Serwer NAS QNAP TS-670 Pro - centrum danych i multimediów w jednym urządzeniu

Każdy doświadczył kiedyś braku przestrzeni dyskowej na zapisanie danych. Użytkownicy prywatni mogą rozwiązać ten problem używając kolejnego napędu pendrive lub nagrywając płytę, a co w takich przypadkach z danymi firmowymi. Z reguły przedsiębiorstwa przetwarzają dużo większe ilości danych. Oprócz plików, które modyfikowane są na bieżąco dochodzi również kwestia archiwizacji danych. Najprostszym i chyba najszybszym we wdrożeniu rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w serwer NAS.

Obecnie na rynku znajduje się wiele urządzeń tego typu, a dostępność różnych modeli i wersji sprawia, że każdy znajdzie rozwiązanie na miarę swoich potrzeb.

Jednym z wiodących producentów rozwiązań typu storage jest firma QNAP. W jej ofercie znajduje się cała gama urządzeń do udostępniania i archiwizacji danych, od prostych rozwiązań jednodyskowych do zaawansowanych systemów instalowanych w szafach rackowych.

Zobacz również:

Na redakcyjnym biurku znalazł się QNAP TS-670 Pro. Serwer NAS przeznaczony jest dla użytkowników domowych oraz małych i średnich firm, a dzięki dodatkowym funkcjom zamienia się w szybkie i wygodne narzędzie do składowania plików, archiwizacji danych oraz udostępniania usług i multimediów przez sieć.

Serwer NAS QNAP TS-670 Pro - centrum danych i multimediów w jednym urządzeniu

QNAP TS-670Pro

Instalacja i uruchomienie

Testowane urządzenie, zamknięte w obudowie typu tower (bardziej przypominającej sześcian) wyposażone jest w procesor Intel Core i3-3220 3.3 GHz Dual Core oraz 2 gigabajty pamięci RAM. Od frontu znajduje się sześć kieszeni obsługujących dyski w standardzie SATA II/III oraz SSD, złącze do szybkiego kopiowania z nośników USB oraz wyświetlacz statusu i menu urządzenia wraz z dwoma przyciskami do ustawiania opcji z poziomu serwera NAS. Wszystkie niezbędne do pracy złącza znajdują się z tyłu urządzenia. Są to między innymi dwa gigabitowe interfejsy sieciowe, 4 gniazda USB (w tym dwa USB 3.0) oraz dwa porty eSATA pod którymi znajduje się niewielka dziurka z przyciskiem do resetu urządzenia. Dodatkowo umieszczone jest złącze HDMI oraz gniazda audio. QNAP TS-670 Pro oprócz wbudowanych portów 1Gb Ethernet można rozbudować o dodatkowe gniazda w tym samym standardzie lub zainstalować kartę z portami 10Gb/s. Niestety model ten nie posiada nadmiarowego zasilacza, co z pewnością przyczyniłoby się do zwiększenia niezawodności jego pracy. Chłodzenie urządzenia zapewniają dwa duże wentylatory umieszczone na tylnej ścianie, co niepotrzebnie może budzić obawę, że po włączeniu zrobi się dość głośno.

W zatokach dyskowych zainstalowaliśmy 4 dyski 3,5 calowe Western-Digital (model WD4000F9YZ) o pojemności 4TB każdy. Kieszenie wyposażone są również w otwory do montażu dysków 2,5 calowych. Dobierając nośniki danych do instalacji kierowaliśmy się listą kompatybilności sprzętu, która znajduje się na stronie producenta oraz opiniami z forum QNAP, a wspomniany wyżej model posiadał pozytywne recenzje dotyczące współpracy z serwerami NAS tej firmy. Oprócz dysków na liście zgodności znajdują się wszystkie urządzenia zewnętrzne mogące współpracować z usługami, w jakie wyposażony jest QNAP TS-670 PRO. Znaleźć tam można między innymi wiele modeli drukarek, kamer IP, zasilaczy UPS, dysków zewnętrznych, a także dodatkowe oprogramowanie, które może zostać zainstalowane. Trzeba przyznać, że lista typów urządzeń jest dość imponująca, mając na uwadze zapewnienia producenta o pomyślnym przetestowaniu współpracy każdego elementu znajdującego się na liście kompatybilności.

Montując dyski w kieszeniach zwróciliśmy uwagę na to, że o ile przymocowanie dysków w ramce nie stanowi żadnego problemu, to wsunięcie go do urządzenia powoduje niepewność co do poprawnego umieszczenia gniazda dysku w odpowiednim złączu wewnątrz obudowy. Domykając dźwignię zamknięcia dysku zabrakło tego delikatnego oporu przy dociśnięciu kieszeni. Poza tym sama dźwignia wydaje się bardzo delikatna i sprawia wrażenie jakby miała się złamać przy większym nacisku.

Po instalacji dysków w urządzeniu i podłączeniu niezbędnych przewodów skorzystaliśmy z instrukcji dostarczonej przez producenta na płycie, która w przejrzysty sposób opisuje podstawową konfigurację urządzenia. Dla użytkowników mających opory przed wersją drukowaną przydatna okazuje się naklejka na obudowie urządzenia, która odsyła na stronę producenta z instrukcją instalacji. Przy pierwszym uruchomieniu musi nastąpić inicjalizacja systemu. Przydatny w tej sytuacji okazuje się również Cloud Key umieszczony na wspomnianej naklejce, który pozwala na uruchomienie ściągając niezbędne dane z chmury producenta.

Serwer NAS QNAP TS-670 Pro - centrum danych i multimediów w jednym urządzeniu

Qfinder - kreator konfiguracji serwera NAS

Alternatywnie można również skorzystać z oprogramowania Qfinder umieszczonego na dołączonej płycie, które pozwala znaleźć urządzenie podłączone do sieci oraz dokonać jego podstawowej konfiguracji. Z poziomu tej aplikacji mamy wybór miedzy szybkim uruchomieniem systemu, które automatycznie ustawi optymalne parametry sieci i dysków twardych lub ręcznym konfigurowaniem, które pozwala na określenie własnych preferencji sieciowych oraz konfiguracji dyskowych. Z tego poziomu można również zmienić nazwę, ustawienia czasu oraz zmienić hasło administratora.

Wersja systemu która jest aktualnie jest zainstalowana na urządzeniu QNAP TS-670 Pro to QTS 4 (4.1.0), który całkiem niedawno miał swoją premierę. W porównaniu do wcześniejszej wersji całkowicie został zmieniony interfejs, którego nowymi, podstawowymi cechami są wielozadaniowość, łatwość operacji oraz przejrzystość. Oprogramowanie zostało wyposażone w ulepszone funkcje, które z pewnością przyniosą korzyści w biznesowym wykorzystaniu serwera NAS firmy QNAP.


TOP 200