Projektowanie lokalizacji serwerów

Jeśli nasz los zależy od danych umieszczonych na serwerze i od jego pracy, powinniśmy zastosować inne maszyny, np. Dell PowerEdge 4300 czy 4350. Mają one nadmiarowe najważniejsze układy mechaniczne i "powinny pracować nawet, gdy sią popsują".

Jeśli potrzebujemy największej mocy i niezawodności, wtedy powinniśmy skierować uwagę na maszyny klasy "enterprise" - Dell PowerEdge 6300 i 6350. Dzięki czterem procesorom Intel Pentium II (III) Xeon zapewniają one największą moc i wydajność. Serwery takie są dedykowane do pracy z bazami danych (SQL, Oracle, lnformix), a także jako serwery aplikacji (np. z systemem operacyjnym Windows NT Terminal Server) czy jako komputery podstawowe dla systemów wspierania zarządzania (np. SAP).

W ostatnim czasie można zauważyć nowe tendencje w projektowaniu logicznego schematu sieci. Jeszcze do niedawna podstawową jednostką był serwer z dyskami do przechowywania danych, a gdy była wymagana jeszcze większa pojemność, podłączano zewnętrzne systemy SCSI. Problemy pojawiały się, gdy należało zsynchronizować dane, stworzyć systemy o podwyższonym poziomie dostępności czy też skalowalne systemy mocy. Nowe technologie, ze szczególnym uwzględnieniem FC (FiberChannel), dokonały rewolucji w topologii sieci. Obecnie sercem układu jest zewnętrzny system dyskowy oparty całkowicie na technologii FC-AL (łącznie z dyskami twardymi), wyposażony we własne płyty procesorowe, z dużą pamięcią wewnętrzną (do 1GB), rozbudowywalny do 200 TB. Takim systemem jest Dell PowerVault 650F/630F.

<hr size=1 noshade>Miłosz Jeleń (OPTIMUS SA) dyrektor Centrum Technologicznego Systemów Serwerowych i Graficznych Dział Integracji Systemów:

We współczesnych projektach infrastruktury sieciowej serwer stał się punktem, który decyduje w znacznej mierze o wydajności całej platformy informatycznej. Realizuje on funkcje mające krytyczne znaczenie dla danego przedsiębiorstwa. Potrzeba zapewnienia odpowiedniego poziomu niezawodności i szybkości funkcjonowania całego systemu stawia serwerom specjalne wymagania w zakresie sprzętu i systemów operacyjnych.

Na rynku jest zauważalny trend stosowania serwera jako punktu centralnego infrastruktury sieciowej. Coraz częściej przedsiębiorstwa decydują się także na budowę farm serwerowych i wykorzystywanie technologii klastrów, która zamienia pracę w sieci na serwerocentryczną. W odróżnieniu jednak od technologii mainframe uwidacznia się rozwój środowiska heterogenicznego z zastosowaniem terminali: palmtopów, komputerów sieciowych, komputerów PC i stacji roboczych. Tak obrany kierunek wyłoni) się na fali mocno rozwijających się technologii inter- oraz intranetowych. Rozwój Internetu oraz budowa korporacyjnych sieci wewnętrznych intranet odegrały wiodącą rolę we wzroście powszechności stosowania rozwiązań serwerowych. Obecnie nowoczesne infrastruktury sieciowe wymagają stosowania systemów serwerowych zaprojektowanych zgodnie z nowymi standardami techniki informatycznej.

Rynek potencjalnych odbiorców technologii serwerowej jest tak dalece zróżnicowany, iż zaistniała konieczność jego segmentacji w zależności od potrzeb danego użytkownika. Optimus SA, analizując dostępne rozwiązania rynkowe, zwraca uwagę na aplikacje obsługiwane przez serwery oraz rolę, jaką odgrywają one w infrastrukturze przedsiębiorstw. Platformy serwerowe można podzielić na kilka głównych grup, w zależności od wymaganej wydajności, poziomu cen i celu ich zastosowań. Optimus SA, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, adresuje swoją ofertę do szerokiej grupy użytkowników, proponując następujące rozwiązania: Integration Business SB, Integration Business MB (przeznaczone dla małych sieci); LANSener ME 2100, LANSener ME 3100 (kierowane do odbiorców wymagających kompromisu między ceną a wydajnością); serwery high end LANSener LE 4100, LANSener LE 4200 (stosowane jako rozwiązania w dużych sieciach korporacyjnych). Uzupełniając swoją ofertę systemów serwerowych, Optimus podjął współpracę z firmą SEQUENT, dostarczając klientom narzędzie oparte na standardzie NUMA.

<hr size=1 noshade>Andrzej Dopierała (Hewlett-Packard Polska) prezes zarządu:

Hewlett-Packard oferuje dwie grupy serwerów różniące się wykorzystywanymi w nich procesorami oraz systemami operacyjnymi. Obydwie grupy, znajdujące zastosowanie m.in. w sieciach kampusowych, cechuje wysoka jakość i niezawodność. Również w obu przypadkach nasza oferta pokrywa całe spektrum potrzeb, poczynając od serwerów przeznaczonych dla małego biznesu, przez serwery internetowe, departamentowe, a skończywszy na superserwerach.

Pierwszą grupą stanowią serwery sieciowe. Oparte na procesorach firmy Intel, są one urządzeniami o uniwersalnym zastosowaniu. 0 ich rzeczywistym przeznaczeniu i usługach, które będą świadczyły wobec sieci i jej użytkowników, będzie decydowało oprogramowanie pracujące pod kontrolą danego systemu operacyjnego. Serwery HP stanowią platformę dla większości wiodących systemów operacyjnych, a przez to automatycznie dla odpowiednich aplikacji sieciowych. Wiodącymi systemami operacyjnymi są tutaj Microsoft Windows NT, Novell NetWare oraz Linux.

Drugą grupą są serwery z rodziny HP 9000. Oparte na mikroprocesorach PA-RISC i przystosowane do pracy pod kontrolą 64-bitowego systemu HP-UX, tworzą doskonałą platformę dla aplikacji krytycznych. Ta rodzina odznacza się przede wszystkim niezawodnością działania, najwyższą wydajnością i skalowalnością. Dlatego też rodzina HP 9000 jest oferowana najbardziej wymagającym klientom.

Nasze maszyny mają cechy i rozwiązania konstrukcyjne predestynujące je do obsługi aplikacji krytycznych z punktu widzenia biznesu.

Szczególnie mocną stroną serwerów HP jest szereg rozwiązań do zdalnego monitorowania i optymalizacji ich pracy. Zostały zaprojektowane z myślą o łatwej ich rozbudowie i modernizacji, co pozwala klientowi na planowanie i rozszerzanie systemu według własnych potrzeb.

Jeżeli chodzi o strategię rozwoju serwerów - HP kładzie szczególny nacisk na maksymalizację takich korzyści jak lepsze możliwości zarządzania, dostępność danych oraz niezawodność. Oczywiście nie zapominamy o pracach nad wydajnością i skalowalnością w rodzinie HP 9000 każdego roku spełniamy obietnicę podwajania wydajności.

Hewlett-Packard dysponuje również infrastrukturą do tworzenia sieci kampusowych. Oprócz technologii serwerowych i sieciowych obejmuje ona produkty do tworzenia sieci pamięci masowych (SAN - Storage Area Network). Na rozwiązania te składają się zarówno koncentratory i przełączniki FiberChannel, jak i współpracujące z nimi macierze dyskowe. Podstawowe zastosowania to klastry wysokiej dostępności, efektywne zarządzanie oraz -dzięki możliwości oddalenia między poszczególnymi węzłami nawet do 10 kilometrów - tworzenie rozwiązań typu disaster recovery.


TOP 200