Rynek najbliżej Zachodu

Mniejsze rozdrobnienie

W ciągu lat 90. XX wieku znacząco zmienił się w Czechach rynek lokalnych producentów systemów wspomagających zarządzanie. Na początku ubiegłego dziesięciolecia działało na nim wiele niewielkich firm, powstałych przede wszystkim przez wydzielenie departamentów IT dużych przedsiębiorstw. Tworzyły one rozwiązania na zamówienie. Obecnie pełnią marginalną rolę na rynku czeskim. Większość z nich została albo przejęta przez konkurentów, albo stała się partnerami wdrożeniowymi międzynarodowych koncernów.

Lata 90. ubiegłego wieku to czas konsolidacji rynku IT w Czechach. Wówczas wiele firm czeskich połączyło się lub zostało przejętych przez zachodnich konkurentów, głównie firmy usługowe i programistyczne. Wejście do Unii Europejskiej nie powinno więc znacząco zmienić układ sił nad Wełtawą.

Obecnie jednymi z największych producentów oprogramowania są czołowi czescy integratorzy. Należą do nich m.in. PVT, ICZ, Ness i Logica. Wśród największych producentów systemów na zamówienie w Czechach znajdują się również Unicorn (ok. 12 mln euro przychodów) i Grupa Asset (ponad 6,5 mln euro).

Integratorzy to również najwięksi dostawcy usług. Przykładowo, Grupa Asset jest również właścicielem firmy SporDat, joint venture utworzonego wspólnie z bankami Slovenská sporitel´òa i Èeská sporitel´òa - obsługującej je na zasadach outsourcingu. Czeski rynek usług jest najszybciej rozwijającym się w całym regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Jest to związane m.in. z rozpowszechnionym użyciem systemów ERP wśród czeskich przedsiębiorstw, a także zwiększonym ich zapotrzebowaniem na rozwiązania zapewniające wysoką dostępność infrastruktury IT. "Duże znaczenie w sprzedaży w Czechach usług i oprogramowania odzwierciedla dojrzałość tego rynku. Jest to najbardziej rozwinięty rynek w całej Europie Środkowej i Wschodniej" - podkreślają przedstawiciele IDC.

Silny eksport

Czeskie firmy IT od lat starają się wejść na europejskie rynki. Dotyczy to przedstawicieli wszystkich branż. Swoje rozwiązania eksportują producenci oprogramowania tworzący m.in. programy antywirusowe, narzędzia programistyczne i gry komputerowe. Wśród nich można wymienić: Grisoft, Kerio (Tiny Software), Kvados, Moravia IT, Eset, Software 602, Cigler Software i wspomniany LCS.

Największy udział w eksporcie ma oczywiście FIC produkujący komputery na zlecenie HP. "Poza granicami Czech swój sprzęt sprzedają jednak także Focxonn, Selectra i wiele innych firm. Wszystkie produkują w Czechach, eksportując następnie swoje produkty na rynki EMEA" - mówią przedstawiciele IDC.

Kilka międzynarodowych firm stworzyło w Czechach paneuropejskie centra outsourcingowe. Są wśród nich IBM i Accenture. Coraz większe znaczenie na czeskim rynku IT ma również tworzenie oprogramowania na zlecenie zachodnich koncernów. Duże centrum rozwoju oprogramowania ma nad Wełtawą m.in. SAP.


TOP 200