Salesforce tworzy białka z generatywną sztuczną inteligencją

Sztuczne białka są tak samo dobre, jak te naturalne - przekonują specjaliści.

Salesforce stawia na dywersyfikację / Fot. Materiały producenta

Salesforce stawia na dywersyfikację / Fot. Materiały producenta

Technologia generatywnej sztucznej inteligencji może być czymś więcej niż zagrożeniem dla pracy niezliczonych artystów i pisarzy. Według Salesforce doskonale wyszkolone algorytmy machine learning mogą pomóc w tworzeniu sztucznych białek, przydatnych w opiece zdrowotnej lub dla poprawy środowiska.

Sprawdź: PDF Joiner

Zobacz również:

Jednostka Salesforce Research pracuje nad innowacyjną bioaplikacją dla algorytmów AI. ProGen to model AI przeznaczony do tworzenia sztucznych białek. Został wytrenowany na podstawie setek milionów sekwencji białkowych w formie tekstowej, w wyniku czego powstały sztuczne białka, które są - jak twierdzą specjaliści - tak samo skuteczne jak naturalne w usuwaniu odpadów.

ProGen może być małą rewolucją

ProGen został przedstawiony w ostatnim wydaniu Nature Biotech, gdzie naukowcy opisali również w jaki sposób pierwsza znana struktura 3D sztucznego białka została w pełni zaprojektowana przez system AI.

Salesforce Research podaje, że ProGen to model języka, który może "generować sekwencje o przewidywalnej funkcji w dużych rodzinach białek", podobnie jak ChatGPT może łączyć różne fragmenty tekstu, aby uzyskać "gramatyczne i semantycznie poprawne zdania w języku naturalnym na różne tematy".

Jak podają naukowcy, nowy model AI został przeszkolony na 280 mln sekwencjach białek z ponad 19 000 rodzin i jest dodatkowo wzbogacony o znaczniki kontrolne, zawierające właściwości białek. Mając wystarczającą liczbę homologicznych próbek z różnych rodzin, ProGen można dalej dostroić, aby poprawić wydajność "kontrolowanego wytwarzania białek".

Inaczej mówiąc, generatywna sztuczna inteligencja ProGen daje możliwość projektowania białek "szytych na miarę" o pożądanych właściwościach.

Technologia nauczyła się zasad syntezy białek, przeglądając bazę danych sekwencji białek i była w stanie wygenerować kilka białek, które później naukowcy przetestowali w laboratorium pod kątem ich rzeczywistych właściwości przeciwbakteryjnych. Salesforce twierdzi, że wyniki testów wykazały, że 73% sztucznych białek generowanych przez ProGen było "funkcjonalnych", w porównaniu z 59% białek naturalnych.

Zobacz: Crystal Launcher

Firma ma nadzieję, że to nowe podejście może w przyszłości przyspieszyć rozwój leków na różne choroby, a także enzymów o zastosowaniach przemysłowych lub środowiskowych. Jednym z zastosowań są np. białka zjadające plastik, co mogłoby znacznie przyczynić się do poprawy środowiska.

Salesforce powiedział, że już teraz wykorzystuje model generatywny ProGen do identyfikacji "potencjalnych metod leczenia" zaburzeń neurologicznych i autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów i stwardnienie rozsiane.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200