System SAS do dostarczania informacji

Raportowanie i systemy informacyjne

SAS oferuje rozbudowane generatory raportów z wbudowanymi tabulacjami, funkcjami obliczeniowymi i statystykami. Pozwalają one na jednolite raortowanie z wielu różnorodnych źródeł danych. Raporty, zarówno tekstowe, jak i graficzne, mogą być generowne bezpośrednio z danych zewnętrznych, bez ich konwersji, kopiowania i transportu w sieci. SAS umożliwia więc zbiorczą sprawozdawczość ad hoc i standardową ze wszystkich posiadanych zasobów danych.

Zadaniem systemów informacyjnych jest szybkie informowanie i wspomaganie podejmowania decyzji. SAS pozwala realizować te cele poprzez połączenie sprawozdawczości z analizami stanu, prognozami itd. w przyjazne, interakcyjne aplikacje. Dla realizacji systemów informacyjnych oferuje bogatą bibliotekę gotowych bloków informacyjnych, które można błyskawicznie zestawić w większe jednostki funkcjonalne, aż do poziomu kompletnych systemów informacyjnych i decyzyjnych. Wykorzystanie tych bloków wspomagane jest przez meta-bazę wiedzy, która w istocie łączy i wybiera kluczowe informacje z istniejących baz danych podając je do systemu informacyjnego w optymalnej formie.

Narzędzia analityczne, wspomaganie decyzji

Cechą która w sposób szczególny wyróżnia System SAS jest obecność szerokiej gamy narzędzi analitycznych, które są wykorzystywane w następujących dziedzinach:

  • w zarządzaniu (planowanie, prognozowanie,analizy finansowe, zarządzanie projektami)

  • w przemyśle (kontrola i zarządzanie jakością, badania rynku, analizy sprzedaży)

  • w telekomunkacji (zarządzanie siecią)

  • w bankowości (analiza kredytow, prognozowanie, zarządzanie ryzykiem)

  • w ubezpieczeniach (obliczenia aktuarialne)

  • w sektorze publicznym (statystyka, planowanie)

  • w nauce (badania laboratoryjne, analizy statystyczne, badania operacyjne).
Zarówno teraźniejsze, jak i przyszłe potrzeby w zakresie analizy danych oraz wspomagania decyzji mogą zostać całkowicie zaspokojone przez wykorzystanie modułów Systemu SAS. Moduły te zawierają narzędzia do wykonywania zaawansowanych analiz statystycznych i ekonometrycznych oraz do wspomagania badan operacyjnych, analiz jakości, prac laboratoryjnych i inżynierskich. Mają one postać zestawów procedur parametryzowanych przez użytkownika. Procedury mogą być wykorzystywane interakcyjnie lub jako elementy wbudowane w programy czy aplikacje.

Aby umożliwic użytkownikom i programistom samodzielne zastosownie nietypowych metod, System SAS wyposażono w język programoania 4GL oraz język macierzowy, które pozwalają szybko i sprawnie rozszerzyć zbiór dostępnych funkcji. Dzięki wej elastyczności System SAS zyskuje status standardowego narzędzia analitycznego, zarówno w nauce, jak też w zastosowaniach rządowych, administracyjnych i komercyjnych (bankowość, ubezpieczenia, przemysł, farmacja i in.).


TOP 200