Serwer NAS QNAP TS-670 Pro - centrum danych i multimediów w jednym urządzeniu

Kopia zapasowa

Sam dostęp do danych to nie wszystko. QNAP TS-670 sprawdzi się jako skuteczne narzędzie do wykonywania kopii zapasowych plików. Pod ikoną Menadżer kopii zapasowych znajdują się wszystkie ustawienia do określenia wykonywania kopii zapasowych zarówno z nośników zewnętrznych do serwera QNAP jak również z samego TS-670 do zewnętrznych magazynów danych. Przy wykorzystaniu RSYNC, lub RTRR autorskiej usługi firmy QNAP urządzenie staje się serwerem archiwizacji oraz replikacji danych w obie strony. Do realizacji tego zadania niezbędne są zdalne serwery NAS z uruchomionymi analogicznymi usługami.

W przypadku braku drugiego serwera NAS możliwa jest replikacja danych dzięki wykorzystaniu usług magazynowania w modelu Cloud. Archiwizacja do chmury możliwa jest we współpracy z usługami trzech dostawców: Amazon S3, Elephant Drive oraz Symform. Jednak producent zamieścił odpowiednią informację, ze są to usługi zewnętrzne, które działają niezależnie od urządzeń i usług QNAP, więc użytkownik powinien mieć to na uwadze.

Serwer QNAP TS-670 Pro umożliwia również ekspresowe wykonywanie kopii zapasowych z nośników USB. Port umieszczony na frontowej stronie urządzenia z przyciskiem Copy pozwala na szybkie wykonanie kopii zapisanych na nośniku danych do wskazanych w konfiguracji folderów. Możliwe jest również ustawienie nośnika USB jako zewnętrznego magazynu danych, na który ma zostać wykonana kopia danych z serwera NAS. Aby zainicjować kopiowanie danych wystarczy podpiąć urządzenie USB do portu na przednim panelu i wcisnąć tylko przycisk Copy. Warto wspomnieć, że port ten można również skonfigurować do obsługi urządzeń multimedialnych. Po podłączeniu dowolnego nośnika multimediów (kamera, aparat) dane na nim zapisane zostaną automatycznie zaimportowane do serwera NAS.

Serwer NAS QNAP TS-670 Pro - centrum danych i multimediów w jednym urządzeniu

Zarządzanie konfiguracją kopii zapasowych

Usługi w chmurze

QNAP TS-670 Pro to nie tylko lokalny serwer NAS. Aktualnie każdy producent urządzeń tego typu udostępnia mechanizmy umożliwiające synchronizację z usługami chmurowymi, a także dostęp z zewnątrz zarówno z poziomu komputera jak również z urządzeń mobilnych.

We współpracy z aplikacją Qsync możliwe jest uzyskanie dostępu do zasobów plikowych z zewnątrz. MyQNAPcloud to rodzaj usługi DDNS, pozwalającej na połączenie się z serwerem NAS firmy QNAP poprzez wpisanie stosunkowo łatwego do zapamiętania adresu. Aby rozpocząć korzystanie z usługi należy się zarejestrować. Po zalogowaniu należy wybrać nazwę serwera NAS. Następnie, aby połączyć się z urządzeniem z dowolnego miejsca wystarczy wpisać w przeglądarkę adres w postaci wybrana_nazwa.myqnapcloud.com. Do poprawnej konfiguracji dostępu z poziomu chmury należy jeszcze przekierować odpowiedni port na adres IP serwera NAS w sieci lokalnej, tak aby możliwy był dostęp do danych.

Dostęp mobilny

Urządzenia mobilne są coraz szybsze i posiadają coraz więcej możliwości, dlatego firma QNAP dzięki aplikacjom dostępnym na smartfony i tablety z systemami IOS i Android pozwala na dostęp i zarządzanie plikami (aplikacja Qfile), a także na zdalne zarządzanie serwerami QNAP (aplikacja Qmanager). W przypadku wykorzystywania serwera QNAP we współpracy z kamerami monitoringu, aplikacja Vmobile pozwala na podgląd "na żywo" obrazu z podłączonych do serwera QNAP kamer IP. Przesyłane są również wszelkie informacje alarmowe i powiadomienia o stanie systemu. Dodatkowo firma QNAP udostępnia na urządzenia mobilne aplikację Qmobile służącą do obsługi wszelkiego rodzaju plików multimedialnych, a także program Qremote, dedykowany do modeli z wyjściem HDMI. Dzięki tej aplikacji można sterować wbudowanym w QNAP odtwarzaczem XBMC.


TOP 200