Praca w IT: wskazówki dla dojrzałych pracowników

Masz 25 lat doświadczenia jako specjalista IT, obserwowałeś bańkę internetową w Stanach i bańkę na tamtejszym rynku nieruchomości. Dlaczego więc, mimo tak długiego doświadczenia na rynku, nie możesz znaleźć nowej pracy w wybranym przez Ciebie obszarze technologii?

Ci, którzy twierdzą, że to kwestia wieku, prawdopodobnie mają rację. Zgodnie z artykułem zamieszczonym niedawno w serwisie Cio.com, dyskryminacja ze względu na wiek w branży technologicznej (zwłaszcza w Dolinie Krzemowej) rośnie, zwłaszcza w takich firmach jak Facebook, Twitter czy Cisco. Jeśli pracodawca chce koniecznie zatrudnić kogoś młodszego, pewnie nie będziesz w stanie nic na to poradzić. Jest jednak kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę, aby pracodawca zaprosił Cię na rozmowę rekrutacyjną zamiast wyrzucenia Twojej kandydatury prosto do kosza.

Marva Goldsmith to publicystka, strateg kariery i ekspert pomagający specjalistom, którzy skończyli już 50 lat, zadbać o własną promocję. Jak twierdzi, wśród pracodawców panują pewne błędne przekonania, z którymi muszą walczyć dojrzali pracownicy. Można je mniej więcej streścić w trzech, poniższych zdaniach:

  1. Jesteś zbyt stary (przekroczyłeś już swój „termin przydatności”).
  2. Jesteś zbyt drogi (Twoje wynagrodzenie można by rozłożyć na trzech nowych pracowników).
  3. Jesteś zbyt oldskulowy (nie nadążasz za nowymi technologiami).

- Tego rodzaju sposoby postrzegania dojrzałych pracowników rzeczywiście są widoczne na obecnym rynku pracy. A jak wszyscy wiemy, przekonania kształtują rzeczywistość – mówi Goldsmith.

Zobacz również:

  • LinkedIn niczym TikTok? Portal testuje nowe formaty

Jak zatem uniknąć odrzucenia CV przez pracodawcę z powodu wieku, jeszcze przed zaproszeniem na rozmowę rekrutacyjną? Jak zdobyć szansę na zaprezentowanie umiejętności? I co kryje się za powyższymi przekonaniami? Oto kilka wskazówek, które pomogą dojrzałym pracownikom odnaleźć się na dzisiejszym rynku pracy w branży IT.

Poszukiwanie pracy to praca na pełen etat

- Osoby z pokolenia baby boomers, poszukujące pracy na rynku IT, muszą wiedzieć, z kim rywalizują – mówi Elaine Varelas, partner zarządzający w Keystone Associates. – Nie ma tutaj żadnej drogi na skróty. Rynek pracy w branży IT charakteryzuje się niesamowicie dużą konkurencją, należy więc być przygotowanym na wiele wysiłku i na to, że znalezienie pracy zajmie sporo czasu – dodaje. Jej zdanie, nie warto polegać tylko na agencji rekrutującej ani ogłoszeniach, trzeba przypuścić atak na wielu frontach, jeżeli chce się znaleźć stabilną pracę w szybkim czasie. Poza korzystaniem z usług rekruterów i przeglądaniem ogłoszeń, warto też rzucić hasło wśród znajomych i skorzystać z sieci kontaktów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200