Portalowe trendy

Portalowe standardy do web services

Portalowe trendy

Rys. 2. Standaryzacja portletów do web services

Portlety, czyli aplety portalowe, są komponentami wizualnymi, które pozwalają na tworzenie stron webowych rezydujących w portalach webowych. Gdy użytkownik zażąda personalizowanej strony webowej, zazwyczaj jest wywoływany cały szereg tworzących ją portletów.

Przykładem jest portal wiadomości finansowych, wyświetlający pojedyncze strony zawierające uaktualnione wiadomości finansowe, raporty o zmianach indeksów giełdowych i najświeższe informacje o notowaniach giełdowych będących przedmiotem zainteresowania użytkownika. Każdy taki komponent ma własny portlet.

Dostęp do różnych typów informacji (np. profilu użytkownika) portlety uzyskują za pomocą API. Z powodu brak standardów w tym zakresie poszczególni dostawcy stosują rozwiązania własne i definiują własne API - zarówno do lokalnych komponentów portali, jak i wywoływania komponentów zdalnych. Utrudnia to współdziałanie dostawców aplikacji, zawartości i oprogramowania portali.

Rozwiązanie tego problemu upatruje się w projektach standardów Java Portlet API i Web Services for Remote Portals (WSRP). Mają one zapewnić możliwość współdziałania portletów i portali oraz portali i web services (obecnie są wersje robocze tych specyfikacji).

Java Portlet API ma zapewniać współdziałanie portletów i portali. Wszystkie portlety napisane zgodnie z tym standardem będą mogły pracować na wszystkich implementujących go serwerach portalowych.

Z kolei WSRP ma umożliwiać współdziałanie portali obsługujących ten standard.

Java Portlet API ma w sposób wyraźny oddzielać portlety od otaczającej je infrastruktury serwerów portalowych, co umożliwi im pracę na różnych serwerach portalowych (tak jak serwlety mogą pracować na różnych serwerach aplikacyjnych).

WSRP dotyczą prezentacji web services i współdziałają - na zasadzie plug-and-play - z portalami lub innymi aplikacjami. Umożliwiają dostarczanie zawartości lub aplikacji w formie niewymagającej żadnych manipulacji. Portale będą mogły agregować usługi WSRP bez dodatkowego programowania.

Ponieważ WSRP obejmują mechanizmy prezentacji, usługodawcy mogą określać formę oglądu - treści oraz aplikacji - przez odbiorcę oraz dopuszczalny stopień adaptacji, przekodowania i translacji.

WSRP mogą być publikowane w publicznych lub firmowych usługach katalogowych UDDI (Universal Description, Discovery and Integration), gdzie portale, które chcą wyświetlać ich zawartość, mogą je w łatwy sposób odnaleźć.

Portale, w których zastosowano WSRP, mogą łatwo integrować zawartość i aplikacje pochodzące od wewnętrznych i zewnętrznych dostawców zawartości. Administrator portalu po prostu wybiera stosowne usługi z listy i integruje je.

Standard WSRP ma definiować interfejs web services przy użyciu Web Service Description Language. Umożliwia on implementowanie usług WSRP na różne sposoby: jako web services oparte na Javie lub J2EE (Java 2 Platform Enterprise Edition); web services implementowane na platformie Microsoft .Net lub portlety publikowane jako web services w portalu.

Standard umożliwia stosowanie kodów adaptujących, pozwalających na włączanie do aplikacji pośredniczących dowolnych usług WSRP, zamiast specyficznych kodów proxy. Pozwoli to na implementację usług WSRP na dowolnej platformie obsługującej web services - J2EE lub .Net.

Usługi WSRP mogą być integrowane w portalach przez portlety pośredniczące napisane z użyciem Java Portlet API. I odwrotnie: portlety mogą być publikowane jako usługi WSRP.

Gdy pozycja portletu pojawi się w katalogu UDDI, inne portale mogą odszukiwać i łączyć ją z odpowiednią usługą WSRP. Udostępnia to usługę WSRP w formie portletu - administrator portalu może tworzyć pozycje w lokalnym rejestrze portletów, wykorzystując informację uzyskaną z UDDI.

Na przykład po odnalezieniu pozycji w lokalnym rejestrze portletów użytkownik może wybrać i przenieść jego kopię na swoją stronę. Portletowe proxy, wywoływane podczas agregacji strony, generuje zlecenie SOAP (Simple Object Access Protocol) i wysyła je do usługi WSRP. Po otrzymaniu odpowiedzi SOAP z usługi WSRP rezultat jest przedstawiany w portalu (zob. rys. 2).

Wielu znanych producentów dostarcza oprogramowanie do budowania portali w przedsiębiorstwach. Jako przykłady można podać rozwiązania portalowe firm IBM, Sun, BEA Systems i Novell.


TOP 200