Portale i eksploracja danych w systemach e-commerce

Jednak nie wszyscy zainteresowani mogą z niego korzystać, ponieważ aplikacje wdrażane w intrasieci używają tradycyjnych interfejsów znakowych, dalekich od postulatu intuicyjności. Z kolei ich duże rozmiary czynią czasochłonnym proces rozprowadzania ich przez Internet. Nie rozwiązują także problemów zasobów PC i sieci. Jedno z rozwiązań Web-to-host, tzw. aplet bezpośredniego połączenia, częściowo rozwiązuje ten problem. Jest to oparta na Javie technologia cienkiego klienta rezydującego na serwerze, ładowanego na desktop na żądanie użytkownika. Po załadowaniu aplet ustanawia połączenie bezpośrednie z hostem, nie odwołując się do serwera. Większość apletów połączenia bezpośredniego zawiera mechanizmy "uprzystępniające" ten interfejs użytkownikom okazjonalnym i z kategorii partnerów biznesowych. Inne zalety to szybkie i stosunkowo tanie wdrożenie, praktycznie nieograniczona skalowalność, brak konieczności zmian w infrastrukturze, minimalne wymagania odnośnie zasobów PC i niezależność platformowa. Dla zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa połączenie może być kierowane przez serwer proxy. Rozwiązanie to ma jednak swoje ograniczenia. Nie zapewnia ono pełnego zestawu funkcji i wymaga od użytkownika znajomości aplikacji hostowych.

Portale i eksploracja danych w systemach e-commerce

Restrukturyzacja aplikacji w celu wydzielenia warstwy prezentacji i logiki biznesowej.

Kolejnym podejściem jest Host publishing, polegające na współpracy z serwerem webowym, w którym wykonuje się konwersję strumienia danych hosta na format HTML - gotowy do wyświetlenia na przeglądarce. Serwery takie przeprowadzają również konwersję danych HTML, wprowadzanych przez użytkownika, na formę zrozumiałą przez aplikację hostową. Serwery host publishing mają kilka zalet: eliminują koszty wdrożenia po stronie klienckiej, mogą być osiągalne z każdej przeglądarki i nie wymagają dodatkowych zasobów na PC użytkownika. Ponadto oferują zintegrowaną ochronę i zawierają wbudowane narzędzia ăunowocześnianiaÓ ekranu, zamieniające ekrany znakowe na graficzne. Jedną z wad jest poważnie ograniczona funkcjonalność tego rozwiązania. HTML nie został zaprojektowany do obsługi klawiatury oraz drukowania i transferu plików. Ta wada czyni host publishing nieodpowiednim dla ăeksploratorów wiedzyÓ, potrzebujących rozbudowanych funkcji do wykonywania swojej pracy. Inną wadą jest możliwość utraty połączenia z hostem podczas sesji - HTML nie zapewnia połączeń ciągłych wymaganych przez aplikacje hosta.

Wadą wszystkich wymienionych technologii jest to, że imitują prezentowanie danych właściwe dla aplikacji hosta. Jest to niewygodne dla użytkowników niezbyt obznajomionych z takimi aplikacjami. Pierwszą technologią usuwającą te bariery i wychodzącą poza proste formy prezentacji aplikacji hostowych jest host integration server. Serwery te pracują obok webowych i zapewniają dostęp do wszystkich źródeł danych korporacyjnych, w tym baz danych, CICS, ERP i kastomizowanych aplikacji hosta. Informacja w strukturalizowanych bazach danych i podstawowych aplikacjach biznesowych jest relatywnie prosta do uzyskania i interpretacji, co oznacza, że wystarczy dodać nową logikę do aplikacji webowej, aby stworzyć intuicyjny interfejs pod użytkownika okazjonalnego. Z drugiej jednak strony technologia ta nie zapewnia aplikacjom webowym dostępu do nie strukturalizowanych danych w aplikacji klienta na hoście i przejścia do tradycyjnej logiki biznesowej. Dostęp do tych aplikacji użytkownik musi uzyskiwać przez konwencjonalną emulację terminalu i znakowy interfejs. Ponadto możliwości silnej integracji, która czyni to podejście rozwiązaniem atrakcyjnym, także wymaga znaczącego nakładu pracy. W niektórych przypadkach może to oznaczać kompletne przerabianie procesów biznesowych. Host integration łączy w sobie wszystkie poprzednie technologie, tak więc dziedziczy ich zalety, ale także i wady. Jedynym wyjątkiem jest możliwość oferowania intuicyjnego interfejsu użytkownika do podstawowych aplikacji biznesowych i baz danych hosta.

Web-to-host jest także obiecująca na przyszłość. Najnowszą techniką w tej dziedzinie jest tzw. eksploracja aplikacyjna, stanowiąca właściwie rodzaj środowiska projektowego. Może ona służyć do tworzenia efektywnych metod dostępu i eksploracji danych zarówno nie strukturalizowanych, jak i strukturalizowanych, dostępnych w wielu aplikacjach hostowych. Ta technologia może przejąć wszystkie zalety serwera host integration. Spełnia także potrzeby okazjonalnych użytkowników, luźno powiązanych partnerów handlowych i konsumentów. Zasadniczą zaletą połączenia serwera host integration i eksploracji aplikacyjnej jest uzyskanie dostępu do różnych źródeł danych. Aplikacje webowe pozwalają na uzyskiwanie dostępu do trzech rodzajów źródeł danych: baz danych hosta, podstawowych aplikacji biznesowych i własnych aplikacji biznesowych. W tej sytuacji praktyczne staje się kompletne przekonstruowanie interfejsu użytkownika do wszystkich systemów hostowych. Wtedy można tworzyć aplikacje webowe uzyskujące dostęp do danych z dowolnego źródła. To przekonstruowanie nie powinno naruszać logiki biznesowej zawartej w aplikacjach zaplecza.

Na rynku jest oferowanych wiele rozwiązań z tej dziedziny. Dostawcy, tacy jak WRQ Software czy Attachmate, adaptują różne modele próbując rozwiązać ten problem. Tradycyjny dostawca tego oprogramowania WRQ oferuje oparty na Javie pakiet WRQ Reflection EnterView, który rozszerza dostęp do hosta na zdalnych użytkowników i partnerów biznesowych. Może być instalowany na dowolnym serwerze webowym i sprowadzany na dowolny desktop z przeglądarką na żądanie i zapewnia dostęp do mainframe IBM, hostów AS/400, HP, Unix i Digital. Firma przygotowuje także produkt do eksploracji aplikacyjnej hostów. Z kolei E-Vantage firmy Attachmate pracuje zarówno na Windows NT, jak i Unix, umożliwiając dostęp do mainframe IBM, AS/400 i maszyn unixowych.


TOP 200