Rynek najbliżej Zachodu

Dystrybutorzy, producenci, integratorzy

Największe firmy IT w Republice Czeskiej to, podobnie jak w Polsce, mieszanka lokalnych oddziałów zachodnich firm IT, dystrybutorów i czeskich integratorów. Poza pierwszą trójką znajduje się pięciu innych dystrybutorów - AT Computers, Tech Data Distribution, LEVI International, ProCA oraz dwóch czeskich integratorów - PVT i AutoCont.

Oficjalnych danych na czeskim rynku nie podaje większość zachodnich koncernów IT, takich jak Microsoft, Oracle, SAP czy Sun Microsystems. Szacunkowe wyniki IBM Czechy za rok 2001 to 7,5 mld koron czeskich (ok. 240 mln euro). Przychody największego konkurenta IBM - HP - wyniosły w 2001 r. 7,6 mld koron czeskich (246 mln euro). W przeciwieństwie do Polski czeski oddział HP był porównywalny pod względem wielkości z IBM Czechy.

Dzięki przejęciu Compaq Computer HP Czechy stał się zdecydowanie większy, choć różnica ta nie jest tak wielka, jak w przypadku polskiego rynku, gdzie IBM jest ponaddwukrotnie mniejszy. Firma ta zapowiedziała jednak inwestycje rzędu 100 mln USD w oddziały w Polsce, Słowacji, na Węgrzech i właśnie w Czechach, co może znacząco zmienić sytuację na rynku czeskim.

Największymi lokalnymi integratorami w Czechach są: AutoCont i PVT (obie firmy z przychodami rzędu 80-90 mln euro), ICZ i Deltax. AutoCont to także jeden z największych czeskich eksporterów. Firma ta - podobnie jak ICZ - działa na Słowacji i w Polsce. ICZ Polska powstała w 1997 r. jako Apexim & AMIS Polska, a w 2001 r. - w wyniku fuzji 15 firm branży IT na rynku czeskim (m.in. AMIS) - stała się polskim oddziałem ICZ. Od początku działalności firma specjalizuje się w dostarczaniu systemów informatycznych przeznaczonych dla jednostek służby zdrowia. Apexim brał udział w informatyzacji szpitali w ramach projektu Banku Światowego.

Właściciele firmy PVT, będącej po AutoCont drugim co do wielkości integratorem, szukają obecnie inwestora, który przejąłby od nich prawie 97% akcji spółki. Ich wartość wyceniono na 2 mld koron (65 mln euro). Jednym z sześciu zainteresowanych PVT jest Prokom Software, który startuje w konsorcjum z czesko-słowacką grupą finansową J&T i Middle Europe Investment. PVT wyrosła na projektach IT w prywatyzujących się przedsiębiorstwach państwowych. Jest też jedynym właścicielem kilku spółek, w tym RM-System, DOS Praha i PVT Slovakia.

Na czeskim rynku IT działa również kilku międzynarodowych integratorów, w tym kilku nieobecnych na rynku polskim. Największymi z nich są: HP, IBM, Logica, Ness, Accenture i SBS. Logica otworzyła praski oddział w 1995 r., który obsługuje także rynki słowacki i węgierski. Z kolei Ness Technologies ma dwa oddziały w Europie Środkowej i Wschodniej - w Czechach i na Słowacji.

Czeskie ERP

Rynek najbliżej Zachodu
Większość czeskich i międzynarodowych integratorów to partnerzy SAP. Nie dziwi to, biorąc pod uwagę fakt, że SAP Czechy ma 54-proc. udział w czeskim rynku systemów ERP. Jego wartość w 2002 r. była szacowana przez IDC na ok. 65 mln euro. Na drugim miejscu znalazł się Microsoft Business Solutions (7%), czeska firma LCS (6%), QAD (4%), na piątym ex aequo czeski OR-CZ i Oracle (po 3%). Trzeci na tym rynku LCS (5,5 mln euro przychodów) od 1997 r. tworzy rozwiązania wyłącznie z wykorzystaniem technologii Microsoftu. Firma niedawno otworzyła oddział w Niemczech. Sztandarowymi produktami LCS są systemy Helios IQ (dla małych i średnich przedsiębiorstw) oraz Noris.NET (dla dużych firm).

SAP od początku miał bardzo mocną pozycję na rynku czeskim. Firma ta była jednym z pierwszych zagranicznych producentów systemów ERP, który pojawił się nad Wełtawą. Ważniejszy jest jednak fakt, że czeski rynek jest ściśle związany z niemieckim. Dotyczy to zarówno eksportu, jak i inwestycji firm z Niemiec. Przykładem jednej z nich było przejęcie zakładów S˙koda Auto przez Grupę Volkswagena. Dlatego partnerzy i klienci niemieckich przedsiębiorstw w większości decydują się na rozwiązania SAP.

Czeski rynek ma już dawno za sobą pierwszą falę inwestycji w systemy ERP. Większość firm zakończyła wdrożenie podstawowych modułów, takich jak finansowo-księgowe czy zarządzania zasobami ludzkimi. "Obecnie widać zainteresowanie przede wszystkim rozwiązaniami CRM, Business Intelligence i SCM" - mówi Ivan Boros z SAP CR spol. s r.o. "Co ciekawe, klienci w Czechach zaczęli interesować się również modułami przygotowanymi dla poszczególnych branż: telekomunikacji, bankowości i organizacji użyteczności publicznej" - dodaje.

Największymi zagranicznymi konkurentami SAP w Czechach są Microsoft Business Solutions i QAD. W Czechach, w przeciwieństwie do Polski, Microsoft zakończył już od strony organizacyjnej przejęcie Navision i Great Plains Software. Silny w Polsce Oracle w Czechach postrzegany jest przede wszystkim jako dostawca platformy technologicznej, a nie aplikacji. Niewielkie znaczenie na czeskim rynku ERP ma również IFS (w Polsce na trzecim miejscu z 7,5-proc. udziałem).


TOP 200