Program dla zaawansowanych

Kwitologia stosowana

Uzyskanie dotacji wymaga dokładnego sprecyzowania planów. Niestety oznacza to, że trzeba ujawnić swoje koncepcje zagraniczym naukowcom czy przedstawicielom koncernów. "Często nikt z indagowanych nie decyduje się na wejście z nami w spółkę, ale za to potem dziwnie podobne idee naukowe stają się podstawą badań w tych zagranicznych ośrodkach badawczych i uniwersytetach, które były pytane o możliwość współpracy. No i kto odnosi z tego korzyść?" - pyta prof. Ryszard Tadeusiewicz.

Kłopotliwe są również procedury biurokratyczne. Niektóre uczelnie (np. Politechnika Krakowska) powołały osobne komórki zajmujące się właśnie wypełnianiem ogromnej liczby formularzy wymaganych przez Brukselę. "Nie wymaga to jednak większej pracy niż przygotowania do udziału w większym przetargu" - uważa Grzegorz Kołodziej.

Niestety, to nie koniec problemów. Dofinansowanie od Unii otrzymuje się częstokroć dopiero po pomyślnym przeprowadzeniu projektu. Oznacza to, że na długo trzeba zamrozić własne środki, co jest tym bardziej niekorzystne, że rozliczenia przeprowadzane są w euro, które traci na wartości. Sytuację pogarsza dysproporcja wynagrodzeń naukowców w stosunku do płac w krajach Unii (1:10), przez co otrzymujemy mniej pieniędzy w porównaniu do uczestników z Unii.

Wytrwałość i dokładność

"Najważniejsze, żeby się nie zniechęcać. Odrzucenie wniosku powinno być jedynie wskazówką, co należy zmienić przy ponownym jego złożeniu. Kluczem do sukcesu są wiedza i cierpliwość" - mówi Grzegorz Kołodziej.

Za półtora roku rozpocznie się realizacja 6. Programu Ramowego (nazywanego już ERA, czyli European Research Area). Będzie on nastawiony na duże, zintegrowane projekty, co oznacza, że pojedyncze firmy będą miały nikłe szanse na uzyskanie dofinansowania zgłoszonych projektów. Celem jest bowiem tworzenie tzw. sieci doskonałości, czyli grupowanie najlepszych ośrodków naukowo-badawczych i firm w poszczególnych branżach. Podnosi to poprzeczkę polskim firmom i placówkom naukowym.

Polska chcąc być członkiem Unii powinna uczestniczyć w 6. Programie Ramowym. Pytania o to, czy cele badawcze 6. Programu Ramowego są zgodne z potrzebami polskiej gospodarki, czy nasze ośrodki naukowe są w stanie podjąć się ich realizacji, czy ich realizacja przyniesie wymierną korzyść, pozostają w tej sytuacji retoryczne.

Dokładne informacje o 5. Programie Ramowym udostępnia Krajowy Punkt Kontaktowy (http://www.npk.gov.pl ).


TOP 200