Producenci chipów: atak na Ukrainę nie zwiększy niedoborów

Konflikt będzie miał jednak duży wpływ na światową gospodarkę, a to może odbić się na cenach.

Niedobór chipów - problem XXI wieku / Fot. Intel

Niedobór chipów - problem XXI wieku / Fot. Intel

Trwa bezczelny atak Rosji na Ukrainę. Stowarzyszenie Przemysłu Półprzewodnikowego (Semiconductor Industry Association - SIA) twierdzi, że rosyjski atak w naturalny sposób powoduje poważne problemy lokalne, ale nie pogorszy trwającego niedoboru chipów, ani nie zakłóci globalnego łańcucha dostaw półprzewodników. Również nowo nałożone sankcje na Rosję nie będą miały znaczącego wpływu na branżę.

Sprawdź: CPU Z

Zobacz również:

"Nie przewidujemy żadnego wpływu na nasz łańcuch dostaw" - powiedział Bloombergowi rzecznik Intela. "Nasza strategia to posiadanie zróżnicowanego, globalnego łańcucha dostaw, i minimalizuje ona ryzyko potencjalnych przerw".

Ukraina jest dostawcą gazu neonowego dla firm takich jak ASML i Micron. I chociaż firmy z tego kraju nie są jedynymi dostawcami neonu dla producentów chipów, zakłócenie dostaw - choćby lokalnie - ciągle jest ich zakłóceniem i powoduje problemy. Producenci półprzewodników zwykle gromadzą jednak potrzebne materiały, by mieć odpowiednie zapasy. W dodatku są zabezpieczeni na sytuację, kiedy jeden dostawca nie może zrealizować zleceń - mają czas, by zrealizować je w innym miejscu, by nie zakłócić działalności produkcyjnej.

Firma GlobalFoundries, która ma fabryki w pobliżu Nowego Jorku, w Singapurze i w Niemczech, również powiedziała, że "nie przewiduje bezpośredniego ryzyka". Dodajmy, że produkuje ona chipy dla dziesiątek klientów, w tym AMD i Intela.

ASML i Micron stwierdziły natomiast, że nie przewidują zakłóceń w dostawach, a jeśli takie się pojawią, będą mogli pozyskać gaz szlachetny od innych partnerów.

"Branża półprzewodników ma zróżnicowany zestaw dostawców kluczowych materiałów i gazów, więc nie sądzimy, aby istniały bezpośrednie zagrożenia związane z zakłóceniami dostaw w Rosji i na Ukrainie" – powiedział John Neuffer, dyrektor generalny i prezes Stowarzyszenia Przemysłu Półprzewodników.

Zobacz: Discord

W czwartek zarówno Stany Zjednoczone, jak i Wielka Brytania ogłosiły, że zawieszą i zabronią wszystkich licencji eksportowych podwójnego zastosowania do Rosji, co zasadniczo zakazuje sprzedaży do Rosji różnych produktów high-tech – od prostych chipów po silniki odrzutowe. SIA uważa, że ponieważ Rosja jest małym konsumentem chipów, nowe zasady kontroli eksportu nie będą miały znaczącego wpływu na branżę półprzewodników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200