Starlink znowu podniesie ceny. Tym razem w Ukrainie

Antena Starlink będzie kosztować 700, a nie 500 dol. Miesięczny abonament zdrożeje zaś o 10 dol. Konsumenci z Ukrainy muszą płacić więcej za internet.

SpaceX musi dźwignąć ceny za Starlinka / Fot. Materiały własne

SpaceX musi dźwignąć ceny za Starlinka / Fot. Materiały własne

Elon Musk mówił o tym, że Starlink generuje wysokie straty, a wielu zastanawia się nad tym, w jaki sposób firma planuje finansować satelitarny internet w rozdartym wojną kraju. Teraz to poniekąd jasne: użytkownicy z Ukrainy dostali we wtorek e-maila od SpaceX o podwyżce cen. Miesięczny abonament za Starlinka wzrośnie z 65 do 75 dol. (ok. 337 zł), a sama antena, za którą trzeba zapłacić jednorazowo przy składaniu zamówienia, to koszt w wysokości 700 dol. (ok. 3150 zł), podczas gdy wcześniej było to 500 dol. (ok. 2250 zł).

Sprawdź: PDF Joiner

Zobacz również:

  • Starlinki będą musiały wkrótce stawić czoła podobnym obiektom firmy Amazon
  • SpaceX usunie z orbity uszkodzone satelity Starlink
  • Tanio już było - Tesla podnosi ceny

W Stanach Zjednoczonych antena Starlink kosztuje 599 dol., a za miesiąc użytkowania płaci się abonament 110 dol. W Polsce to koszty odpowiednio 2200 zł i 335 zł/mc.

Jak wynika z e-maila, SpaceX (dostawca Starlink) planuje wprowadzić nowy abonament od 29 grudnia br. "Jeśli nie chcesz kontynuować usługi, możesz ją anulować w dowolnym momencie" - czytamy w komunikacie.

Dimko Zhluktenko, założyciel organizacji charytatywnej, która dostarcza zestawy Starlink ukraińskim siłom zbrojnym, stwierdził, że zachowanie firmy jest "niezbyt fajne, ale znajdziemy jakieś opłacalne rozwiązanie". Ponadto zapytał SpaceX o to, dlaczego decyduje się na podwyżkę cen, skoro wojna z Rosją powoduje już nawet przerwy w dostawach energii elektrycznej i telefonii komórkowej w całym kraju.

SpaceX walczy z problemami finansowymi

Podwyżka cen wynika prawdopodobnie z faktu, że usługa Starlink ciągle nie jest rentowna. W zeszłym miesiącu Elon Musk informował amerykański rząd, że nie może dłużej finansować Starlinka na Ukrainie (oferował internet satelitarny dla sił zbrojnych za darmo), informując, aby Departament Obrony zapłacił za usługę dziesiątki milionów dolarów.

Zobacz: CPU Z

Prośba Muska spotkała się jednak z dużą krytyką. Po pierwsze, tysiące internautów zarzuciło mu, że jest najbogatszym człowiekiem na świecie i w takich momentach powinien jednak po prostu pomóc, nie zaś skupiać się na biznesie. A po drugie, kraje takie jak USA, Polska czy Wielka Brytania wraz z wieloma organizacjami charytatywnymi już finansują ok. 85% anten Starlink wysłanych na Ukrainę (wynika z raportu CNN).

Musk ostatecznie wycofał wniosek o finansowanie, natomiast podkreślił, że SpaceX pokrywa z własnej kieszeni ok. 58% kosztów transmisji danych internetowych do ponad 25 tys. anten Starlink na Ukrainie. Amerykański rząd również zabrał głos, informując że mimo wszystko przeprowadzi rozmowy o finansowaniu dla SpaceX.

Starlink w Polsce

Ceny Starlinka w Polsce były bardzo wysokie i firma informowała, że wprowadza obniżkę. Było to w sierpniu br., kiedy zrezygnowano z abonamentu 449 zł/mc na 230 zł/mc. Cena za antenę wynosiła wtedy 2300 zł.

Taka oferta nie była jednak dostępna zbyt długo. Parę miesięcy później cena wzrosła do 335 zł/mc, przy cenie anteny 2200 zł. Póki co jest to aktualna cena.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200