Standard 802.11n i co dalej?

Niedawna ratyfikacja standardu IEEE 802.11n wcale nie oznacza, że sieci bezprzewodowe LAN przestaną się dalej rozwijać. Wręcz przeciwnie. Analitycy przewidują, że dopiero teraz do sieci tych wkroczą jeszcze nowsze technologie, dzięki którym będą one coraz częściej zastępować sieci kablowe oraz świadczyć swe usługi nowym aplikacjom.

Standard 802.11n i co dalej?
Sieci oparte na standardzie 802.11n mogą przesyłać dane z szybkością dochodzącą do 300 Mb/s. To całkiem zadowalająca wydajność. Jednak analitycy przewidują, że już wkrótce do sieci WLAN wkroczą nowe technologie i rozwiązania, dzięki którym będą one pracować nie tylko jeszcze szybciej, ale będą bezpieczniejsze, będą miały większy zasięg i będą oferować nowe funkcjonalności powodujące, że będą to inteligentne sieci. A oto czego się możemy tu spodziewać w najbliższej przyszłości.

*Więcej anten - większe przepustowości

Organizacja IEEE pracuje już nad dwoma standardami, dzięki którym sieci WLAN będą w przyszłości przesyłać dane z szybkością większą niż 1 Gb/s. Jednak IEEE nie opublikowała jak dotąd nawet wersji draft tych standardów.

Zobacz również:

  • Arm standaryzuje chiplety
  • Nie znam firmy, której strategia nie byłaby dziś cyfrowa - rozmowa z Andrzejem Zającem, Prezesem Zarządu Integrated Solutions

Póki co do sieci opartych na standardzie 11n można wprowadzać rozwiązania, dzięki którym będą one pracować jeszcze szybciej. Obecnie wszystkie układy radiowe 11n obsługują dwa przestrzenne strumienie danych, które są transmitowane i odbierane przez urządzenia zawierające dwie albo trzy anteny (konfiguracje 2x2 i 2x3).

Już wkrótce na rynek trafią układy Wi-Fi kolejnej generacji, które będą obsługiwać trzy a nawet cztery strumienie danych, co pozwoli zwiększyć przepustowość połączeń WLAN odpowiednio do 450 i 600 Mb/s. Układ taki (pracujący w trybie 4x4) zademonstrowała kilka miesięcy temu firma Quantenna Communications.

Na klientów zawierających takie układy przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, ale punkty dostępowe pracujące w trybie 4x4 pojawią się na rynku już wkrótce. Punkty takie będzie można używać do budowania szybkich sieci WLAN mających topologię kraty, opartych na standardzie 802.11s. Standard ma być ratyfikowany w połowie 2010 r.

*Udoskonalone układy radiowe

Analitycy przewidują, że producenci układów radiowych 11n będą do nich wprowadzać nowe rozwiązania, które spowodują, że będą one pracować szybciej, bardziej niezawodnie oraz pokryją swym zasięgiem jeszcze większy obszar.

Są to takie rozwiązania, jak "low-density parity check coding", "transmit beam forming" i STBC; Space-Time Block Coding (STBC). Gdy dzisiaj przemieszczamy się z notebookiem dookoła budynku, w którym znajduje się punkt dostępowy, przepustowość bezprzewodowego połączenia ciągle się zmienia. Po wprowadzeniu do sieci WLAN technologii STBC, pracuje ona równie stabilnie jak kablowa sieć LAN.

*Nowe zastosowania

Dzięki nowym systemom zarządzającym poborem mocy, bezprzewodowe urządzenia będą mogły pracować bardzo długo bez potrzeby doładowywania baterii. Dlatego projektanci zaczną wprowadzać interfejsy Wi-Fi do wielu urządzeń, które komunikowały się do tej pory z otoczeniem za pomocą standardowych połączeń kablowych.

Technologia WLAN wkroczy więc do sprzętu medycznego, do systemów kontrolujących i monitorujących budynki czy do systemów śledzących w czasie rzeczywistym obiekty. Dlatego sieci WLAN zaczną świadczyć swe usługi zupełnie nowym aplikacjom.

Standard 802.11n i co dalej?
A oto dwa przykładowe produkty, dzięki którym sieci WLAN wkroczą na nową ścieżkę rozwoju. Firma Summit Data Communications zaprezentowała np. kompaktowe układy radiowe 802.11a, które można używać do budowania osadzonych, bezprzewodowych aplikacji. Inna firma (Gainspan) oferuje z kolei układ scalony 802.11b/g typu SoC (System on Chip), który zawiera procesor, układy I/O i pamięć, w której producent instaluje oprogramowanie IP (stos komunikacyjny). Układ GS1010 pobiera tak mało mocy, że zbudowany na jego bazie bezprzewodowy czujnik może pracować na jednej standardowej baterii przez pięć lat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200