SIM - odkrywamy tajemnice

SIM a USIM. Czym tak naprawdę różnią się te karty?

Zapewne wielu z Czytelników zastanawiało się, czym tak naprawdę różnią się te karty? Czy jeżeli wymienię swoją kartę SIM na USIM to będę coś z tego miał? Różnice są dwojakiego rodzaju: widoczne dla abonenta oraz niewidoczne dla niego.

Widoczną różnicą jest możliwość zbudowania znacznie bardziej rozbudowanej ksiązki telefonicznej. O ile standard GSM dopuszcza maksymalnie 255 rekordów (ilość rekordów zapisywana jest na jednym bajcie i stąd to ograniczenie), o tyle standard UMTS pozwala na znaczną dowolność w definiowaniu książki telefonicznej na karcie USIM. Znika ograniczenie w postaci 255. rekordów, teoretycznie jedynym limitem jest ilość wolnej pamięci EEPROM na karcie.

Przykładowa konstrukcja książki na karcie USIM mogłaby wyglądać tak: na jeden wpis przypadałyby 2 nazwiska, 2 numery jeden e-mail itp. liczba tego typu wpisów np. 500. Kolejną różnicą, która może być widoczna dla użytkownika końcowego jest możliwość instalowania wielu aplikacji USIM. Po włożeniu takiej karty do telefonu 3G, telefon powinien zapytać się użytkownika, z jakiej aplikacji chce skorzystać (np. USIM1, USIM2 itp.). Ma to miejsce oczywiście pod warunkiem, że na karcie jest więcej niż jedna aplikacje USIM.

SIM - odkrywamy tajemnice

Aplikacjie na platformie UICC

Logika ta przedstawiona jest na powyższym rysunku. Widać, że UICC to uniwersalna platforma na której można instalować wiele aplikacji nie tylko ze świata telekomunikacji (EMV - EuroCard, MasterCard, Visa).

To są różnice, które są widoczne dla użytkownika końcowego. O wiele ciekawszą jest główna a jednocześnie niewidoczna dla abonenta różnica pomiędzy SIM a USIM.

Mało kto zapewne zdaje sobie sprawę, że w sieci 2G w dość prosty sposób można podszyć się pod sieć i dzięki temu sprawnie przechwytywać całą komunikacją bez wiedzy abonenta. Ponadto pierwszy algorytm zastosowany w GSM, czyli COMP 128-1 był silnym algorytmem tylko i wyłącznie dlatego, że był tajny. Po upublicznieniu został szybko złamany, dzięki czemu operatorzy komórkowi muszą walczyć z klonowanymi kartami SIM.

Oba te problemy zostały rozwiązane na karcie USIM.

Standardowy algorytm autoryzacji Millenage jest znany publicznie i dopuszcza modyfikacje co znacznie utrudnia jego złamanie. Autoryzacja w sieci przebiega w obu kierunkach, tzn. karta USIM autoryzuje się do sieci oraz sieć musi się przedstawić karcie i jeżeli karta uzna, że sieć jest niewłaściwa abonent nie będzie mógł z niej korzystać.

Porównajmy zatem oba sposoby autoryzacji w sieciach mobilnych.


TOP 200