Regiony innowacji regionami rozwoju

Dlatego też Komisja Europejska uważa, że nadszedł czas na zbudowanie do roku 2020 prawdziwej Unii Innowacji. Inicjatywa ta zakłada, że działania europejskie, a także współpraca z państwami trzecimi w zakresie szeroko pojętych B+R będą się koncentrować na takich wyzwaniach, jak: zmiana klimatu, bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo żywnościowe, zdrowie i starzenie się społeczeństwa. Plan zakłada również, że sektor publiczny ma stymulować sektor prywatny oraz usuwać przeszkody, które uniemożliwiają wprowadzanie pomysłów na rynek. Szczególną rolę w tym procesie mają odgrywać regiony innowacji.

Dziesięć głównych elementów planu "Unia innowacji"

Komisja Europejska zakłada realizację dziesięciu głównych elementów planu. Co ważne, we wszystkich tych obszarach kluczową rolę odgrywają techniki informacyjne i komunikacyjne (ICT). "Unia Innowacji", co Komisja wielokrotnie podkreśla w komunikacie, jest programem komplementarnym do Agendy Cyfrowej. Dlatego też warto przyjrzeć się bliżej głównym elementom projektu "Unia Innowacji". Plan działań wygląda następująco:

- Europejskie partnerstwa innowacyjne skoncentrują zainteresowane podmioty - europejskie, krajowe i regionalne, publiczne i prywatne - wokół dobrze określonych celów, które połączą rozwiązywanie problemów społecznych z wykorzystaniem potencjału Europy w zakresie przodowania na arenie światowej. Partnerstwa pozwolą skoordynować badania i rozwój z inwestycjami, a także stymulować popyt. Komisja deklaruje zapewnienie środków, które mają przyciągnąć inwestycje z innych źródeł publicznych i z sektora prywatnego. Zakłada się, że na bazie wniosków z realizacji Inicjatywy Ambit Assisted Living (AAL) do 2011 r. powstanie pilotażowe partnerstwo dotyczące aktywnej i zdrowej starości. Planuje się kolejne partnerstwa w takich dziedzinach, jak: energia, inteligentne miasta i inteligentna mobilność, oszczędne gospodarowanie wodą oraz zrównoważony rozwój wydajnego rolnictwa. Wszystkie te projekty bazować będą na możliwościach technologii informacyjno-komunikacyjnych, a realizowane będą poprzez regiony innowacji.

- Komisja opracowała 25 wskaźników w tabeli wyników "Unii innowacji" oraz opracowała listę kontrolną dla dobrych systemów innowacji. Powstanie też nowy wskaźnik dotyczący udziału szybko rozwijających się innowacyjnych przedsiębiorstw w gospodarce. Ponadto Komisja będzie wspierać niezależny system rankingowy uczelni wyższych, zwłaszcza pod kątem nauczania przedmiotów ścisłych.

- Komisja opracuje środki na rzecz lepszego dostępu do finansowania. Zaproponuje program transgranicznego venture capital, we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym będzie pracować nad rozszerzeniem programów unijnych, np. mechanizmu finansowania opartego na podziale ryzyka.

- Istniejące inicjatywy badawcze zostaną przyspieszone. Komisja zaproponuje konkretne działania zmierzające do wprowadzenia do 2014 r. jednolitej europejskiej przestrzeni badawczej (notabene jest to zapis Traktatu Lizbońskiego). Oznacza to większą spójność między europejską polityką w dziedzinie badań i jej krajowymi odpowiednikami, zmniejszenie biurokracji i usunięcie przeszkód dla mobilności naukowców, np. brak możliwości przenoszenia uprawnień emerytalnych. Oznacza to również upowszechnienie otwartego dostępu do wyników badań finansowanych ze środków publicznych. Ósmy program ramowy będzie ściśle powiązany ze strategią "Europa 2020".

- W 2011 r. Komisja ustanowi europejską radę ds. wzornictwa oraz markę "wybitne wzornictwo europejskie".


TOP 200