Rok pełen niepewności w branży IT

A to spowodowało zapalenie czerwonego światła dla nowych inwestycji i zatrzymanie tego typu projektów na pół roku. Dotyczyło to m.in. operatorów, którzy dofinansowują aparaty telefoniczne kupowane w euro i dolarach. Tak drastyczne zwiększenie kosztów ich zakupu odbiło się na innych inwestycjach. Dopiero w drugiej połowie 2009 r. nastąpiło przyspieszenie. Choć, jak przyznają przedstawiciele branży IT, nie udało się "zasypać inwestycyjnej dziury", która powstała w pierwszych sześciu miesiącach 2009 r.

Liderzy sektorów w 2009 r.
  • Firma o największej sprzedaży do sektora administracji publicznej - Asseco Poland (razem z ABG)
  • Firma o największej sprzedaży do sektora bankowego - Asseco Poland (razem z ABG)
  • Firma o największej sprzedaży do sektora przemysłowego - Oracle Polska
  • Firma o największej sprzedaży do sektora utilities - Oracle Polska
  • Firma o największej sprzedaży do sektora telekomunikacyjnego - Ericpol Telecom
  • Firma o największej sprzedaży do sektora MSP - IBM Polska
Zgodnie z danymi zebranymi podczas przygotowywania tegorocznego raportu Computerworld TOP200, wydatki na IT ograniczyły praktycznie wszystkie sektory. W przypadku edukacji były to inwestycje mniejsze o 80%. Dane te zostały oparte na wielkości przychodów z danego sektora wszystkich firm biorących udział w naszym rankingu. Kolejne branże polskiej gospodarki zmniejszające wydatki na IT to: administracja (o 26%), sektor finansowy (34%), budownictwo (29%) i przemysł (23%). "Zielonymi wyspami" - że użyjemy ulubionego sformułowania ministra finansów Jacka Rostowskiego, który zresztą odpowiada za cięcia wydatków w administracji - były zaś: rolnictwo (wzrost nakładów na IT o 32%), służba zdrowia (28%), handel detaliczny (36%) i hurtowy (18%) oraz transport (12%). Paradoksalnie, to ostatni z tych sektorów najbardziej odczuwa spowolnienie gospodarcze. Być może zwiększone wydatki na IT miały - dzięki automatyzacji niektórych procesów - przynieść realne oszczędności.

Zobacz również:

  • Branża IT rywalizuje na kortach tenisowych Legii – rusza 4. edycja ITSF Cup
  • Rekordowe wyniki finansowe Samsunga

Sprzęt poczeka na lepsze czasy

Od 20 lat największym segmentem polskiego rynku IT jest sprzęt i to jego sprzedaż w 2009 roku najbardziej ucierpiała. Spadek rok do roku wyniósł aż 19%, czyli 1,3 mld USD! To dużo, gdyż w 2008 r. udział sprzętu w całości polskiego rynku IT wyniósł 61%. Sprzedaż spadła we wszystkich kategoriach - komputerach osobistych, serwerach, urządzeniach sieciowych. Dramatyczny był zwłaszcza I kwartał ubiegłego roku, choć III i VI kwartał producenci uznali już za rewelacyjny, przynajmniej jak na rok kryzysowy.

73%

tyle ankietowanych przez nas firm prognozuje, że rok 2010 dla IT będzie lepszy.

Na koniec 2009 r. udział sprzętu w całym rynku IT wyniósł "tylko" 54%. "Z punktu widzenia struktury rynku to dobry kierunek, choć oczywiście nie ze względu na spadki, a zmianę struktury na bardziej nowoczesną, kiedy na rynku sprzedaje się przede wszystkim usługi. Wciąż jednak daleko nam do średniej europejskiej" - komentuje Andrzej Jarosz. Wartość sprzedanego w Polsce sprzętu IT w 2009 wyniosła 5,65 mld USD. Na tle dramatycznych spadków w tym segmencie, rynek oprogramowania wygląda stosunkowo dobrze. Według szacunków IDC Polska, rok do roku wzrost osiągnął ok. 0,5% (1,46 mld USD). Udział oprogramowania w całym rynku IT w Polsce wzrósł więc z 12% do 14%. Największy wzrost osiągnął jednak segment usług, na poziomie ok. 2%. Jego wartość wyniosła w roku ubiegłym 3,2 mld USD. Zaś jego udział w rynku wzrósł z 27% do 32%.

10%

o tyle spadła wielkości rynku IT w 2009 r. w Polsce wg IDC Poland.

"Fakt, że w Polsce ponad 60% rynku IT stanowił sprzęt, umożliwiał łatwiejsze ograniczanie zakupów w czasach spowolnienia gospodarczego, bo zakupy samego sprzętu nie zwiększą efektywności przedsiębiorstwa. Nic dziwnego, że gdy przychodzi kryzys, wydatki na ten cel idą jako pierwsze pod nóż" - mówi Andrzej Jarosz. "W czasach kryzysu ujawnia się różnica stopnia wykorzystania zaawansowanej technologii pomiędzy krajami takimi jak Polska i inne kraje naszego regionu a państwami tzw. unijnej 15-tki, jak np. Wlk. Brytania. Tamtejsze państwa, choć dotknięte spadkiem PKB, właśnie w tym czasie inwestują w nowoczesne i efektywne rozwiązania IT" - dodaje.

Prognozy na rok 2010

Prognoza IDC Poland na rok 2010 wciąż jest na wstępnym etapie. Wiele będzie zależało od skali ożywienia na polskim rynku IT w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Niewykluczone bowiem, że wiele kontraktów na oprogramowanie i usługi zostało zamkniętych tuż przed końcem roku. "Spektakularnego wzrostu w segmencie sprzętu w przyszłym roku raczej się nie spodziewamy" - mówi Andrzej Jarosz. Przyjmując bazę z roku 2009 i spory w roku ubiegłym spadek, prognozowany przez IDC Poland wzrost w 2010 r. wyniesie ok. 3%. "Oznacza to jednak, że nie odrobimy nominalnie spadku wartości rynku w stosunku do 2008 roku - najlepszego w historii polskiej branży informatycznej" - stwierdza dyrektor IDC Poland. Według aktualnych prognoz, w roku 2010 sprzedaż sprzętu wzrośnie o 3%, oprogramowania o 5%, a usług o 2%.


TOP 200