Sieci VPN nigdy nie były tak popularne

Po wybuchu pandemii koronawirusa Covid-19 miliony ludzi zaczęło pracować w domu, co spowodowała gwałtowny wzrost zainteresowania technologią VPN, dzięki której połączenia takie są bezpieczne. Potwierdza to badanie Global Market Insights 2020, według którego globalny rynek VPN będzie rosnąć każdego roku o 12% przez najbliższe pięć lat.

Z badania Global Market Insights 2020 wynika, że w 2026 rynek rozwiązań VPN wart będzie co najmniej 70 mld USD. Z kolei firma analityczna Top10VPN.com donosi, że globalny popyt na rozwiązania VPN wzrósł w drugiej połowie marca aż o 41% i pozostaje o 22% wyższy niż przed pandemią.

Co ciekawe, najwyższy wzrost zainteresowania tą technologią odnotowano w trzech krajach, które zapewne trudno byłoby o to podejrzewać. Chodzi o Egipcie (wzrost o 224%), Słowenia (169%) i Chile (149%). Natomiast największe trwałe wzrosty (trwające dwa tygodnie lub dłużej) miały miejsce w Egipcie (154%), Peru (119%) i Afryce Południowej (105%).

Zobacz również:

  • Dell Technologies Forum 2023
  • Czy AI zmieni działanie firm?
  • Polacy doceniają zalety technologii VPN

Wzrost zainteresowania technologią VPN nie jest zaskoczeniem, ale niektóre z przytoczonych powodów są zaskakujące. Okazuje się iż połowa ankietowanych korzysta z sieci VPN chcąc w ten sposób chronić swoją prywatność przy korzystaniu z usług publicznych sieci Wi-Fi.

Top10VPN twierdzi też, że korzystanie z usług przesyłania strumieniowego jest obecnie głównym czynnikiem napędzającym popyt na VPN. Liczy się tu również to, że jakość obrazów wideo przesyłanych przez prywatne sieci VPN jest dużo lepsza niż wtedy, gdy dane takie są obsługiwane przez publiczną sieć. Statystyki pokazują, że w ostatnim miesiącu globalny popyt na usługi strumieniowego przesyłania danych przez sieci VPN wzrósł o 85%.

I na koniec łyżka dziegciu oraz ostrzeżenie. Informatycy przypominają, że darmowe sieci VPN są bardziej podatne na włamania niż płatne. O tym warto pamiętać decydując się na takie połączenie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200