Serce na dłoni

Oczywiście, radiologia cyfrowa również pociąga za sobą koszty - bardzo drogie monitory o specjalnej gamie odcieni szarości (radiolodzy widzą 1024 odcienie szarości i to nie jest żart), systemy umożliwiające wykonanie i obróbkę cyfrowego zdjęcia RTG czy macierze dyskowe o rosnącej pojemności zdolne pomieścić coraz większą ilość danych. Ale umożliwia też wprowadzenie teleradiologii, dzięki której nie trzeba już wozić klisz, lekarzy lub pacjentów po całej Polsce ani zatrudniać lekarzy radiologów na nocnych dyżurach. Przykładowo dzięki projektowi TeleInterMed dr Ilona Michałowska, kierująca Zakładem Radiologii ma specjalistyczną stację opisową i monitory radiologiczne we własnym domu, i w razie potrzeby może natychmiast zinterpretować i opisać obraz serca pacjenta choćby w środku nocy.

Nasi specjaliści nie tylko konsultują przypadki poszczególnych pacjentów i wyniki badań obrazowych przesyłanych przez inne ośrodki czy poszczególnych specjalistów, ale też lepiej współpracują między sobą, prowadząc z gabinetów telekonsultacje dla nieco mniej doświadczonych kolegów z innych oddziałów.

prof. Witold Rużyłło, dyrektor Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Z perspektywy dyrektora ds. ekonomicznych instytutu informatyka ma wspierać analizę kosztów świadczenia usług medycznych i optymalizować dochód bez szkody dla pacjenta. "Dążymy do tego, aby nie tyle wyznaczać limity, ile wskazywać lekarzom, jak mają postępować w zgodzie z daną procedurą medyczną. Największe koszty ponosi szpital z tytułu przedłużającej się hospitalizacji pacjenta, więc metodą ich obniżenia jest dokładne przeprowadzenie wywiadu na wstępie, wykonanie kompletu badań, dokładne opracowanie pacjenta i precyzyjne zaplanowanie leczenia. W poprzednim miejscu pracy zajmowałem się głównie opanowywaniem bieżącej sytuacji, a tu z miejsca zostałem postawiony przed następującym zagadnieniem - co powinniśmy zrobić dziś, aby za dwa lata nadal mieć pacjentów? To zupełnie inna perspektywa"- podsumowuje Maciej Miłkowski, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych Instytutu Kardiologii.


TOP 200