Pojedynek smartfonów i mobilnych OS-ów

Bezpieczeństwo i zarządzanie

BlackBerry dysponuje najbardziej zaawansowanymi mechanizmami bezpieczeństwa i zarządzania, ale do ich działania oraz aktywacji potrzebne są dodatkowe wydatki - BlackBerry Enterprise Server, koszt pracy administratorów IT (warto wspomnieć, że jest dostępna darmowa wersja BlackBerry Enterprise Server Express, o ograniczonej funkcjonalności). Bez BlackBerry Enterprise Server, system operacyjny BlackBerry ustępuje pod względem bezpieczeństwa i zarządzania nawet Windows Phone 7 (mimo, iż udostępnia połączenia VPN, których ten ostatni nie oferuje).

Dzięki wbudowanym funkcjom zwiększającym bezpieczeństwo, na drugim miejscu zestawienia uplasował się iOS. Większość opcji jest konfigurowalna z poziomu Microsoft Exchange oraz specjalistycznych narzędzi typu MDM (Mobile Device Management). Piąta wersja iOS jest w pełni kompatybilna z protokołami S/MIME i innymi mechanizmami MDM, co pozwoliło iPhone’owi na szybszą adaptację w środowisku biznesowym.

Zobacz również:

  • iPhone 15 najszybciej taniejącym smartfonem od Apple w historii
  • Apple ostrzega przed szpiegowskim oprogramowaniem działającym podobnie jak Pegasus
  • Duża zmiana - Apple zezwala na tworzenie emulatorów gier

Podobną dynamikę zaobserwować można w przypadku smartfonów opartych na Google Android 4, w którym znacznie poprawiono elementy związane z bezpieczeństwem i zarządzaniem. Listę zamyka wciąż niedopracowany pod tym względem Windows Phone 7.5.

Ciągły rozwój w 2012 roku

iPhone 4S ze swoim iOS 5 wydaje się obecnie najlepszym wyborem na rynku zaawansowanych smartfonów. Nie oznacza to jednak, że projektanci rozwiązań Apple’a powinni spocząć na laurach. Dostawcy konkurencyjnych platform nieustannie poprawiają własne produkty i z czasem mogą zmienić oblicze tego szybko rozwijającego się segmentu IT.

Jedną z najbardziej pożądanych i wyczekiwanych funkcji współczesnych smartfonów jest wprowadzenie uniwersalnej opcji drukowania zasobów. Choć iOS ma wbudowaną obsługę mechanizmu drukowania, to jest ona ograniczona do użycia tylko z urządzeniami kompatybilnymi z interfejsem AirPrint. Przez pewien czas dostawcy zewnętrznych aplikacji próbowali obejść tę niedogodność przez wykorzystanie istniejącej dziury w systemie, ale od wersji 5.01 iOS jest to już niemożliwe. Nawet mimo takich ograniczeń iOS dysponuje najlepszym wsparciem funkcji drukowania ze wszystkich testowanych platform mobilnych.

Pojedynek smartfonów i mobilnych OS-ów
Wraz z rozwojem możliwości i mocy obliczeniowej smartfonów rośnie zapotrzebowanie na dołączanie urządzeń kojarzonych dotychczas z tradycyjnymi komputerami. Dzięki funkcji "screen mirroringu", dostępnej w systemach iOS 5 i Android 4, można podłączyć zewnętrzny monitor do smartfona lub tabletu (iPad2). Niektóre modele najnowszych urządzeń mobilnych pozwalają na korzystanie z pełnowymiarowych klawiatur czy myszek - w przypadku iPhone’a poprzez port USB dostarczany wraz z Apple Camera Connection Kit. Dla smartfonów z systemem Android 4 specjalne stacje dokujące (z portami HDMI, USB) opracowała zaś Motorola.

Rozwiązania zmieniające smartfony w urządzenia przypominające zwykłe komputery PC nie są jeszcze zbyt popularne. Zbyt mała liczba dostępnych modeli smartfonów pozwala uzyskiwać pełną funkcjonalność w tym zakresie. Specjaliści przekonują jednak, że wzrost zapotrzebowania na takie, uniwersalne rozwiązania, jest tylko kwestią czasu. Zapowiedzią tego może być dobre przyjęcie Samsung Galaxy Note, czyli skrzyżowania dużego smartfona z małym tabletem.

W 2012 roku i w kolejnych latach coraz ważniejszą rolę będą odgrywać możliwości radiowe smartfonów, w tym głównie bezproblemowa praca z najnowszymi standardami sieci komórkowych (4G/Long Term Evolution). Galaxy Nexus już teraz ma wbudowane odpowiednie moduły. Oczekuje się, że iPhone 5 również będzie współpracował z sieciami LTE. Najwięksi światowi operatorzy, tacy jak AT&T, T-Mobile czy Verizon - prowadzą obecnie kampanie informacyjne zachęcające zarówno do korzystania z dostępnych obecnie, szybkich sieci 3,5G (HSPA/HSPA+), jak i przyszłych rozwiązań 4G.

Można spodziewać się także wzrostu popularności usług związanych z technologią Near-Field Communication (NFC). Komunikacja krótkiego zasięgu wykorzystywana jest przede wszystkim w logistyce, obsłudze mikropłatności (np. zakupy w sklepie, opłata za parking) i połączeniach między terminalami. Niektóre smartfony z systemem BlackBerry OS 7 są wyposażane w odpowiednie moduły, ale ich funkcjonalność ograniczona jest przez brak odpowiedniego wsparcia ze strony operatorów. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku rozwiązań opartych na systemie Android 4 (Galaxy Nexus ma wbudowany interfejs NFC). Do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia, która z technologii bezprzewodowych krótkiego zasięgu (NFC czy Bluetooth) zdominuje rynek.

Artykuł opublikowano w numerze 02/2012 Networlda


TOP 200