Specjaliści IT narażeni na "kryzys wypalenia". Pracodawcy powinni działać już teraz

Takie wnioski można wyciągnąć z najnowszego badania, zrealizowanego na ponad 36 200 pracownikach IT.

Specjaliści IT są narażenie na wypalenie zawodowe / Fot. Sebastian Herrmann, Unsplash.com

Specjaliści IT są narażenie na wypalenie zawodowe / Fot. Sebastian Herrmann, Unsplash.com

Z badania "The State of Burnout in Tech" platformy Yerbo wynika, że dwóch na pięciu pracowników IT chce zrezygnować z pracy z powodu nadmiernego stresu, wyczerpania i zaburzonej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Sprawdź: DuckDuckGo

Zobacz również:

  • Specjaliści od nowych technologii cierpią na wypalenie
  • Masowe zwolnienia w gamingu. W tym roku pracę straciło już 10 100 osób. W całym 2023 r. było to 10 500
  • Wciąż brakuje specjalistów IT

Branża technologiczna stoi w obliczu "kryzysu wypalenia", gdy chroniczny stres i wyczerpanie w miejscu pracy uderza w specjalistów IT. Badanie przeprowadzone na platformie Yerbo, w którym udział wzięło ponad 36 200 pracowników IT z 33 krajów, wykazało że problem jest poważny.

Pracownicy IT skarżą się na dłuższe godziny pracy, większe obciążenie, a także problemy z utrzymaniem zdrowego balansu między pracą a życiem prywatnym.

Z badania wynika, że 42% pracowników IT, którzy borykają się z wysokim poziomem wypalenia, rozważa odejście z firmy w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Z kolei 62% specjalistów twierdzi, że jest "fizycznie i emocjonalnie wyczerpana".

Autorzy badania informują też, że ich odkrycia "wskazują na kryzys wypalenia zawodowego w sektorze technologicznym, ze słabymi wynikami dla pracowników i pracodawców". Przekonują, że wśród wielu osób występuje i może występować brak motywacji i zaangażowania w pracę, a firmy mogą borykać się z dużą rotacją pracowników i ich absencją. Niezadowolony personel często przekłada się także na kiepski wizerunek poszczególnych organizacji, a także naraża je na więcej cyberataków.

Zobacz: Języki programowania

Badanie wykazało również, że jeden na czterech pracowników IT chce szybko odejść z pracy. Jak czytamy: "Presja ciągłej pracy w celu zaspokojenia globalnego szaleństwa technologicznego często zmusza pracowników do pracy w późnych godzinach, pozostawiając niewiele czasu na życie osobiste i tworząc konflikty między życiem zawodowym a prywatnym". To prowadzi zaś często do sytuacji, w której nie mamy miejsca na regenerację zarówno psychiczną, jak i fizyczną.

Yerbo dodaje, że kobiety są bardziej narażone na wypalenie niż mężczyźni - 46% kobiet miało wysokie ryzyko wypalenia w porównaniu do 38,2% mężczyzn. Więcej kobiet niż mężczyzn (69% w porównaniu z 56%) zgłosiło również poczucie "wyczerpania i braku energii" pod koniec dnia. W sumie 56% ankietowanych pracowników stwierdziło, że nie jest w stanie zrelaksować się po zakończeniu dnia pracy.

Autorzy badania zwracają uwagę, że firmy powinny na poważnie podejść do programów wellbeing, szczególnie w obecnych czasach. Ważne są także zasoby motywacyjne, a także opracowywanie ścieżek kariery dla pracowników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200