Procesor - wydajne serce serwera

Platforma ARM - na razie w wersji prototypowej

AMD zapowiada wprowadzenie do sprzedaży serwerów wyposażonych w procesory ARM w 2014 r. Ostatnio firma kupiła licencję na 64-bitową wersję architektury tych układów od ARM, a w opracowywanych układach ma być wykorzystana technologia Freedom Fabric, opracowana przez przejętą przez AMD firmę SeaMicro. Freedom Fabric umożliwia tanie i wydajne łączenie tysięcy serwerów i procesorów w jeden klaster. Ma to odróżnić procesory AMD od układów ARM produkowanych przez inne firmy. Na razie AMD planuje uruchomienie produkcji tylko serwerowych wersji układów ARM, które będą instalowane w serwerach AMD SeaMicro, ale również oferowane innym producentom, jak Dell lub HP.

Według przedstawicieli AMD, dominującym produktem firmy w najbliższych latach pozostaną układy x86, ale procesory oparte na architekturze ARM to nowy segment rynku, którym warto się zainteresować.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI

Serwery z procesorami ARM mogą znaleźć specyficzne zastosowania do obsługi nowych usług, których popularność rośnie, jak sieci społecznościowe lub gry online. Nie wymagają one dużej mocy przetwarzania danych, ale wydajnej obsługi bardzo dużej liczby małych transakcji - platforma ARM może być rozwiązaniem efektywnym pod względem niskich kosztów i energooszczędności.

Procesor - wydajne serce serwera

Ostatnio ARM oficjalnie zaprezentował architekturę 64-bitowych układów ARM – Cortex-A57 i A53.

W listopadzie br. Dell zaprezentował kolejny prototypowy serwer, tym razem wyposażony w również prototypowy 64-bitowy układ ARM X-Gene firmy Applied Micro Circuits, wcześniejsze modele serwerów Della wykorzystywały 32-bitowe wersje ARM oferowane przez Marvel i Calxeda. Na razie firma testuje różne rozwiązania i elementy platformy pochodzące od różnych producentów. Nie wiadomo czy i kiedy na rynku pojawią się serwery Della z układami ARM.

Calxeda, producent procesorów ARM, opracowuje platformę, która ma umożliwić współpracę w jednym systemie tych energooszczędnych układów z procesorami opartymi na architekturze x86. Powstały już pierwsze, prototypowe serwery zaprojektowane pod tym kątem, które na rynku mają się pojawić w 2013 r. Według Calxeda, bez problemu pozwalają one na uruchomienie platform Java, LAMP (Linux, Apache Server, MySQL, Python) i Ruby on Rails. Nie dotyczy to jednak Microsoft .Net, Fortranu i C++.

Z kolei HP rozwija tzw. projekt Moonshot dotyczący opracowywania systemów serwerowych o bardzo niskim poborze energii. W jego skład wchodzą Project Redstone, nowa architektura serwerów z układami ARM, oraz Gemini - platformy serwerowe, które mają wykorzystywać serwerowe wersje procesorów Intel Atom Centerton. Układy Centerton zostały od podstaw zaprojektowane do pracy w systemach serwerowych. Są to 64-bitowe procesory 2-rdzeniowe wyposażone w funkcje korekcji błędów i sprzętowe mechanizmy do wspomagania wirtualizacji. Ich przewidywany pobór mocy wynosi 6 W.

Ostatnio ARM oficjalnie zaprezentował zapowiadaną wcześniej architekturę 64-bitowych układów ARM - Cortex-A57 i A53. Pierwsze oparte na niej procesory maja się pojawić na rynku przed końcem 2012 r.

Ale platforma sprzętowa to nie wszystko. Bez dostępności oprogramowania trudno będzie liczyć na sukces rynkowy. Na razie Red Hat, Oracle, Cloudera oraz Citrix zapowiedziały wsparcie i plany rozwoju oprogramowania na 64-bitową platformę ARM. W pierwszej połowie 2013 r. ma się pojawić wersja systemu Fedora 19 zgodna z architekturą ARMv8 i zawierająca pełny stos LAMP (Linux, Apache Web Server, MySQL i PHP). Oracle zapowiada opracowanie takiej wersji Java SE, choć na razie nie ujawnia nawet przybliżonej daty jej premiery. Citrix zamierza w I kw. 2013 r. udostępnić odpowiednią wersję hyperwizora Xen. Oprócz tego Linaro zapowiada opracowanie, we współpracy z innymi firmami, standardów dotyczących wersji systemu Linux dla ARM, co ma zapobiec fragmentacji rynku utrudniającej wdrożenia.


TOP 200