Symantec: 7 najważniejszych prognoz dotyczących ochrony danych dla sektora MŚP

W 2012 roku hakerzy uznali firmy z sektora MŚP za podmioty, które mogą pełnić rolę "kanału" umożliwiającego ataki na większe przedsiębiorstwa. Liczba ukierunkowanych działań wymierzonych w firmy zatrudniające mniej niż 250 pracowników podwoiła się, w połowie roku wzrastając do 36 proc. wszystkich zorientowanych ataków. Wpływ na to miało wykorzystywanie przez małe i średnie firmy intensywnie rozwijającej się technologii cloud computingu.

Symantec przewiduje, że w 2013 roku ukierunkowane ataki nie osłabną, a sektor MŚP będzie padać ofiarą nie tylko cyberataków, ale również własnego braku przygotowania na działania hakerów. Ważne, aby przedsiębiorstwa były świadome, na jakie zagrożenia mogą być narażone. Dlatego też firma Symantec przygotowała zestawienie 7 najważniejszych prognoz dotyczących ochrony danych.

1. FIRMY BĘDĄ ZASTRASZANE PRZEZ RANSOMWARE - OPROGRAMOWANIE WYŁUDZAJĄCE OKUP

W miarę, jak fałszywe antywirusy przestaną stanowić główne zagrożenie, znaczenia będzie nabierało nowe niebezpieczeństwo - oprogramowanie wyłudzające okup (ransomware). Dzięki niemu cyberprzestępcy będą mogli przetrzymywać systemy i dane małych firm w charakterze zakładników. Pozwoli im to na zastraszenie przedsiębiorstw, które za pomocą płatności online będą zmuszone do wykupienia swoich zasobów.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

2. CYBERKONFLIKT

W 2013 roku i w następnych latach konflikty między państwami, instytucjami, firmami, ale także indywidualnymi osobami odegrają kluczową rolę w cyberświecie. Szpiegostwo online może być bardzo skuteczne i trudne do wyśledzenia. Państwa, firmy lub zorganizowane grupy osób zintensyfikują działania, aby uszkodzić lub zniszczyć informacje oraz zdobyć fundusze do swoich celów. Przedsiębiorstwa powinny szczególnie uważać na negatywnie do siebie nastawione grupy lub jednostki, które za pomocą cyberataków będą chciały zademonstrować swoją siłę i "przekazać wiadomość". Małe i średnie przedsiębiorstwa powinny przygotować się na to, że będą atakowane przez tego rodzaju grupy, jako etap na drodze do innych celów.

3. ZWIĘKSZY SIĘ LICZBA CAŁKOWICIE ZWIRTUALIZOWANYCH MAŁYCH I ŚREDNICH FIRM

Firmy każdej wielkości będą oceniać oraz wdrażać różne hyperwizory w swoich środowiskach wirtualizacyjnych i obliczeniowych w miarę, jak udziały rynkowe największych producentów tego rozwiązania zaczną się stabilizować. Możliwość wyboru spośród szerokiej oferty sprawi, że "punktowe" narzędzia zostaną zastąpione bardziej uniwersalnymi platformami, które będą obsługiwać wiele hyperwizorów oraz infrastruktury fizyczne, wirtualne, migawkowe i chmurowe. W związku z tym więcej małych i średnich przedsiębiorstw całkowicie się zwirtualizuje i będzie używać wielu hyperwizorów zarówno w środowiskach testowych, jak i produkcyjnych.

W rezultacie firmy te będą lepiej przygotowane na awarie. Wirtualizacja i chmurowe przetwarzanie danych w połączeniu z kompleksowym planem tworzenia kopii zapasowych i przywracania danych zwiększa gotowość przedsiębiorstw na pojawiające się problemy. W sytuacjach kryzysowych mogą one uzyskać szybki dostęp do pamięci masowej i maszyn fizycznych poza swoją siedzibą. Badania firmy Symantec pokazują, że 71 proc. małych i średnich przedsiębiorstw, które wdrożyły wirtualizację serwerów, deklaruje większą gotowość na awarie, podobnie jak 41 proc. używających chmur publicznych i 43 proc. korzystających z chmur prywatnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200