Salesforce tworzy białka z generatywną sztuczną inteligencją

Sztuczne białka są tak samo dobre, jak te naturalne - przekonują specjaliści.

Salesforce stawia na dywersyfikację / Fot. Materiały producenta

Salesforce stawia na dywersyfikację / Fot. Materiały producenta

Technologia generatywnej sztucznej inteligencji może być czymś więcej niż zagrożeniem dla pracy niezliczonych artystów i pisarzy. Według Salesforce doskonale wyszkolone algorytmy machine learning mogą pomóc w tworzeniu sztucznych białek, przydatnych w opiece zdrowotnej lub dla poprawy środowiska.

Sprawdź: PDF Joiner

Zobacz również:

  • Trendy w e-commerce 2024
  • Inteligentna giełda – świat się kończy czy zaczyna?
  • Trendy technologiczne 2024 według AWS

Jednostka Salesforce Research pracuje nad innowacyjną bioaplikacją dla algorytmów AI. ProGen to model AI przeznaczony do tworzenia sztucznych białek. Został wytrenowany na podstawie setek milionów sekwencji białkowych w formie tekstowej, w wyniku czego powstały sztuczne białka, które są - jak twierdzą specjaliści - tak samo skuteczne jak naturalne w usuwaniu odpadów.

ProGen może być małą rewolucją

ProGen został przedstawiony w ostatnim wydaniu Nature Biotech, gdzie naukowcy opisali również w jaki sposób pierwsza znana struktura 3D sztucznego białka została w pełni zaprojektowana przez system AI.

Salesforce Research podaje, że ProGen to model języka, który może "generować sekwencje o przewidywalnej funkcji w dużych rodzinach białek", podobnie jak ChatGPT może łączyć różne fragmenty tekstu, aby uzyskać "gramatyczne i semantycznie poprawne zdania w języku naturalnym na różne tematy".

Jak podają naukowcy, nowy model AI został przeszkolony na 280 mln sekwencjach białek z ponad 19 000 rodzin i jest dodatkowo wzbogacony o znaczniki kontrolne, zawierające właściwości białek. Mając wystarczającą liczbę homologicznych próbek z różnych rodzin, ProGen można dalej dostroić, aby poprawić wydajność "kontrolowanego wytwarzania białek".

Inaczej mówiąc, generatywna sztuczna inteligencja ProGen daje możliwość projektowania białek "szytych na miarę" o pożądanych właściwościach.

Technologia nauczyła się zasad syntezy białek, przeglądając bazę danych sekwencji białek i była w stanie wygenerować kilka białek, które później naukowcy przetestowali w laboratorium pod kątem ich rzeczywistych właściwości przeciwbakteryjnych. Salesforce twierdzi, że wyniki testów wykazały, że 73% sztucznych białek generowanych przez ProGen było "funkcjonalnych", w porównaniu z 59% białek naturalnych.

Zobacz: Crystal Launcher

Firma ma nadzieję, że to nowe podejście może w przyszłości przyspieszyć rozwój leków na różne choroby, a także enzymów o zastosowaniach przemysłowych lub środowiskowych. Jednym z zastosowań są np. białka zjadające plastik, co mogłoby znacznie przyczynić się do poprawy środowiska.

Salesforce powiedział, że już teraz wykorzystuje model generatywny ProGen do identyfikacji "potencjalnych metod leczenia" zaburzeń neurologicznych i autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów i stwardnienie rozsiane.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200