Projektowanie lokalizacji serwerów

Serwer aplikacji webowych

Serwer aplikacji webowych jest jeszcze jednym typem serwera. Zwykle serwer taki lokuje się na poziomie serwerów przedsiębiorstwa, a więc w bloku serwerów, ponieważ w nowoczesnej firmie większość użytkowników sieci wymaga dostępu do niego. Na rysunku 7 pokazano usytuowanie serwera aplikacji webowych.

Podsumowanie

Projektowanie lokalizacji serwerów

Rys. 7 Schemat sieci z centralnymi serwerami aplikacji webowych

Lokalizacja serwerów oraz ich funkcje w istotny sposób wpływają na ruch w sieci. Modele ruchu mają wpływ na serwery w kategoriach wydajności sieci i czasów odpowiedzi użytkownikom.

Czynnikami decydującymi o optymalnej lokalizacji serwerów w schemacie logicznym sieci jest poprawne zrozumienie, skąd pochodzi ruch i gdzie podąża, a także jaki jest typ generowanego ruchu. Jest to także bardzo istotne z punktu widzenia możliwości migracji, jaka może w przyszłości zaistnieć w związku ze zmieniającą się rolą serwerów.

Przy projektowaniu miejsca serwerów w sieci należy wziąć pod uwagę następujące uwagi:

  • Serwery przedsiębiorstwa (rys. 1) obsługują wszystkich lub większość użytkowników sieci.

  • Serwery dystrybucyjne obsługują tylko określoną grupę użytkowników.

  • Aby serwer zainstalować w odpowiednim miejscu schematu logicznego sieci, a w następstwie tego przydzielić mu lokalizację fizyczną, należy zastanowić się, jaką funkcję będzie on pełnił w sieci: serwera przedsiębiorstwa czy serwera dystrybucyjnego.

  • Oprogramowanie aplikacyjne klasy multimedia pociąga za sobą przekształcanie się serwerów dystrybucyjnych w serwery przedsiębiorstwa.

  • Należy pamiętać, że zwiększając w sieci liczbę serwerów przedsiębiorstwa, powodujemy zmianę modelu ruchu; liczba ta w pewnym momencie może wymagać zmian w infrastrukturze, łącznie z okablowaniem.
Słowniczek

Komputer sieciowy - maszyna z bardzo oszczędną elektroniką, praktycznie bez twardego dysku i możliwości samodzielnego funkcjonowania, z potrzebą pracy w sieci i z koniecznością każdorazowego odwoływania się do mocnego serwera, w którym zapamiętane są zarówno programy aplikacyjne, jak i zbiory danych.

Mainframe - duży komputer stosowany w latach 60. i 70. Cechują go bogate zasoby sprzętowe: pamięć operacyjna, pamięci zewnętrzne oraz rozbudowane kanały komunikacji z peryferiami. Obecnie maszyny takie w sieci są stosowane jako serwery.

Serwer aplikacji webowych - obsługuje aplikacje sieci WWW (rys. 7).

Serwer centralny(przedsiębiorstwa, inaczej firmowy) - służy do obsługi wszystkich lub prawie wszystkich użytkowników sieci. Do serwerów centralnych zaliczamy niewątpliwie serwer poczty elektronicznej e-mail. Serwery centralne zwykle lokujemy w bloku serwerów (rys. 1).

Serwer dystrybucyjny (lokalny, inaczej grupy roboczej lub departamentalny) - służy do obsługi specyficznej grupy użytkowników, na przykład użytkowników działu finansowego. Serwer dystrybucyjny jest lokowany w bloku budynkowym, gdzie jest podłączony do przełącznika dystrybucyjnego (rys. 2).

Serwer komputera sieciowego - obsługuje komputery sieciowe NC (Network Computers) podłączone do sieci (rys. 5).

Serwer wideo - obsługuje aplikacje multimedialne. W miarę jak popularność aplikacji multimedialnych będzie wzrastać, coraz więcej ruchu w sieci będzie pochodzić właśnie od serwera wideo.

Szkielet sieci (kręgosłup sieci) - główna część sieci obejmująca rdzeń sieciowy i blok serwerów (rys. 1). Często w Polsce nazywany (zdaniem autora niesłusznie) "siecią szkieletową".

<hr size=1 noshade>Krzysztof Celmer (Sun Microsystem Poland) Channel Manager:

Znaczenie serwerów we współczesnych sieciach zdecydowanie wzrasta. Choćby dlatego że nawet tym najmniejszym przeznacza się obecnie coraz więcej żądań: już nie tylko usługi typu serwowanie plików czy obsługa dostępu do drukarek, ale również obsługa systemów baz danych, aplikacji biznesowych, poczty elektronicznej, Internetu/intranetu itp.

Inaczej mówiąc, współczesna sieć to środowisko, w którym ciągle rośnie liczba i złożoność dostępnych usług. Trudno oczekiwać, by najróżniejsze rodzaje usług były obsługiwane przez jeden typ serwera - stąd zróżnicowanie stosowanych serwerów; do najprostszych aplikacji stosuje się niewielkie serwery dla grup roboczych, poważniejsze usługi wymagają zastosowania dużych serwerów. Wiele organizacji przetwarzających olbrzymie bazy danych, rzędu terabajtów, stosuje największe dostępne serwery - tzw. superserwery. Trend polegający na traktowaniu sieci jako zbioru usług dostępnych dla użytkowników powoduje zmianę postrzegania miejsca serwerów w sieci. Przede wszystkim jest ich więcej, mówi się coraz częściej o tzw. farmach serwerów, stają się one coraz ważniejszym elementem sieci, głównie ze względu na znaczenie dostępności obsługiwanych przez nie usług. Stąd biorą się intensywne prace nad rozwojem koncepcji infrastuktury serwerowej sieci, takiej jak np. GENESYS firmy Sun Microsystems.

Naszym celem jest w pewnym sensie oddzielenie środowiska, w którym działa aplikacja, od fizycznych komputerów. Dzięki takiemu podejściu już niedługo będziemy w stanie rozbudowywać "metaserwer" aplikacyjny przez dodawanie do sieci nowych "pudełek" z serwerami i będzie to możliwe bez zaburzania pracy aplikacji-usługi. Architektura GENESYS umożliwi również rozbudowywanie infrastruktury serwerowej o specjalizowane serwery, umożliwiające globalne traktowanie pamięci masowej czy też globalną kontrolę dostępu i wykorzystania sieci.


TOP 200