Czy DuckDuckGo jest bezpieczna?

DuckDuckGo to bardzo bezpieczna wyszukiwarka, która zyskuje coraz większą popularność. Czy ma jednak słabe strony?

Czy DuckDuckGo jest bezpieczna?

Czy DuckDuckGo jest bezpieczna?

DuckDuckGo wykorzystuje algorytmy, które chronią naszą prywatność online. Są to takie funkcje jak ochrona przed wyciekiem wyników wyszukiwania i bezpieczeństwo historii wyszukiwania. Zdecydowanie to rozwiązania, które wyróżniają DuckDuckGo na tle innych wyszukiwarek.

DuckDuckGo: czy dochodzi tutaj do wycieków?

Wyciek wyniku wyszukiwania (ang. search leakage) to powszechne zjawisko. Gdy klikniemy określony wynik wyszukiwania, aby przejść do witryny, w rezultacie wysyłamy tej witrynie nasz adres IP, informacje o przeglądarce www, jak również wyszukiwane hasła. W ten sposób dana strona wie później, kto ją odwiedził i co wpisał w wyszukiwarce, aby do niej trafić. Dotyczy to, rzecz jasna, osób niezalogowanych.

Zobacz również:

  • DuckDuckGo: kolejna znana przeglądarka, której pracę wspomaga bot AI
  • Google zapłacił miliardy za to, aby być domyślną wyszukiwarką na różnych urządzeniach

DuckDuckGo koncentruje się jednak na prywatności i nie gromadzi żadnych informacji, które umożliwiają identyfikację użytkownika. Po kliknięciu danego wyniku wyszukiwania DuckDuckGo przekierowuje nasze działanie w taki sposób, który zapobiega wysyłaniu wyszukiwanych haseł do witryny internetowej.

Dzięki temu wszystkie strony będą wiedzieć, że odwiedził je użytkownik, ale nie będą już wiedzieć, w jaki sposób dany użytkownik je znalazł. To szczególnie istotne, gdy chcemy nieco zminimalizować sposób, w jaki wyświetlane są reklamy online. Sieci reklamowe wykorzystują hasła, które wyszukujemy, by później wyświetlać odpowiednie, powiązane tematycznie reklamy.

Słabe strony

A słabe strony wyszukiwarki DuckDuckGo? To może nie słaba strona samej wyszukiwarki, co częsty błąd w rozumowaniu użytkowników. Owszem, wyszukiwarka DuckDuckGo nie gromadzi i nie przekazuje żadnych danych na nasz temat, ale jeśli już trafimy na daną stronę, ta może zbierać - i często zbiera dane o naszej aktywności.

Wyszukiwarka może nas nie śledzić, ale poszczególne strony - już tak. Dlatego jeśli chcemy się zabezpieczyć jeszcze bardziej, powinniśmy wtedy rozważyć używanie VPN-a. VPN sprawia, że całe nasze połączenie online i komunikacja w sieci jest szyfrowane. To zaś zapewnia spokój ducha i w pełni bezpieczne przeglądanie sieci.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200