Regiony innowacji regionami rozwoju

- W 2011 r. Komisja rozpocznie ważny program badawczy dotyczący sektora publicznego i innowacji społecznych oraz wprowadzi pilotażową europejską tabelę wyników w zakresie innowacji w sektorze publicznym. Szczególną rolę w tym projekcie mają odgrywać techniki informacyjne i komunikacyjne. Ponadto Komisja uruchomi europejski pilotażowy projekt innowacji społecznych, a także zaproponowała, aby innowacje społeczne stanowiły punkt odniesienia programów Europejskiego Funduszu Społecznego.

- Komisja proponuje, aby rządy przeznaczyły specjalne budżety na zamówienia publiczne na innowacyjne produkty i usługi zwłaszcza w administracji publicznej. Powinno to stworzyć rynek zamówień o wartości co najmniej 10 mld euro rocznie na innowacje, które poprawią jakość usług publicznych. Komisja deklaruje swoje wsparcie w przeprowadzeniu wspólnych tego typu zamówień przez podmioty z różnych państw członkowskich.

- Na początku 2011 r. Komisja przedłoży wniosek legislacyjny, w celu przyspieszenia i unowocześnienia procesu ustanawiania norm.

- Nastąpi unowocześnienie przepisów dotyczące własności intelektualnej w Europie. Wprowadzenie patentu unijnego pozwoli przedsiębiorstwom zaoszczędzić 250 mln euro rocznie. Co prawda pierwsza przymiarka do wprowadzenia jednolitego patentu unijnego zakończyła się niepowodzeniem, ale Komisja i prezydencja belgijska zamierzają wrócić do tematu w grudniu, zwłaszcza że Hiszpania deklaruje rewizję swojego stanowiska w sprawie języka patentu europejskiego.

- Nastąpi przegląd ram finansowania strukturalnego i przyznawania pomocy państwa. Komisja zaproponuje ramy dla funduszy strukturalnych po 2013 r., w których większy nacisk zostanie położony na innowacje. Promowane będą regiony, które wpisują się najlepiej w nakreśloną wyżej politykę.

Regionalne systemy innowacji

Celem działań polegających na opracowaniu i przyjęciu regionalnych strategii innowacyjnych jest stworzenie regionalnych systemów innowacyjnych. Regionalny system innowacji to układ interakcji zachodzących między sferą nauki, sektorem B+R, podmiotami gospodarczymi, systemem edukacji, finansów i władz publicznych, sprzyjający procesom adaptacji i zbiorowego uczenia się. Regionalne systemy innowacji tworzą:

- podmioty gospodarcze (podsystem produkcyjno-usługowy) uczestniczące w procesie tworzenia innowacji, transferze technologii, wdrożeniu i komercjalizacji nowych rozwiązań;

- instytucje nauki i sektor B+R (podsystem edukacyjno-naukowo-badawczy), w którego skład wchodzą różnego rodzaju podmioty badawczo-rozwojowe, jednostki szkolnictwa wyższego i inne instytucje nauki działające w sferze innowacji i transferu technologii;

- instytucje wspierania innowacyjności i transferu technologii (podsystem infrastrukturalny) tworzony przez całą gamę podmiotów wspomagających przebieg procesów innowacyjnych, m.in. takich jak: parki naukowo-technologiczne, inkubatory innowacyjne, centra transferu technologii;

- władze publiczne (lokalne i regionalne) stanowiące ogniwo spinające i pobudzające działanie poszczególnych podsystemów poprzez efektywną politykę innowacyjną określaną w ramach regionalnej strategii innowacji.


TOP 200