Procesor - wydajne serce serwera

Serwery x86 mają obecnie blisko 80% udział w rynku, a pozostałe 20% wciąż utrzymuje technologia RISC. Na razie w statystykach nie ma miejsca na dla serwerów wyposażonych w układy ARM lub Atom, ale za parę lat może się to zmienić.

Układy klasy ARM nie są bezpośrednią konkurencją dla platform x86 i RISC, bo najczęściej ustępują im zdecydowanie pod względem wydajności przetwarzania aplikacji biznesowych. Ale w niektórych zastosowaniach, już za kilka lat mogą stanowić liczącą się na rynku alternatywę. Procesory takie mogą się dobrze sprawdzić w obsłudze zadań, które nie wymagają skomplikowanych obliczeń i dużych zasobów, a raczej jednoczesnego przetwarzania wielu równoległych procesów.

Kolejne generacje układów serwerowych x86 i RISC oferują większą wydajność, ale pod względem energooszczędności i kosztów trudno im konkurować z platformami wykorzystującymi procesory takie jak ARM, Nvidia Tesla lub Atom.

Zobacz również:

  • HPE wzbogaca ofertę software-defined storage
  • Najszybszy Helios w Cyfronecie
  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI

Nowe generacje układów x86

Producenci procesorów x86 systematycznie inwestują w opracowywanie kolejnych generacji układów wyposażonych w nowe funkcje, a także linii technologicznych pozwalających na zwiększenie gęstości upakowania tranzystorów.

W przypadku Intela, najnowsze układy są wytwarzane przy wykorzystaniu procesu 22-nanometrowego oraz tzw. technologii 3D. W 2014 r. firma przewiduje uruchomienie kolejnych linii produkcyjnych stosujących proces 14-nanometrowy.

Procesor - wydajne serce serwera

W przypadku Intela, najnowsze układy są wytwarzane przy wykorzystaniu procesu 22-nanometrowego oraz tzw. technologii 3D. W 2014 r. firma przewiduje uruchomienie kolejnych linii produkcyjnych stosujących proces 14-nanometrowy.

Wśród najnowszych produktów warto zwrócić uwagę, na wprowadzone w marcu br. przez Intela procesory Xeon E3-1200 V2, pierwsze 4-rdzeniowe układy oparte na mikroarchitekturze Ivy Bridge, przeznaczone dla mikroserwerów - jednoprocesorowych komputerów o niskim poborze mocy, znajdujących zastosowanie głównie do obsługi aplikacji webowych. Jednocześnie Intel wprowadził 8-rdzeniowe Xeon E5-4600 (oparte na starszej architekturze Sandy Bridge) przeznaczone dla 4-procesorowych serwerów średniej klasy. Nowe układy zostały wyposażone w kontroler do obsługi interfejsu PCI-Express 3.0.

Według Della, mikroserwery z Xeon E3, mają o 53% większą wydajność niż modele z układami Xeon Sandy Bridge, a pobór mocy zmniejszony z 20 do 17 W. Natomiast serwery z Xeon E5-4600 - o 43% większą wydajność - przy tym samym poborze mocy - co starsze modele.

Najnowsza rodzina 16-rdzeniowych procesorów serwerowych Opteron 6300 firmy AMD - znanych dotąd pod kodową nazwą Abu Dhabi - zachowuje zgodność z architekturą Interlagos (Opteron 6200). Z prezentowanych przez AMD wyników testów, zależnie od ich rodzaju, wydajność jest większa o 7 do 40% od Opterona 6200. W skład serii Opteron 6300 wchodzi 5 modeli 16-rdzeniowych, a także 12-, 8- i 4-rdzeniowe wersje układów o częstotliwościach od 1,8 do 3,5 GHz oraz poborze mocy (TDP) od 85 W do 140 W. Układy, przeznaczone do instalacji w komputerach 2- lub 4-procesorowych, zaprojektowano do serwerów obsługujących chmury prywatne lub publiczne oraz aplikacje korporacyjne, takie jak bazy danych i programy analityczne. Opterony mają obecnie największą liczbę zintegrowanych rdzeni wśród dostępnych na rynku układów x86. Umożliwia to m.in. względnie łatwe uruchamianie dużej liczby maszyn wirtualnych.

W połowie tego roku Intel zapowiedział wprowadzenie nowej rodziny procesorów Xeon Phi, które mają być podstawą do budowy superkomputerów o wydajności sięgające exaflopów. Pierwsze układy Xeon Phi o kodowej nazwie Knights Corner mają się pojawić przed końcem 2012 roku. Będą wytwarzane przy zastosowaniu 22-nanometrowego procesu technologicznego.

Procesory, wyposażone w ponad 50 rdzeni, mają być konkurencyjne w stosunku do układów graficznych Nvidii, które od lat są stosowane w superkomputerach jako układy wspomagające i przyspieszające niektóre skomplikowane obliczenia matematyczne wykonywane przez oprogramowanie zaprojektowane do realizacji masowego przetwarzania równoległego, a jednocześnie energooszczędne w porównaniu do standardowych procesorów x86. Xeon Phi ma mieć wydajność 4-5 gigaflopów/W.

Pierwsze wersje Xeon Phi, przedstawiciele Intela określają jako koprocesory, bo układy te nie mogą funkcjonować samodzielnie - wymagają by w komputerze zainstalowane były standardowe procesory takie jak Xeon E5.

Pierwszy superkomputer wykorzystujący Xeon E5 i Xeon Phi - Stampede (Texas Advanced Computing Center, University of Texas) ma zostać uruchomiony na przełomie roku. Jego przewidywana wydajność to 10 petaflopów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200