Procesor - wydajne serce serwera

Rozwój platform RISC i EPIC - kolejne modele procesorów

Na rynku pozostały trzy główne platformy RISC (jeśli zaliczyć do nich Itanium EPIC): IBM Power, Oracle/Fujitsu SPARC oraz Intel/HP Itanium. Na razie nie widać oznak, by któryś z producentów chciał zrezygnować z inwestycji w dalszy rozwój tych platform.

Oracle i Fujitsu zawarły porozumienie dotyczące wspólnego opracowania nowej generacji procesorów Sparc64 w ramach projektu Athena. Układy pojawią się na rynku najprawdopodobniej już w 2013 r. Będą to procesory przeznaczone do obsługi zadań wymagających wysokiej wydajności, np. przetwarzania dużych zbiorów danych (Big Data). Modyfikacje architektury mają też umożliwić istotne zwiększenie wydajności baz danych Oracle i oprogramowania BI (Business Intelligence).

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI

Jak wynika z ujawnionych informacji ich architektura ma wykorzystywać innowacyjne rozwiązania, m.in. zintegrowany system chłodzenia płynem oraz zestaw dodatkowych rejestrów i sprzętowych układów do obliczeń arytmetycznych oraz szyfrowania danych obsługujące protokoły AES, DES, 3DES, RSA i SHA.

Procesor - wydajne serce serwera

Najnowsze modele procesorów IBM Power7 są wytwarzane przy wykorzystaniu 32-nanometrowego procesu technologicznego (Power7 – 45 nanometrów).

Sparc64 będą 16-rdzeniowymi układami przetwarzającymi 2 wątki na rdzeń o częstotliwościach do 3 GHz, wytwarzanymi przy wykorzystaniu 28-nanometrowego procesu technologicznego. Podstawowym elementem mają być 4-procesorowe moduły z pamięcią o pojemności 4 TB, które będzie można instalować w 16-procesorowych serwerach.

Najnowsze modele procesorów IBM Power7+ są wytwarzane przy wykorzystaniu 32-nanometrowego procesu technologicznego (Power7 - 45 nanometrów), mają częstotliwość zwiększoną do 4,4 GHz, ale największą zmianą w porównaniu do układów Power7 jest rozszerzenie pamięci podręcznej L3 z 32 MB do 80 MB. W efekcie, według producenta, nowe układy mają o 40-proc. większą wydajność obsługi baz danych i niektórych aplikacji Java.

Serwery korzystające z procesorów Power7+, w porównaniu do maszyn poprzedniej generacji, pozwalają też na uruchamianie 2-krotnie większej liczby maszyn wirtualnych (10 VM). Choć, jak przyznają przedstawiciele IBM, w systemach produkcyjnych nie ma to dużego znaczenia.

Z kolei nowy model procesora Itanium 9500 ma 8 rdzeni i zmodyfikowaną, w porównaniu do poprzednich układów, architekturę. Zawiera 3,1 mld tranzystorów i ma 54 MB wbudowanej pamięci podręcznej. Itanium 9500 obsługuje do 2 TB niskonapięciowej pamięci DIMM, wykorzystuje nowe technologie (w tym Intel Instruction Replay) i jest taktowany zegarem o częstotliwości od 1,73 GHz (pobór mocy wynosi wtedy 130 W) do 2,53 GHz (170 W).

W 2010 r. Intel zapowiedział strategię wspólnej platformy, dzięki której procesory Intel Itanium i Intel Xeon mogą używać tych samych komponentów, w tym chipsetów, magistrali i pamięci. Obecnie Intel informuje, że w przyszłych generacjach procesorów Intel Itanium (znanych pod kryptonimem "Kittson") zostanie wykorzystany "modularny model rozwoju" (Modular Development Model), który rozszerzy strategię wspólnej platformy i zapewni większą zgodność między rodzinami Intel Itanium oraz Intel Xeon E7, od wspólnych struktur krzemowych do zgodnych gniazd. Intel twierdzi, że układy Itanium 9500 oferują, w porównaniu z procesorami poprzedniej generacji, dwukrotnie wyższą wydajność, a zastosowane w nich układy I/O są o 33% szybsze. Procesory są już dostępne i kosztują od 1350 do 4650 USD.


TOP 200