Rosja i Białoruś nie dostaną już wydajnych procesorów z Tajwanu

Tajwan ogranicza dostawy procesorów i mikrokontrolerów dla Rosji i Białorusi. Od teraz podmioty z tych krajów mogą kupować od tajwańskich firm tylko procesory działające poniżej 25 MHz i oferujące wydajność do 5 GFLOPS.

Tajwan nie chce dostarczać już elektroniki do Rosji i Białorusi / Fot. Brian Kostiuk, Unsplash.com

Tajwan nie chce dostarczać już elektroniki do Rosji i Białorusi / Fot. Brian Kostiuk, Unsplash.com

Ograniczenia narzucone przez Tajwan oznaczają, że Rosja i Białoruś straci dostęp do nowoczesnych technologii, w tym mikrokontrolerów niezbędnych dla mniej lub bardziej zaawansowanych urządzeń.

Sprawdź: PDF Joiner

Zobacz również:

  • Rzecznik Mety skazany przez rosyjski sąd na sześć lat więzienia
  • Dzięki temu porozumieniu produkcja pamięci HBM4 powinna ruszyć za dwa lata

Ze względu na ograniczenia eksportu do Rosji nałożone przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Unię Europejską, tajwańskie firmy jako jedne z pierwszych zaprzestały współpracy z Rosją po tym, jak pod koniec lutego kraj ten rozpoczął wojnę z Ukrainą.

W tym tygodniu Ministerstwo Gospodarki Tajwanu opublikowało listę zaawansowanych technologicznie produktów, których eksport do Rosji i Białorusi jest zabroniony. Tajwan nie chce wspierać żadnego agresywnego narodu.

Przedmioty objęte zakazem eksportu do Rosji i Białorusi podlegają kategoriom od 3 do 9 Porozumienia z Wassenaar, które obejmuje elektronikę, komputery, telekomunikację, czujniki, lasery, sprzęt nawigacyjny, technologię morską, nawigację, awionikę, silniki odrzutowe i szereg innych kategorii.

Zobacz: Tłumacz polsko-ukraiński

Ponieważ porozumienie zostało przyjęte w połowie lat 90. przez 42 państwa, niektóre jego ograniczenia mogą wydawać się nieco archaiczne, jeśli chodzi o komputery i elektronikę. W rzeczywistości sprawia to jednak, że są jeszcze bardziej dotkliwe dla Rosji i Białorusi (ten drugi kraj pomagał sąsiadowi w obejść sankcje).

Czego Tajwan nie dostarczy?

Rosyjskie podmioty nie mogą już kupować od tajwańskich firm chipów spełniających jeden z poniższych warunków:

  • Ma wydajność wyższą niż 5 GFLOPS. Aby umieścić to w kontekście, konsola do gier Sony PlayStation 2 wydana w 2000 r. miała szczytową wydajność ok. 6,2 FP32 GFLOPS.
  • Działa z częstotliwością 25 MHz lub wyższą
  • Ma jednostkę ALU szerszą niż 32 bity
  • Ma zewnętrzne połączenie z szybkością transmisji danych 2,5 MB/s lub wyższą
  • Zawiera ponad 144 pinów
  • Zawiera podstawowy czas opóźnienia propagacji bramki poniżej 0,4 nanosekundy

Oprócz braku możliwości zakupu chipów od tajwańskich firm, rosyjskie podmioty nie będą mogły sprowadzać z Tajwanu żadnego sprzętu do produkcji chipów, w tym skanerów, mikroskopów elektronowych i wszelkich innych narzędzi półprzewodnikowych, które można wykorzystać do lokalnego wytwarzania chipów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200