Symantec: 7 najważniejszych prognoz dotyczących ochrony danych dla sektora MŚP

4. MOBILNE OPROGRAMOWANIE REKLAMOWE UPOWSZECHNI SIĘ

Mobilne oprogramowanie reklamowe ("madware") to dokuczliwe aplikacje, które zakłócają pracę telefonu lub tabletu, gromadzą informacje osobiste użytkownika i potencjalnie mogą ujawnić cyberprzestępcom lokalizację, informacje kontaktowe i identyfikator urządzenia. Dane te są chętnie przechowywane przez sieci reklamowe, ponieważ pozwalają one na dostarczanie ukierunkowanych reklam. Wraz z intensywnym rozwojem rynku urządzeń mobilnych szacuje się, że madware upowszechni się. Przez ostatnie dziewięć miesięcy liczba aplikacji z najbardziej dokuczliwymi odmianami "madware’u" wzrosła o 210 proc.

5. MONETYZACJA SIECI SPOŁECZNOŚCIOWYCH WYGENERUJE NOWE ZAGROŻENIA DLA MAŁYCH I ŚREDNICH FIRM

Rozwój sieci społecznościowych i ich monetyzacja stworzyły cyberprzestępcom nowe możliwości ataku. Zwiększa to ryzyko występowania problemów w firmach z sektora MŚP, spośród których 87 proc. nie ma formalnych, pisemnych zasad bezpieczeństwa w internecie. Choć sieci społecznościowe są coraz popularniejszym kierunkiem ataków polegających na wyłudzaniu informacji, 70 proc. małych i średnich przedsiębiorstw nie reguluje użycia mediów społecznościowych przez pracowników. W 2013 roku brak zasad bezpieczeństwa i dobrych praktyk, takich jak edukowanie pracowników, może poważnie zaszkodzić podmiotom z sektora MŚP.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Działania cyberprzestępców w sieciach społecznościowych polegają na skłanianiu użytkowników do przekazywania informacji o płatnościach oraz potencjalnie cennych danych fałszywym podmiotom. Opierają się to na powiadomieniach o wirtualnych prezentach oraz wiadomościach e-mail z prośbą o dostarczenie odpowiednich informacji. Choć podawanie danych niefinansowych może wydawać się nieszkodliwe, cyberprzestępcy handlują nimi między sobą i łączą je z tymi wcześniej zebranymi. Pomaga im to stworzyć profil, za pomocą, którego mogą uzyskać dostęp do innych kont użytkownika.

6. FIRMY I CYBERPRZESTĘPCY PRZENIOSĄ SIĘ DO URZĄDZEŃ MOBILNYCH I CHMURY

Hakerzy zawsze podążają za użytkownikami. Właśnie dlatego w 2013 roku platformy mobilne i usługi chmurowe staną się środowiskami wysokiego ryzyka. Potwierdza to szybki wzrost liczby złośliwych programów do Androida w 2012 roku.

Kiedy urządzenia mobilne podłączają się i odłączają od sieci korporacyjnych, gromadzą dane. Informacje te mogą się później stać celem ukierunkowanych ataków. Ponadto instalowanie aplikacji w telefonach grozi infekcją złośliwego oprogramowania.

Niektóre szkodliwe programy mobilne powielają znane zagrożenia, takie jak wykradanie informacji z urządzeń. Obecnie wysyłają one płatne wiadomości tekstowe na konta, z których zyski czerpią oszuści. W 2013 roku technologie mobilne będą nadal się rozwijać, stwarzając nowe okazje dla cyberprzestępców. Skutki tego zagrożenia mogą być szczególnie odczuwalne w przypadku powszechnie używanych systemów płatności. Firmy mające luki w zabezpieczeniach będą podczas takiej transakcji narażone na poważną utratę informacji.


TOP 200