serwera: klient może przesłać nie tylko zapytanie do bazy, ale także program realizujący analizy, tworzący raporty, etc. do wykonania na serwerze. W rezultacie klient korzysta zarówno z danych serwera, jak i z jego mocy obliczeniowej (CPU), a do stacji lokalnej przekazywane są jedynie wyniki obliczeń i analiz lub sporządzone raporty.

Oprogramowanie SAS umożliwia współpracę klienta i serwera we wszystkich pięciu trybach wyróżnionych w opracowaniach Gartner Group, tzn. może realizować rozproszony dostęp do danych, zdalny dostęp do danych, realizację rozproszonych funkcji (distributed functions), zdalną prezentację oraz prezentację rozproszoną. Użytkownicy mogą więc wybrać taki sposób podziału zadań między serwer a klienta, który umożliwi optymalne wykorzystywanie zasobów sieci.

Dopasowanie do potrzeb i umiejętności użytkowników

System SAS zapewnia przyjazne środowisko pracy wszystkim jego użytkownikom, niezaleznie od ich przygotowania informatycznego i umiejętności. Programiści pracują w środowisku obiektowym tworzenia aplikacji i w edytorze programów w języku 4GL. Przygotowane przez nich aplikacje mogą komunikować się w języku polskim ze wszystkimi użytkownikami, dla których są przeznaczone.

Poza możliwością samodzielnego tworzenia programów SAS udostępnia szereg gotowych aplikacji pozwalających na interakcyjne wykorzystanie jego funkcji. Są to systemy menu, które prowadzą użytkownika poprzez różnorodne zadania za pośrednictwem wybieranych opcji. Użytkownicy końcowi mogą w ten sposób przeglądać i zestawiać zbiory z różnorodnych baz danych, sporządzać raporty tekstowe i graficzne, prowadzić różnorodne analizy oraz łączyć się z innymi maszynami dla wykorzystania ich danych lub mocy obliczeniowej. System zawiera gotowe zestawy menu realizujące zarowno proste sekwencje działań jak i bardzo skomplikowane metody ekonometryczne, kontroli jakości czy zarządzania projektami.

SAS pozwala użytkownikom na samodzielne zestawienie aplikacji przy pomocy generatora programów. Systemy menu w SAS-ie, poza wynikami zadań, generują również kod źródłowy programów wykonywanych w wyniku wyborów poszczególnych opcji.

Dzięki różnorodności narzędzi umożliwiających efektywną pracę zarówno informatykom, jak i innym użytkownikom, System SAS zyskał miano systemu informatycznego dla każdego (Everybody's Information System).

System SAS jest propozycją zintegrownego systemu informatycznego, który jednak nie wymusza na użytkowniku stosowania wszystkich wchodzacych w jego skład modułów i może działać w wersji ograniczonej, dostosowanej do konkretnych potrzeb i zastosowań. Korzyści ze zintegrowanego systemu informatycznego to przede wszystkim eliminacja wysp informacyjnych (zespołów ludzi wyposażonych w sprzęt i oprogramowanie, ale o ograniczonych możliwościach wzajemnego udostępniania sobie danych, informacji i in. zasobów obliczeniowych), obniżone koszty szkolenia użykowników i unformatyków oraz zwiększona efektywność przepływu i opracowywania danych i informacji.

SAS Institute ma w Warszawie swój oddział, który zajmuje się sprzedażą, prowadzi szkolenia, wspomaga wdrażanie Systemu SAS i tworzenie pierwszych aplikacji przy jego pomocy. Oddział zatrudnia własnych specjalistów oraz współpracuje z ekspertami z polskich firm i instytucji, którzy mają wieloletnie praktyczne doświadczenie w używaniu oprogramowania SAS.


TOP 200