System SAS do dostarczania informacji

Dostęp do różnych baz danych

SAS oferuje bezpośrednie interfejsy do danych z baz: dBase, ODBC, DB2/2, AS/400, Informix, Ingres, Sybase, Oracle, Rdb, OB/2,SQL/DS, IMS, VSAM i wielu innych systemów pracujących na praktycznie wszystkich platformach sprzętowych (komputerach klasy PC, maszynach RISC-owych, VAX, systemach z procesorami ALPHA i na maiframe'ach).

Interfejsy te łączą SAS-a z zewnętrznymi bazami w sposób umożliwiający programom SAS-a korzystanie z tych baz bezpośrednio - bez konwersji i duplikowania zbiorów danych. System pozwala na czytanie, pisanie i modyfikację bazy zewnętrznej, respektując pzry tym wszelkie poziomy ochrony dostępu zdefiniowane przez administratora bazy.

SAS jest bardzo często wykorzystywany jako nakładka na posiadane systemy baz danych służąca do obsługi zapytań i tworzenia raportów.

Informacyjna baza danych

SAS oferuje własną, relacyjną bazę danych z językiem SQL, indeksowaniem, kompresją i ochroną danych. Baza SAS różni się od typowych systemów zarządzania bazami danych koncepcją i celem działania. Jest to baza informacyjna, która nie skupia się na obsłudze pojedynczych transakcji, ale jest zaprojektowana pod kątem optymalnego przetwarzania informacji zbiorczej. Pod tym względem wielokrotnie przewyższa szybkością bazy transakcyjne. Bazy informacyjne są coraz częściej używane w zastosowaniach, w których zbiera się dane do dalszego przetwarzania (analiz, opracowań, systemów informacyjnych). Dotyczy to, np. baz danych naukowych, badawczych, marketingowych, statystycznych, ekonomicznych, czasowych, kontrolnych i archiwalnych.

Baza SAS umożliwia przechowywanie danych w strukturach relacyjnych; jest wyposażona w pełne środowisko wprowadzania danych (zarówno z klawiatury, jak i bezpośrednio z urządzeń zewnętrznych). Ponadto pozwala na przygotowanie ekranów do wprowadzania danych i daje możliwość dowolnej kontroli i walidacji wprowadzanych danych.

Baza SAS jest często wykorzystywana jako uzupełnienie baz transakcyjnych. Pozwala przechowywać informację zbiorczą, syntetyczną, z którą mogą pracować całe zespoły użytkowników (np. analitycy, finansiści, kadra kierownicza) zamiastdodatkowo obciAZać i spowalniać systemy transakcyjne. Zwykle baza ta zasilana jest okresowo z wszystkich baz zewnętrznych współpracujących z aplikacjami, które dokonują wstępnej selekcji i zestawień informacji.

Niezależność od sprzętu

Oprogramowaie SAS pracuje na większości rozpowszechnionych środowisk operacyjnych, zachowując wygląd i działanie swojego interfejsu. Programy i aplikacje można przenosić bez żadnych zmian kodu.

Oto platformy sprzętowe i systemowe, na których może pracować System SAS:

  • PC: DOS, Windows 3.1, Windows NT, OS/2, UNIX;

  • środowiska unixowe średnich i dużych maszyn: HP-UX, AIX, SunOS,SOLARIS, IRIX, RISC/OS, ULTRIX, BOS3, DG-UX, SINIX;

  • CONVEX: CONVEXOS;

  • VAX; OpenVMS;

  • ALPHA AXP; OpenVMS AXP, OSF1;

  • AS/400: OS/2;

  • mainframe'y: MVS, CMS, VSE.

TOP 200