RX 6500 XT, GeForce RTX 3050 i inne karty nie dały rady

Ten rok dla kart graficznych był fatalny. Branża dostarczyła o 42% mniej kart, a sprzedaż jest najgorsza od 20 lat.

RX 6500 XT nie podbił rynku / Fot. Roach, DigitalTrends.com

RX 6500 XT nie podbił rynku / Fot. Roach, DigitalTrends.com

Popyt na karty graficzne, pomimo bardzo udanych modeli takich jak GeForce RTX 3050 czy RX 6500 XT, w tym roku nie był zbyt duży. Dostawcy i producenci sprzętu cieszyli się świetną sprzedażą w dobie pandemii, kiedy wiele osób spędzało czas w domu, grając w gry, a inni próbowali zarabiać pieniądze na kopaniu Ethereum.

Teraz świat otworzył się ponownie po Covidzie (może poza paroma wyjątkami), a Ethereum przeszło na algorytm proof-of-stake, przez co karty graficzne przestały mieć znaczenie w tym blockchainie. Odbiło się to wszystko na popycie, który w 2022 r. dramatycznie spadł.

Zobacz również:

  • Dominacja Nvidii na rynku desktopowych GPU wzrasta do 88%. Intela praktycznie tu nie ma

RX 6500 XT nie dała rady

Nawet tak szumnie zapowiadane karty graficzne, jak RX 6500 XT, nie były w stanie zwojować rynku. Jak podaje firma analityczna Jon Peddie Research, dostawy samodzielnych kart graficznych do komputerów stacjonarnych osiągnęły w trzecim kwartale 2022 r. najniższy poziom od ok. 20 lat.

Sprawdź: HEIC to JPG

W trzecim kwartale branża dostarczyła ok. 6,9 mln samodzielnych kart graficznych do dekstopów, w tym najlepsze modele gamingowe. Podobna liczba układów graficznych trafiła do laptopów.

W sumie AMD i Nvidia dostarczyły ok. 14 mln samodzielnych procesorów graficznych do komputerów stacjonarnych i laptopów, co oznacza spadek o 42% r/r. Dla porównania, zintegrowane z procesorami układy graficzne, cechujące się na ogół wyraźnie niższą wydajność i nadające się przede wszystkim do zastosowań biurowych i prostych multimediów, zdominowały rynek z wynikiem ok. 61,5 mln dostarczonych sztuk w trzecim kwartale 2022 r.

Maleje popyt na karty graficzne

Malejący popyt nie sprawił jednak, że Nvidia, znana z kart GeForce, straciła pozycję lidera. Wręcz przeciwnie, wzmocniła swoją pozycję, osiągając najwyższy w historii udział rynkowy - na poziomie 86%. AMD ma tylko ok. 10% udziałów i jest to najniższy wynik od kilku dekad (jak podaje Jon Peddie Research).

Zobacz: SkyScanner

Pozostałe 4%, jeśli chodzi o samodzielne (czy też: odrębne) układy graficzne, należy do Intela. Firma wypracowała tak dobre wyniki w ciągu zaledwie jednego kwartału, co pokazuje, że klienci wykazali się sporym zaufaniem do jej kart graficznych.

Warto zwrócić uwagę, że Radeon RX 6500 XT (architektura AMD RDNA 2) to jedna z najciekawszych kart tego roku. Zapewniła dostęp do funkcji nowej generacji, a jednocześnie należy do segmentu budżetowego. Choć nie zapewni najlepszych efektów w przypadku najbardziej wymagających gier, jeśli ktoś chciał w tym roku wybrać kartę graficzną w niskiej cenie, często zastanawiał się właśnie nad zakupem tego modelu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200