Słuchawki do pracy zdalnej - na te elementy warto zwrócić uwagę

Słuchawki do pracy na przestrzeni ostatnich lat stały się jednym z najważniejszych akcesoriów. Jak wybrać odpowiednie słuchawki, które sprawdzą się podczas pracy zdalnej oraz wideokonferencji?

Słuchawki do pracy jeszcze kilka lat temu były domeną pracowników mających częsty kontakt z klientami np. działów contact center czy helpdesk. Zmiana modelu biznesowego funkcjonowania wielu organizacji związania z pandemią oraz szerokim wdrożeniem pracy hybrydowej spowodowała, że słuchawki do pracy stały się jednym z najważniejszych akcesoriów, z których korzystamy w celach służbowych.

Jak wybrać słuchawki do pracy
Źródło: Jabra.com

Jak wybrać słuchawki do pracy

Źródło: Jabra.com

Słuchawki do pracy powinny cechować się inną specyfikacją techniczną i charakterystyką od słuchawek, które służą nam do słuchania muzyki czy audiobooków lub podczas treningu. W pracy słuchawki wykorzystywane są do wideorozmów i uczestnictwa w wydarzeniach online. W związku z tym przetworniki powinny być nastawione na reprodukcję wyraźnego dźwięku mowy, a mikrofon powinien być umieszczony na wysięgniku, aby dobrze rejestrować nasz dźwięk. Również konstrukcja słuchawek do pracy powinna być zupełnie inna - dostosowana do wielogodzinnej pracy - w taki sposób, aby zapewnić pracownikom odpowiedni komfort użytkowania.

W niniejszym materiale przedstawiamy najważniejsze cechy, które powinny posiadać słuchawki wykorzystywane do pracy.

Słuchawki bezprzewodowe nie zawsze są najlepszym wyborem

Aktualnie przeważająca większość słuchawek wykorzystuje połączenie bezprzewodowe realizowane za pośrednictwem łączności Bluetooth. Rozwiązanie to sprawdza się przy okazjonalnym odsłuchu w celach prywatnych. Korzystanie ze słuchawek Bluetooth przez wiele godzin bez przerwy może spowodować, że słuchawki rozładują się w najmniej niespodziewanym momencie.

Podczas pracy najczęściej znajdujemy się niedaleko komputera. Z tego powodu warto rozważyć zakup nieco tańszych słuchawek z przewodem. Do wyboru są wersje z łącznością poprzez USB (Typu A lub Typu C) lub Jack 3,5 mm. Część modeli biznesowych pozwala na łączność przez oba złącza - po podłączeniu do portu USB otrzymamy dodatkowe funkcje np. powiązane z komunikatorem Teams/Meet/Webex.

Słuchawki przewodowe ograniczają nieco swobodę ruchów i nie pozwalają odejść od komputera, ale mają dużą zaletę - nie trzeba pamiętać o ich ładowaniu, więc nie grozi nam przypadkowe rozładowanie podczas pracy.

Jaki rodzaj konstrukcji jest najlepszy?

Na rynku znajdziemy aktualnie wiele modeli słuchawek wykorzystujących różne konstrukcje. Mowa o słuchawkach:

  • dousznych
  • nausznych
  • z otwartą konstrukcją
  • z zamknięta konstrukcją
  • hybrydowe
  • z przewodzeniem kostnym

Producenci słuchawek oferują także modele biznesowe w konstrukcji True Wireless. Mowa o niewielkich słuchawkach dousznych, które cechują się dużą wygodą, możliwością przełączania pomiędzy urządzeniami oraz wysoką uniwersalnością. To dobry wybór dla osób, które często podróżują i nie mają miejsca na przewożenie klasycznych słuchawek nausznych.

Klasyczne słuchawki douszne
Źródło: hp.com

Klasyczne słuchawki douszne

Źródło: hp.com

Dla pracowników zdalnych oraz osób, które rzadko przemieszczają się podczas pracy najlepszym rozwiązaniem są słuchawki nauszne z zamkniętą lub półzamkniętą konstrukcją. Słuchawki nauszne charakteryzują się dużym komfortem użytkowania, długimi czasami pracy na baterii (w przypadku modeli bezprzewodowych), możliwościami łatwego dostosowania do kształtu głowy oraz wysokim poziomem wygłuszenia dźwięków z otoczenia bez korzystania z funkcji ANC - aktywnej redukcji hałasu. Konstrukcja nauszna pozwala również na implementację mikrofonu na wysięgniku, który znacząco poprawia jakość rejestrowanego dźwięku. Większa powierzchnia obudowy pozwala na umieszczenie na niej wielu przycisków, które można wykorzystać do odbierania/kończenia połączeń, wyciszania/odciszania mikrofonu czy regulację głośności.

Poniżej przedstawiamy największe zalety i wady słuchawek o różnej konstrukcji.

Słuchawki nauszne

Zalety:

  • Wysoki poziom wygody
  • Wysoka jakość dźwięku
  • Możliwość dostosowania do własnych potrzeb
  • Dobre wygłuszenie
  • Możliwość montażu mikrofonu na wysięgniku

Wady:

  • Ciężkie
  • Nieporęczne
  • Osoby siedzące obok mogą słyszeć naszą rozmowę

Słuchawki douszne

Zalety:

  • Małe i lekkie
  • Łatwe do przenoszenia
  • Tanie

Wady:

  • Niewygodne do dłuższej pracy
  • Najczęściej nie posiadają dodatkowych funkcji
  • Mikrofon znajduje się w uchu lub na kablu, co pogarsza jakość rejestrowane dźwięku
Słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem na wysięgniku
Źródło: hp.com

Słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem na wysięgniku

Źródło: hp.com

Słuchawki True Wireless

Zalety:

  • Najmniejsze i najlżejsze
  • Zupełny brak kabli
  • Wysoki zasięg
  • Nie ograniczają ruchów

Wady:

  • Często krótki czas pracy na baterii
  • Konieczność częstego ładowania
  • Brak dodatkowych funkcji biznesowych

Funkcje dodatkowe - które z nich warto rozważyć?

Producenci słuchawek do pracy kuszą odbiorców wieloma dodatkowymi funkcjami, które zwiększają komfort użytkowania. Poniżej przedstawiamy funkcje, którymi warto się zainteresować.

ANC - aktywna redukcja hałasu z otoczenia to rozwiązanie, które pozwala na komfortową pracę nawet w głośnym otoczeniu - np. na stacji benzynowej, dworcu czy w restauracji. ANC pozwala dostosować poziom wyciszenia do naszych potrzeb. Słuchawki z ANC posiadają również tryb transparentności, który pozwala kontaktować się z otoczeniem bez konieczności ich zdejmowania

Szybkie odłączanie - słuchawki przewodowe ze złączem USB najcześciej posiadają dodatkowy pilot. Odłączenie od niego słuchawek powoduje, że możemy szybko i wygodnie zabrać słuchawki i wykorzystując złącze Jack 3,5 mm podłączyć je do innego komputera lub telefonu komórkowego.

Wbudowana kontrola głośności - warto wybierać modele, które posiadają wbudowany pilot pozwalający na regulację głośności. To wygodne rozwiązanie, które pozwala regulować głośność rozmowy bez konieczności udawania się ustawień systemowych

Słuchawki nauszne z dodatkowym pilotem i łącznością za pomocą USB
Źródło: hp.com

Słuchawki nauszne z dodatkowym pilotem i łącznością za pomocą USB

Źródło: hp.com

Wymienne wkładki douszne - w przypadku słuchawek dousznych dobrze wybierać spośród modeli, które posiadają szeroki wybór wkładek dousznych pozwalających dostosować konstrukcję słuchawek do uszu użytkownika. Dobre dopasowanie wkładek dousznych wpływa na komfort użytkowania oraz jakość dźwięku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200