Serwer NAS QNAP TS-670 Pro - centrum danych i multimediów w jednym urządzeniu

Standardową metodą dostępu i zarządzania serwerami NAS firmy QNAP jest interfejs dostępny przez przeglądarkę Internetową. Po zalogowaniu do panelu uruchamiany jest kreator konfiguracji usług, gdzie w krótkich opisach użytkownik może zapoznać się z każdą funkcją i w przypadku chęci instalacji kliknąć na wybranym opisie. Bez problemu można go zamknąć, a niezbędne usługi uruchomić w późniejszym czasie w miarę potrzeb.

Trzeba pogratulować producentowi, gdyż pulpit nawigacyjny w nowym oprogramowaniu jest przede wszystkim bardzo przejrzysty i intuicyjny. Ekran główny nie dostarcza użytkownikowi od razu nadmiaru informacji, a poszczególne części są przemyślane i zorganizowane w sposób minimalistyczny. Dopiero gdy użytkownik wybierze interesujący go obszar zaczyna zagłębiać się w zawansowane opcje ustawień.

Główny ekran podzielony jest na dwie główne części. Na górze znajduje się belka, na której znajdują się przyciski podstawowych akcji związanych z obsługą serwera. Z tego poziomu dostępne są podstawowe informacje o pracy urządzenia, czyli powiadomienia, status systemu, możliwość wylogowania, resetu i wyłączenia serwera NAS. Na belce można wywołać również menu w postaci zakładki wysuwanej z lewej strony, a także zmienić organizację ikon i detale wyświetlane w głównym oknie. Podstawowy ekran zawiera kilkanaście ikon niezbędnych do podstawowej konfiguracji i uruchomienia najbardziej popularnych usług, głównie w zakresie udostępniania treści multimedialnych, wykonywania kopii danych, a także dostępu do zasobów plikowych.

Serwer NAS QNAP TS-670 Pro - centrum danych i multimediów w jednym urządzeniu

QNAP TS-670 Pro - Panel sterowania

Wszystkie ustawienia pracy urządzenia, usług oraz opcje współpracy ze wszystkimi urządzeniami zewnętrznymi dostępne są pod ikoną Panel Sterowania. Kliknięcie dowolnego elementu pulpitu skutkuje otwarciem nowego okna, analogicznie jak w systemach Windows. Zakładki otwartych okien pokazują się również na górnej belce, także po zminimalizowaniu okna można go przywołać klikając na wybrany folder umieszczony na belce.

Opcje w Panelu Sterowania zorganizowane są w formie rozwijalnego menu i podzielone na obszary funkcjonalne. W Ustawieniach systemowych można znaleźć wszystkie informacje i opcje dotyczące pracy sieci czy konfiguracji dyskowej, a także ustawienia współpracy z zasilaczami UPS, konfigurację powiadomień o zdarzeniach systemowych oraz podgląd logów dotyczących pracy serwera.

Obsługa dostępu i konfiguracji użytkowników znajduje się w Uprawnieniach dostępu. Standardowo serwer NAS obsługuje lokalne konta użytkowników oraz grupy, a także współpracę z LDAP i Active Directory. W miarę potrzeb urządzenie może być również skonfigurowane jako niezależny serwer usług katalogowych.

Usługi Sieciowe i Serwery Aplikacji pozwalają na skonfigurowanie dostępu do urządzenia przy użyciu wielu protokołów, w tym VPN, SSH, Telnet oraz SNMP. Natomiast po przejrzeniu dostępnych do instalacji aplikacji oraz usług, które mogą być świadczone przez QNAP TS-670 Pro widać, że może stanowić on doskonałe narzędzie realizujące funkcje domowego centrum rozrywki oraz serwera usług biznesowych. Każdy użytkownik z pewnością znajdzie tu narzędzia spełniające jego oczekiwania funkcjonalne, a nawet więcej, będzie miał alternatywny wybór pomiędzy różnymi aplikacjami tego samego typu.

Serwer NAS QNAP TS-670 Pro - centrum danych i multimediów w jednym urządzeniu

Lista aplikacji w App Center

Jako firmowy serwer usług QNAP TS-670 pro doskonale sprawdzi się jako serwer WWW, baz danych MySQL oraz serwer VPN. Uruchomić można również serwer logów oraz RADIUS. W ramach App Center w gotowości czeka kilkadziesiąt aplikacji, które można zainstalować jako usługi zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz sieci firmowej. Są to miedzy innymi aplikacje kopii zapasowych działające we współpracy z największymi dostawcami dysków w chmurze, sklepy internetowe, narzędzia deweloperskie, zarządzanie treścią oraz obsługa systemów kamer monitoringu. Ilość dostępnych aplikacji jest tak duża, że nie sposób wspomnieć tu o wszystkich.

Jednak podstawową funkcją serwerów nas jest obsługa udostępniania plików i kopii zapasowych. Dzięki obsługiwanym protokołom udostępniania danych, akces do plików zapewniony jest nie tylko dla systemów Windows, ale również dla komputerów Mac i systemów pracujących pod kontrolą Linuksa. Oprócz wykorzystania najbardziej popularnych protokołów CIFS/SMB, NFS czy AFP, dostęp do danych można uzyskać dzięki FTP, TFTP i SFTP. Dodatkowe aplikacje (np. Qsync) wspierające transfer plików również mogą zostać wykorzystane jako narzędzie dostępu do danych. Qsync działa podobnie jak popularne usługi dysków w chmurze (Dropbox, One Drive). Dane zapisywane do odpowiednich folderów na komputerze są automatycznie synchronizowane z folderami na serwerze NAS.

QNAP TS-670 Pro posiada również obsługę protokołu ISCSI. Unikalna funkcja "Virtual Disk Drive" dodaje do serwera funkcję elastycznej rozbudowy pojemności serwera. Dzięki wykorzystaniu wbudowanego inicjatora iSCSI serwer może być połączony do innych urządzeń i automatycznie włączyć je do swoich zasobów jako dyski wirtualne. Są one widoczne w systemie jako pojedyncze wolumeny. W ten sposób można podłączyć do 8 serwerów (dysków wirtualnych).


TOP 200