Rok pełen niepewności w branży IT

Polski rynek IT - po raz pierwszy w 20-letniej historii - zamknął rok spadkiem! Skutki światowego kryzysu odczuli zarówno dostawcy IT, jak i CIO kierujący działami informatyki. W tegorocznym raporcie Computerworld TOP200 prezentujemy stan polskiej branży IT. Przedstawiamy też listę tegorocznych liderów.

Rok pełen niepewności w branży IT

Ubiegły rok stał pod znakiem niestabilności światowej gospodarki i niepewności co do kierunku, w którym będzie się rozwijać. W Polsce kryzys zaczął się w IV kwartale 2008 r., gdy klienci branży IT nagle wstrzymali nowe projekty. Chcieli poczekać i zobaczyć jak się "rozwinie" - powszechnie wieszczony przez media - kryzys. Nie pomagały tu także prognozy analityków, którzy znacząco różnili się w ocenie wzrostu światowego i polskiego PKB. Na początku 2009 r. eksperci OECD byli pełni optymizmu; przedstawiciele Komisji Europejskiej uważali, że dobre nastroje może popsuć niski poziom polskiego eksportu; Ministerstwo Finansów bagatelizowało zaś sprawę twierdząc jednocześnie, że polska gospodarka ma dobre podstawy do dalszego wzrostu, z czym po części zgadzali się eksperci z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Computerworld TOP200 - Sprawdź dane o prawie 300 firmach IT w Polsce. Dowiedz się co robią oraz jakie produkty i usługi IT mogą zaoferować Twojemu przedsiębiorstwu. Sprawdź ich wyniki finansowe, dane teleadresowe, informacje o kluczowych osobach.

Brak wiedzy o tym, co przyniesie przyszłość

OECD prognozowało w styczniu wzrost na poziomie 3%, Komisja Europejska - 3,4%, resort finansów i Międzynarodowy Fundusz Walutowy - 3,7%; w lutym Bank Światowy podał prognozę na poziomie 2,2%, a miesiąc później Economist Intelligence Unit mówił już tylko o 0,7-proc. wzroście polskiego PKB.

Zobacz również:

  • Nie znam firmy, której strategia nie byłaby dziś cyfrowa - rozmowa z Andrzejem Zającem, Prezesem Zarządu Integrated Solutions
  • Asseco Poland podsumowało wyniki uzyskane w I kwartale tego roku
Liderzy polskiego rynku IT
  • Największa firma informatyczna - HP Polska
  • Największy operator - Telekomunikacja Polska
  • Największa firma telekomunikacyjna - Samsung Electronics Polska
  • Największa firma świadcząca usługi - Asseco Poland (razem z ABG)
  • Największa firma sprzedająca oprogramowanie własne - Microsoft Poland
  • Największa firma świadcząca usługi integracji - Comarch
  • Największa firma świadcząca usługi outsourcingu - Blue Media
  • Największa firma świadcząca usługi oprogramowania na zamówienie - Ericpol Telecom
  • Największa firma świadcząca usługi doradcze - IBM Polska
  • Największa firma świadcząca usługi serwisowe - Asseco Poland (razem z ABG)
  • Największa firma świadcząca usługi szkoleniowe - Combidata Poland
  • Największy eksporter IT - Ericpol Telecom
  • Firma o największym wzroście przychodów - 01PARTNER
  • Firma o największym wzroście zatrudnienia - Asseco Poland (razem z ABG)
  • Największa firma oferująca system ERP - SAP Polska
  • Największa firma oferująca system BI - SAS Institute Polska
  • Największy producent sprzętu - PC Factory
  • Największy dystrybutor - ABC Data
Natomiast w ciągu całego ubiegłego roku banki komercyjne - wieszcząc recesję - zaczęły prześcigać się w coraz czarniejszych scenariuszach rozwoju gospodarki w Polsce. Ostatecznie skończyło się na 1,7-proc. wzroście PKB. Na tak chwiejnych podstawach trudno jednak było planować rozwój biznesu. Przedsiębiorcy w Polsce wzięli więc "na przeczekanie.

Także analizująca polski rynek IT firma IDC Poland nie była pewna co do jego wzrostu/spadku. "W czerwcu 2008 r. - jeszcze przed załamaniem na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych - szacowaliśmy wzrost rynku IT w Polsce w 2009 r. na ok. 9%. Jeśli by brać pod uwagę pesymistyczne prognozy, mówiące nawet o spadku PKB w granicach 1%, to wzrost rynku IT może być w okolicach 4%. Biorąc zaś pod uwagę obecne prognozy rządowe (3,7% wzrostu PKB - przyp. red.) wzrost może wynieść ok. 6%. Najbardziej niepokojący w trendach, które wynikają z ostatniego komunikatu GUS, jest spadek dynamiki inwestycji" - mówił w grudniu 2008 r., w rozmowie z nami, Adam Jarosz, dyrektor generalny IDC Poland. Z miesiąca na miesiąc prognozy IDC Poland były jednak coraz gorsze.

75%

prawie tyle ankietowanych przez nas firm określiło koniunkturę w branży IT w 2009 r. jako przeciętną lub złą.

Nie pomagało również porównanie z poprzednim kryzysem z lat 2001-2002, kiedy zresztą wzrost PKB znacznie bardziej przyhamował. W roku 2001 było to jedynie 0,8% - wówczas rynek IT wzrósł jednak aż o 11,8%! Rok później było to odpowiednio 1,5% i 4,1%. Teraz, mimo wyższego - niż na początku XXI wieku - wzrostu polskiego PKB, rynek IT spadł po raz pierwszy od 20 lat! Jego wartość zmniejszyła się o 10%, do 10,3 mld USD. To prawie 1,1 mld USD mniej niż przed rokiem. IDC Polska liczy wartość rynku w tzw. stałym dolarze. Zdaniem jej analityków, spadek liczony w złotówkach byłby trochę mniejszy, ponieważ polska waluta w ciągu minionego roku straciła na wartości ok. 30% (licząc wg średniego, rocznego kursu Narodowego Banku Polskiego).

Rozchwiany kurs złotego dobił branżę

To właśnie tak gwałtowny spadek złotego - poza czynnikami psychologicznymi i ostrożnością w inwestowaniu właścicieli polskich przedsiębiorstw - był zapewne głównym powodem tak dramatycznego spadku wartości polskiego rynku IT. Spadek wartości złotego o 30-40% w ciągu kilku zaledwie tygodni spowodował, że wszystkie firmy, których budżety są uzależnione od kursów waluty, musiały na początku 2009 r. zasiąść do ponownego ich opracowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200