SEC: Nvidia wprowadzała w błąd. Kopanie kryptowalut miało duży wpływ na jej działalność

Już od lat gracze pecetowi obwiniają entuzjastów kryptowalut za braki kart graficznych oraz bardzo wysokie ceny. Ale czy słusznie?

Nvidia a kopanie kryptowalut / Fot. Christian Wiediger, Unsplash.com

Nvidia a kopanie kryptowalut / Fot. Christian Wiediger, Unsplash.com

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (United States Securities and Exchange Commission - w skrócie SEC) twierdzi, że Nvidia wiedziała o tym, że fani kopania kryptowalut kupowali na potęgę jej karty graficzne przeznaczone do gier, przyczyniając się w ten sposób do problemów z dostawami. Mimo to firma zataiła ten fakt przed inwestorami, którzy wielokrotnie pytali o wpływ kopania kryptowalut na biznes Nvidii, a szczególnie segment urządzeń gamingowych.

Sprawdź: Awaria Messengera

Zobacz również:

  • Płace CEO biją rekordy. Szef Apple'a nawet nie w Top 5
  • "Dostajemy 200 stopionych kart RTX 4090 miesięcznie". Serwis ostrzega

Pandemia i zerwane łańcuchy dostaw, ale też taryfy celne administracji Trumpa na import z Chin pogorszyły sytuację na rynku kart graficznych, prowadząc do gwałtownego wzrostu cen. Teraz - jak twierdzi SEC - do tej układanki możemy jeszcze dodać fanów kopania kryptowalut.

SEC wyjawiła, że Nvidia zapłaci 5,5 mln dol. za rozstrzygnięcie zarzutów o ukrywanie informacji przez inwestorami. Agencja przekonuje, że firma "pominęła istotne informacje" i "wprowadziła w błąd" inwestorów.

Tego typu działanie SEC pokazuje, że agencja coraz bardziej przygląda się segmentowi kryptowalut i tam, gdzie tylko może, chce ściągać pieniądze. Agencja poinformowała też, że zatrudni 20 nowych osób do badania i ścigania "oszustw kryptowalutowych" i "cyberprzestępczości".

Obecne zarzuty SEC odnoszą się do kwartalnych raportów Nvidii w roku fiskalnym 2018 r. , kiedy to karty graficzne zaczęły być w dużym stopniu wykorzystywane do kopania kryptowalut, głównie Ethereum (ETH). SEC uważa, że to wtedy "niektórzy pracownicy działu sprzedaży Nvidia wyrazili przekonanie, że duża część zwiększonego popytu na karty graficzne, głównie w Chinach, była napędzana przez wydobywanie kryptowalut". Agencja uważa, że właśnie to zastosowanie stanowiło "istotny czynnik w ujęciu r/r wzrostu przychodów w segmencie gamingowym".

Jeśli zaś chodzi o same raporty, Nvidia odnotowała silne wzrosty przychodów o odpowiednio 52% i 25% za drugi i trzeci kwartał 2018 r., w porównaniu do tych samych okresów z poprzedniego roku.

Zobacz: Boty Discord

Analitycy i inwestorzy chcieli wiedzieć, w jakim stopniu wydobycie kryptowalut wpłynęło na przychody w segmencie gamingowym Nvidii. Pytali o to kierownictwo firmy, ale jak twierdzi SEC, producent kart GeForce nie wspominał o roli krypto w swoich raportach. Dało to mylące wrażenie, że wzrost w segmencie gamingowym był zrównoważony lub organiczny, nie zaś napędzany przez waluty cyfrowe, które agencja uważa za "niestabilne".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200