Pracujemy o jeden dzień dłużej tygodniowo. Za darmo!

Łatwy dostęp do nowoczesnych urządzeń mobilnych (smartfony, tablety) ma swoją ciemniejszą stronę. Wiele osób wykorzystuje je do celów służbowych nawet w wolnym czasie. Specjaliści z firmy Good Technology oszacowali, że w ten sposób czas realnej pracy może się wydłużyć aż o 7 godzin tygodniowo. To niemal jeden, całkowicie bezpłatny, dzień roboczy.

Pracujemy o jeden dzień dłużej tygodniowo. Za darmo!

Szybki rozwój sieci komórkowych i wysoka podaż coraz bardziej zaawansowanych smartfonów ziściły marzenia wielu pracowników. Możliwość wykonywania służbowych obowiązków poza biurem, łączenia się z firmowymi zasobami z niemal dowolnego miejsca, to dla wielu osób codzienność, bezpośrednio przekładająca się na komfort pracy.

Polecamy Spokój i luz administratora

Zobacz również:

  • Najlepsze MDM-y do ochrony urządzeń mobilnych na 2023
  • Jak złapać cyfrową równowagę?

Najnowsze badania ekspertów firmy Good Technology (producent rozwiązań MDM - do zarządzania flotą urządzeń mobilnych) pokazują, że taka większa swoboda przyczynia się do realnego wydłużenia tygodniowego czasu pracy. Łatwość uzyskania dostępu do firmowej poczty elektronicznej czy służbowych dokumentów powoduje, że coraz więcej osób wykonuje swoje obowiązki w czasie wolnym.

Praca non-stop

Aż 80% ankietowanych przez specjalistów Good Technology przyznało, że kontynuuje pracę po wyjściu z firmy. W zestawieniu tygodniowym wiąże się to z dodatkowymi siedmioma godzinami za które nikt nie płaci.

Polecamy BYOD to standard a nie przywilej

Większość respondentów (60%) pracuje ponad normę by nie narobić sobie zaległości. Połowa pracowników poświęca czas wolny na odpisanie kluczowym klientom i pozostanie z nimi w dobrych relacjach. Niemal co trzeci badany (31%) przyznaje, że ma po prostu problem z zostawieniem pracy za sobą.

Z badań Good Technology wynika również, że 68% pracowników sprawdza pocztę elektroniczną zanim jeszcze przyjdzie do pracy. Podobny odsetek (69%) nie zaśnie, jeśli nie sprawdzi wcześniej stanu swojej skrzynki mailowej. Ponad połowa odczytuje służbową pocztę w czasie spotkań rodzinnych.

Ten swoisty pracoholizm nie jest jedynie efektem złych nawyków czy słabej woli pracowników, którzy nie potrafią oddzielić życia służbowego od prywatnego. Specjaliści wskazują, że w utrzymaniu prawidłowego rytmu dnia przeszkadzają coraz bardziej powszechne smartfony i tablety. Zainstalowane na nich aplikacje często same przypominają o zaległościach, spotkaniach, nieodebranych połączeniach czy mailach. Funkcje te pomagają w codziennej pracy, ale potrafią również skutecznie zakłócić czas wolny.

Polecamy Trudne wakacje admina

Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z urządzeń i aplikacji pozwalających wyłączać wszelkie powiadomienia lub określać czas, w którym są one aktywne (np. 8:00 -16:00).

Do kluczowych wniosków płynących z badań Good Technology należy także zaliczyć fakt, że pracownicy poświęcający swój wolny czas na wykonywanie zadań służbowych nie są w żaden sposób wynagradzani. Po części jest to wynikiem trudności w sprecyzowaniu ilości czasu spędzonego na realnej pracy (nie są to przecież oficjalne nadgodziny). Poza tym, nikt nie zmusza pracowników np. do prowadzenia służbowej korespondencji w godzinach nocnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200